penktadienis, spalio 22 d.
Didėjant COVID-19 užsikrėtimų skaičiui, daugėja ir nusižengimų: galimybių pasas tikrinamas ne visur ir ne visada
Greta Burlėgaitė, Goda Košinskytė
Facebook
Galimybių pasas

Į viešumą iškyla vis daugiau istorijų, kaip kavinės, prekybos centrai ir kitos įstaigos netinkamai užtikrina, kad pas juos būtų aptarnaujami tik asmenys su galimybių pasu. Vis dėlto didžioji dalis už šių reikalavimų vykdymo tikrinimą atsakingų tarnybų tikina, jog pažeidimų nėra fiksuota arba jų yra labai mažai.

Kad asmenys be galimybių paso nepatektų į veiklos vykdymo vietą, kurioje pagal nutarimą gali būti aptarnaujami tik asmenys, turintys minėtą dokumentą, turi užtikrinti veiklos vykdytojas. Tiesa, ar įstaigos darbuotojai nepažeidžia nustatytų reikalavimų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pavedė tikrinti atitinkamoms institucijoms.

„Įmonių tikrinimus atitinkamose veiklos srityse yra pavesta atlikti savivaldybių administracijų direktoriams, Policijos departamentui, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), Valstybinei darbo inspekcijai, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai“, – Alfa.lt sakė EIMIN ryšių su visuomene atstovas Mindaugas Grinius.

Patikrinimai vyksta – pažeidimų nerasta

NVSC atstovė žiniasklaidai tikino, kad visos iki šiol tikrintos įstaigos laikosi nustatytų reikalavimų.

„Kalbant apie rugsėjo 13–19 d., buvo atlikti 206 patikrinimai, pažeidimų tik su galimybių pasu veikiančiose įmonėse bei organizacijose nebuvo nustatyta“, – Alfa.lt sakė Justina Petravičienė.

Rugsėjo 20–27 d. NVSC patikrino 468 ūkio subjektus, iš kurių 3 (0,6 proc. patikrintųjų) veiklą vykdė nesilaikydami ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų. „Dviem atvejais paslaugos teiktos asmenims, neturintiems galimybių paso ar kito įrodančio dokumento, trečiasis pažeidimas susijęs su ugdymo veikla“, – papildė J. Petravičienė.

Savivaldybės pažeidimų taip pat neužfiksavo

Savivaldybių administracijų direktoriams pavesta vykdyti kontrolę viešojo transporto ir keleivių vežimo veikloje bei viešąsias paslaugas teikiančiose savivaldybių gyventojams įmonėse. Savivaldybės taip pat turi prižiūrėti, ar reikalavimų laikosi turgavietės bei lauko prekybos darbuotojai.

Kartu su NVSC savivaldybių administracijų direktoriai tikrina ir laisvalaikio bei pramogų paslaugų teikimo veiklas, komercinius ir nekomercinius kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges bei festivalius.

„Iš tų sričių, kurių priežiūra pavesta savivaldybių administracijoms, tikslius skaičius įvardyti sudėtinga, nes patikrinimai nėra planiniai, patikros vykdomos patruliuojant. Taip pat vykdome uždarose patalpose vykstančių veiklų ir renginių patikrą. Tokių tikrinta 8. Taip pat patikrinimai atlikti keturiuose kino teatruose, devyneriuose lošimo namuose.

Iki šiol baudų skirta nebuvo. Nustatyta keletas smulkesnių nusižengimų, pavyzdžiui, nėra iškabinta informacinių pranešimų, kad aptarnaujama tik su galimybių pasu, trūkumai pašalinti netaikius sankcijų. Tokių atvejų, kad netikrintų, ar įeinantys asmenys turi galimybių pasus, nustatyta nebuvo“, – Alfa.lt sakė Vilniaus miesto savivaldybės atstovas žiniasklaidai Paulius Vaitekėnas.

Klaipėdos savivaldybės kontrolės ir prevencijos skyriaus poskyrio vedėjas Linas Lapinskas taip pat tikino, kad savivaldybė pažeidimų iki šiol nėra nustačiusi.

„Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius kiekvieną savaitę atlieka po du patikrinimus, kurių metu pasirinktinai patikrinama po keletą objektų. Patikrinimų metu tikrinama, kaip taikomos visos Vyriausybės nutarime numatytos tikrinamam objektui taikytinos priemonės. Grubių pažeidimų pastaruoju metu nenustatyta“, – teigė L. Lapinskas.

Šiaulių savivaldybė pažeidimų irgi nerado.

„Nuo rugsėjo 13, kai buvo įvesti griežtesni apribojimai, iki dabar savivaldybės administracija yra atlikusi patikrinimus 33-ose įmonėse ir įstaigose. Patikrinimų metu prioritetas buvo skirtas subjektų atstovų konsultavimui, įspėjimui dėl kylančių neaiškumų. Pažeidimų nebuvo nustatyta, baudų neskirta“, – sakė savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus patarėjas Paulius Stočkus.

98 proc. patikrintų darbdavių laikosi reikalavimų

Pasak Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovės, jie atskirų patikrų dėl galimybių paso neatlieka, tačiau tikrina, ar darbdavys atsakingai tikrina savo darbuotojus dėl galimybių paso arba kitų atitinkamų dokumentų.

„Šiuo metu jau atlikta 60 patikrinimų Lietuvos įmonėse ir įstaigose. 98 proc. patikrintų darbdavių laikosi reikalavimo tikrinti galimybių pasą“, – Alfa.lt teigė VDI komunikacijos vadovė Jolanta Bielskienė.

Visi minėti pažeidimai fiksuoti viešojo maitinimo įmonėse.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) tvirtino, jog jie nuolat atlieka prekybos bei viešojo maitinimo subjektų kontrolę. Esą kontrolė atliekama tiek planinių, tiek ir neplaninių patikrinimų metu, užpildant specialųjį klausimyną. Taip pat patikrinimai atliekami ne vien darbo laiku, bet ir savaitgaliais, švenčių metu, kai pirkėjų ir lankytojų srautai didesni nei įprastai.

„Nuo rugsėjo 13 d. iš viso atlikti 456 patikrinimai, iš kurių 45 patikrinimai fizinių asmenų, pažeidimai nustatyti 4 proc. – 20 atvejų. Pažeidimai, kai nebuvo užtikrinama galimybių paso kontrolė, nustatyti 10 atvejų, tad tokio pobūdžio pažeidimai sudarė 50 proc. nuo bendro pažeidimų skaičiaus. Visi minėti pažeidimai fiksuoti viešojo maitinimo įmonėse, prekybos įmonėse galimybių paso kontrolės pažeidimų nenustatyta.

Dėl pažeidimų, kurių metu nebuvo užtikrinama, kad būtų aptarnaujami tik lankytojai su galimybių pasu, surašyti 6 Administracinių nusižengimų protokolai“, – tikino VMVT viešųjų ryšių skyrius.

Policijai fiksuoti pažeidimus sekasi geriau

Fizinių asmenų patikrinimus vykdančio Policijos departamento duomenimis, nuo rugsėjo 13 d. buvo nustatyta 20 kaukių dėvėjimo pažeidimų bei 19 saviizoliacijos pažeidimų.

„Baudos tokiems asmenims svyruoja nuo 500 iki 1500 eurų, pirmą kartą baustam asmeniui yra taikoma pusė minimalios baudos“, – patikino Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Juridinių asmenų patikrą vykdanti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) teigė fiksavusi vieną pažeidimą, dėl kurio pradėta administracinė byla.

„VVTAT yra įgaliota atlikti ekstremaliosios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę ne maisto produktų (prekybos ir paslaugų), turizmo paslaugų teikėjų veiklos srityse, įskaitant kontroliuoti, kaip pardavėjai (paslaugų teikėjai) laikosi reikalavimo užtikrinti, kad į paslaugų teikimo vietą nepatektų paslaugų gavėjai be galimybių paso (išskyrus nustatytas išimtis)“, – aiškino VVTAT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė.

„Nuo rugpjūčio 17 d. buvo atilikta 170 patikrinimų dėl ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimų vykdymo, – pasakojo moteris. – Patikrinimai vykdomi įmonėse, kuriose yra suplanuoti planiniai patikrinimai bei atliekami neplaniniai patikrinimai pagal gautus pranešimus iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) bei kitų šaltinių.“

VVTAT patikrinimų metu buvo nustatytas tik vienas pažeidimas pagal iš NVSC gautą pranešimą. Juridiniam asmeniui pradėta administracinė byla, Alfa.lt sakė D. Malinauskienė.

2021 09 27 10:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt