trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Drama Panevėžyje: klampiame alkoholio liūne paskendę tėvai nuo vaikų rakino šaldytuvą
Agnė Baltrūnaitė
Alfa.lt
Smurtas prieš vaikus. Asociatyvi nuotr.

Panevėžio apygardos teisme išnagrinėta neeilinė smurto prieš vaikus byla. Teisingumo sulaukė sutuoktinių pora, pirmenybę teikusi ne meilei vaikams, bet fizinėms bausmėms ir alkoholio vartojimui.

Smurto prieš vaikus atvejai pastaraisiais metais ne kartą šiurpino visuomenę, buvo imtasi priemonių šiam smurtui pažaboti, tačiau iki šiol į viešumą iškyla tik sukrečiančios istorijos. Panevėžio apygardos teismui išnagrinėjus baudžiamąją bylą, paaiškėjo stingdančios vienos panevėžiečių šeimos gyvenimo detalės. Nuo pat 2019-ųjų sutuoktinių pora savo atžaloms taikė skausmą keliančias bausmes, draudė valgyti.

Vyras – svarbiau už vaikus

Bylos duomenimis, vaikų motina specialiai teikė pirmenybę savo sutuoktiniui, vaikų tėvui, nesirūpino savo atžalų būtinaisiais poreikiais, nors keli iš jų – turintys lengvą protinį atsilikimą. Neįgalius vaikus moteris vertė prisiimti tėvų pareigas šeimoje: rūpintis ir prižiūrėti mažametį brolį. Ilgainiui dėl patirto smurto mažiausiajam šeimos vaikui buvo sukelti laikino pobūdžio psichikos sutrikimai.

Be to, trijų vaikų motina dažnai svaiginosi alkoholiu, nesitvarkė buityje ir neleido vaikams artintis prie savęs. Kadangi sutuoktiniai šeimos šaldytuvą laikė vyro kambaryje, moteris specialiai jį rakino ir tokiu būdu draudė atžaloms valgyti nenustatytu laiku. Mažamečiui vaikui valgant ir skleidžiant čepsėjimo ar kramtymo garsus, jo tėvas smurtavo mušdamas rykšte ar diržu.

Tikino esanti nekalta

Panevėžio apylinkės teismo Panevėžio rūmai šių metų vasarį abu tėvus pripažino kaltais dėl nesunkaus atžalų sveikatos sutrikdymo ir piktnaudžiavimo savo teisėmis. Gimdytojai gavo po pustrečių metų už grotų lygtinai, taip pat turės atlyginti vienai iš atžalų padarytą žalą, įvertintą 3 tūkst. eurų. Kol vaikas nepilnametis, jo įstatyminiu atstovu paskirtas Panevėžio rajono Socialinių paslaugų centras.

Vis dėlto teisiamieji bandė įrodyti esantys nekalti. Apeliaciniu skundu Panevėžio apygardos teismui vaikų motina prašė panaikinti nuosprendį jos atžvilgiu ir priimti naują, pagal kurį moteris būtų išteisinta. Taip pat ji nepripažino piktnaudžiavusi savo, kaip motinos, teisėmis ir pareigomis ar trikdžiusi vaikų psichinę sveikatą bei juos mušusi.

Nuteistoji, neigdama kaltinimus, pabrėžė, jog vienas iš jos vaikų nuolatos bėgo iš pamokų, mušė sesę, tačiau ji pati nėra kėlusi rankos. Trijų atžalų motina kalbėdama apie alkoholio vartojimą patikino, jog po vestuvių su savo vaikų tėvu alkoholiu nepiktnaudžiavo, o šiuo metu išvis nevartoja.

Vaikų tėvas siekė išvengti bausmės skundžiamajame nuosprendyje, akcentuodamas, jog keli liudytojai – turintys psichinių sveikatos problemų. Dėl to jų parodymai yra nepagrįsti ir neobjektyvūs nekentėjusiųjų atžvilgiu. Ikiteisminio proceso metu liudytojomis apklaustos kaimynės, darželio auklėtojos taip pat nepatvirtino pareikštų kaltinimų vaikų tėvui.

Teisėjai gailesčio neparodė

Vis dėlto Panevėžio apygardos teismas nepatikėjo kaltinamųjų skundais. Teisėjai Algirdas Gaputis, Valdas Petras Meidus ir Danutė Švitinienė nematė pagrindo priimti išteisinamąjį nuosprendį, kadangi teisiamųjų veikose – visi baudžiamųjų nusikaltimų požymiai. Dėl to apeliantų prašymai ir išteisinamieji nuosprendžiai nebuvo tenkinti.

Teisiamųjų kaltę padėjo įrodyti galutiniai nukentėjusiųjų liudytojų parodymai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius bei Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriaus psichiatrijos-psichologijos ekspertizės aktai, kiti rašytiniai įrodymai.

Teisėjų kolegija konstatavo, jog pirmosios instancijos teismas pagrįstai pripažino, kad sutuoktinių pora tyčia piktnaudžiavo savo, kaip tėvų, teisėmis bei padarė nesunkų sveikatos sutrikdymą mažamečiui sūnui ir kitiems vaikams.

Šiuo metu sutuoktinių poros bausmės vykdymas yra atidėtas dvejiems metams.

2022 06 26 16:39
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt