ketvirtadienis, liepos 2 d.
Dėl vergiškų sąlygų tikrintoje Matijošaičių bendrovėje rasta pažeidimų
tiesa.com

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio šeimynos valdoma „Vičiūnų“ grupės bendrovė „Baltic fish export“ prieš gerą mėnesį sulaukė nemalonaus dėmesio, kai buvo paviešintas anoniminis skundas apie vergiškas darbo sąlygas.

Tirti susiklosčiusią situaciją ėmėsi Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Kaip paaiškėjo, rezultatai gan keisti – VDI teigia, kad skundai nepasiteisino, tačiau pažeidimų visgi rasta. Seimo narys Arvydas Anušauskas viešai skelbė, kad nustatyti bent aštuoni pažeidimai, tarp jų ir apmokėjimo sistemos.

Anoniminis laiškas – apie vergiškas darbo sąlygas

Su Matijošaičių šeima susijusi bendrovė dėmesio sulaukė tuomet, kai jau minėtas Seimo narys A. Anušauskas virtualioje erdvėje paviešino, kaip teigė, jam, kitiems Seimo nariams, Kauno savivaldybės atstovams ir Prezidentūrai siųstą laišką, kuriame Zita prisistačiusi laiško autorė aprašė sąlygas, kuriomis, anot jos, dirba „Baltic Fish Export“ darbuotojai – algos, anot moters, siekia vos 550 eurų, bendrovėje įdarbinti užsieniečiai ir nepilnamečiai, kuriems tenka dirbti po 12 valandų per dieną, o darbo užmokestis ne tik kad mažas, bet ir ne visada sumokamas.

„550 Eur/mėn. Ukrainiečiai ir kiti kitataučiai čia išnaudojami kaip vergai. Dabar jau priėmė ir nepilnamečių, kuriuos irgi išnaudoja. Įmonės vadovai nesilaiko jokių įstatymų. Nuolat apgaudinėjami darbuotojai, niekada nesumokama tiek kiek žmonės uždirbo, vis nusukinėjama nuo algų. reklama Sėdint mero kėdėj turbūt jaučiatės kaip TSKP CK pirmininkas, daug daugiau galima sau leisti – išnaudot darbuotojus, mokėt tiek, kiek noriu. Juk norisi prie kelių šimtų milijonų prisidurti dar… sau, ar savo sūneliams, jau ne taip svarbu, ar ne? Ten žmonės dirba po 12 val. per dieną, bet vis tiek gyvena skurde. Sėkmės skaičiuojant milijonus“, – rašoma Seimo nario A. Anušausko paviešintame laiške.

VDI patarėja komunikacijai Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė po šio anoniminio laiško paviešinimo Alfa.lt informavo, kad dėl galimų pažeidimų „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausančioje bendrovėje buvo pradėtas tyrimas, siekiant nustatyti, ar išties būta įstatymų pažeidimų įdarbinant nepilnamečius, tvarkant darbo apskaitą ir mokant atlyginimus: „2019-08-05 VDI gavo du skundus dėl UAB „Baltic Fish Export“: dėl nepilnamečio įdarbinimo, jo darbo sąlygų ir dėl galimų darbo teisės (darbo užmokestis, darbo laiko apskaita) bei saugos pažeidimų. Šiuo metu vyksta tyrimas, skundus nagrinėja VDI Kauno skyrius.“

Kriminalas: pažeidimų yra, bet skundai nepasitvirtino

VDI atstovė tąkart teigė, kad tyrimas turėtų būti atliktas per 20 dienų. Seimo narys A. Anušauskas šią savaitę feisbuke paskelbė, kad jau yra susipažinęs su išvadomis, kurios byloja, kad pažeidimų Matijošaičių šeimos bendrovėje rasta.

„Tuo tarpu Etikos ir procedūrų komisija atmetė Matijošaičio UAB „Baltic fish export“ direktoriaus Kanclerio rugpjūčio 13 d. skundą, kuriuo man mėginta daryti spaudimą, kad nerinkčiau informacijos ir neinicijuočiau kokių nors darbo sąlygų patikrinimų šioje įmonėje. Ir štai atliktas patikrinimas nustatė, kad mano paviešinto skundo autorė buvo teisi ir pažeidimai buvo nustatyti. Įmonės direktorius gavo reikalavimą nurodytais terminais pašalinti nustatytus aštuonis pažeidimus. Taip pat ir dėl darbo apmokėjimo sistemos. Su tuo ir sveikinu įmonės darbuotojus, ypač šimtą mažiau uždirbančių ir keliasdešimt ukrainiečių“, – feisbuke rašė Seimo narys. 

Susisiekus su A. Anušausku telefonu, politikas patvirtino, kad turi informaciją, jog Matijošaičių šeimos bendrovėje nustatyti pažeidimai, tačiau ši nesanti vieša. Dėl nustatytų pažeidimų Alfa.lt kreipėsi į VDI, tačiau darbo inspekcija teigė, jog pagal skundus pažeidimų nebuvo rasta.

„VDI, reaguodama į gautus anoniminius pranešimus, kuriuose pateikta informacija, kad UAB „Baltic fish export“ pažeidžiamos nepilnamečių ir trečiųjų šalių piliečių darbo teisės, įmonėje atliko patikrinimą. Skundai nepasitvirtino. Pažeidimų dėl nepilnamečių ir trečiųjų šalių piliečių darbo teisių nenustatyta“, – rašė J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Tačiau pasiteiravus, ar Seimo nario A. Anušausko teiginiai tuomet yra iš piršto laužti, VDI jau pripažino, kad visgi pažeidimų Matijošaičių bendrovėje buvo rasta.„Galime patvirtinti, kad nustatyti kiti pažeidimai. Tačiau kol nėra pasibaigęs VDI sprendimo apskundimo terminas, detalesnės informacijos neteikiame“, – rašė VDI atstovė.

2019 09 21 07:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt