sekmadienis, gegužės 22 d.
Didmiesčiuose vietų darželiuose verkiant trūksta, eilėse „stovi“ tūkstančiai vaikų
Greta Burlėgaitė
Unsplash
Vaikų darželis

Didmiesčiuose patekimo į darželius eilėse „stovi“ tūkstančiai vaikų, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pripažįsta, kad ikimokyklinio ugdymo vietų trūkumas „nėra nauja problema“. Įsisenėjusią problemą pagilins į darželius priimami ir nuo karo bėgantys ukrainiečių vaikai. Pasak ministerijos atstovo, šiai problemai spręsti buvo priimtas „laikinas sprendimas“.

„Ikimokyklinio ugdymo vietų trūkumas pastebimas didžiuosiuose miestuose, tai nėra nauja problema. Darželių steigimas, jų plėtra yra savarankiška savivaldybių funkcija ir savivaldybės tuo rūpinasi. Jos įvairiai sprendžia vietų ikimokyklinukams klausimus“, – Alfa.lt sakė ministerijos Komunikacijos skyrius.

ŠMSM atstovas tikina, kad jie padeda vilniečiams ir šalia Vilniaus esančių rajonų gyventojų vaikams – šiose vietovėse stinga darželių lietuvių kalba. Ministerija tikina, kad kuria papildomas ikimokyklinio ugdymo grupes savo pavaldumo mokyklose Vilnijos krašte.

„Taip pat ministerija įvairiomis formomis prisideda prie ikimokyklinio ugdymo prieinamumo gerinimo visose savivaldybėse. Šiais metais baigiame Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą, skirtą vaikų darželiams modernizuoti: bus sukurta 2,2 tūkst. naujų vietų savivaldybių darželiuose“, – sakė ministerijos atstovas.

Mes darželio negavome, bet dar laukiu, gal kažkas atsisakys.

Privačioje feisbuko grupėje „Priėmimas į Vilniaus darželius 2022“ balandžio pabaigoje viena moteris grupės narių paklausė, ar yra vaikų, kurie negavo darželio. Didžioji dalis atsakiusių komentaruose tikina, jog jų vaikai nepateko į ateinančio rudens semestro darželio grupes.

„Mes darželio negavome, bet dar laukiu, gal kažkas atsisakys“, – rašė grupės narė.

„Mano dvynukai irgi negavo“, – teigė kita moteris.

Kad į darželius visoje Lietuvoje būtų priimami ir nuo karo bėgantys ukrainiečių vaikai, pakoreguota higienos norma.

Lietuvoje veikia apie 700 savivaldybių darželių, juos lanko per 100 tūkst. vaikų. Iš viso Lietuvoje ikimokyklinio ugdymo grupes lanko 88 proc. vaikų nuo dvejų iki šešerių metų.

„Kad į darželius visoje Lietuvoje būtų priimami ir nuo karo bėgantys ukrainiečių vaikai, pakoreguota higienos norma. Sveikatos apsaugos ministro sprendimu leidžiama dviem vaikais didinti ikimokyklinio ugdymo grupes. Tai laikinas sprendimas, galioja tik dėl ukrainiečių vaikų priėmimo“, – tikino ŠMSM.

Eilėje esančių vaikų yra 2,9 tūkst.

Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas Paulius Vaitekėnas teigė, kad šiuo metu beveik 3 tūkst. sostinėje gyvenančių vaikų yra patekimo į darželius eilėje.

„Eilėje esančių vaikų yra 2,9 tūkst., iš kurių 1113 jau lanko darželius ir laukia perkėlimo į kitus.

1795 vaikai šiuo metu laukia priėmimo, tarp kurių yra pateikusių paraiškas pakartotinai, taip pat vaikų, kurie lanko privačius darželius ir pretenduoja į 100 eurų kompensaciją“, – Alfa.lt sakė P. Vaitekėnas.

Ar bus vietos ukrainiečių vaikams?

Nors eilėse dar tūkstančiai vaikų, pasak savivaldybės atstovo, karo pabėgėlių iš Ukrainos vaikams vietos darželiuose bus.

„Praėjusių metų gruodžio duomenimis, Vilniaus miesto savivaldybės pavaldumo darželiuose buvo daugiau nei 700 laisvų vietų. Jos ir yra siūlomos ukrainiečių vaikams. Į laisvas vietas gali pretenduoti visi norintys, taip pat ir Lietuvos piliečiai. Savivaldybė taip pat bendradarbiauja su nevalstybinėmis įstaigomis, kurios noriai priima ukrainiečių vaikus“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės atstovas.

Į Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų laisvas vietas buvo priimti 185 vaikai iš Ukrainos.

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato vyr. specialistė Silvija Mockuvienė teigė, kad kol kas negali atsakyti, kiek šiuo metu jų mieste yra laisvų vietų darželiuose.

„Gegužės 3–11 d. informacinės sistemos pagrindu yra formuojamos ir sudaromos naujos grupės bei priskiriami vaikai, kurie pradės lankyti darželį nuo 2022 m. rugsėjo 1 d., į ikimokyklines ir priešmokyklinio ugdymo grupes, todėl negalima pasakyti skaičiais, kiek vaikų pateko ir kur dar bus laisvų vietų nepatekusiems“, – sakė S. Mockuvienė.

Likusiems Ukrainos vaikams laisvų vietų neliko, todėl ukrainiečiai galės vaikus registruoti sistemoje ir pretenduoti patekti į laisvas vietas.

„Nuo kovo 3 d. iki balandžio 12 d. į Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų laisvas vietas buvo priimti 185 vaikai iš Ukrainos. Kadangi laisvų vietų neliko, pabėgėliai iš Ukrainos dėl karo veiksmų, apsistoję Klaipėdos mieste ir gavę leidimus gyventi Lietuvoje, galės savo vaikus, kaip ir visi klaipėdiečiai, registruoti sistemoje į 3 ikimokyklinio ugdymo įstaigų eiles ir pretenduoti patekti į laisvas vietas“, – tikino Klaipėdos miesto savivaldybės atstovė.

Panevėžio savivaldybėje vietų darželiuose netrūksta

Panevėžio miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Aistė Pranculienė tikino, kad jų mieste vietų darželiuose netrūksta.

„Laisvų vietų miesto darželiuose šiuo metu yra 83. Šiuo metu laukiančių eilėje vaikų skaičius yra 54. Ukrainiečių vaikams vietų užtenka kaip ir miesto vaikams“, – Alfa.lt sakė A. Pranculienė.

Vietų trūksta ne visose savivaldybėse, mažesniuose regionuose vietų yra, tik šeimos arba gyvena toliau nuo ugdymo įstaigos, arba ne visada pasirūpina, kad vaikas lankytų.

„Planuojame skirti finansavimą savivaldybėms, kad organizuotų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų pavėžėjimą į darželius, nes vietų trūksta ne visose savivaldybėse, mažesniuose regionuose vietų yra, tik šeimos arba gyvena toliau nuo ugdymo įstaigos, arba ne visada pasirūpina, kad vaikas lankytų.

Jau ir dabar ministerija skiria finansavimą socialinės rizikos šeimose augančių vaikui vežiojimui į darželius ir maitinimui, jei jiems skirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas. Privalomas ikimokyklinis ugdymas skiriamas, kai vaikas auga šeimoje, patiriančioje socialinę riziką. Privalomas ugdymas taip pat gali būti skiriamas ir vaikui, jei tėvai stokoja socialinių ar pozityvių tėvystės įgūdžių, jei vaikas turi specialiųjų ugdymosi poreikių, bet tėvai nesudaro sąlygų juos tenkinti, jei vaiko tėvai išgyvena sunkumų ar yra netekę darbo ir panašiais atvejais“, – teigė ministerijos Komunikacijos skyrius.

Situacija gerėja ir keičiasi.

Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Lina Bagdanavičienė tikino, kad ikimokyklinio ugdymo sistemos spragos po truputį gerėja.

„Situacija gerėja ir keičiasi. Kiekviena savivaldybė ieško darželiams palankių sprendimų. Kai kur atidarinėjami šeimos darželiai, kitur papildomai stato pastatus, kai kurie ieško papildomų modelių ugdymo procese“, – sakė L. Bagdanavičienė.

2022 05 13 09:35
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt