šeštadienis, rugpjūčio 15 d.
Energetikos ministerija užsienio investuotojams pateikė 240 mln. eurų ieškinį už žalą Lietuvos ekonomikai
Alfa.lt

Energetikos ministerija Lietuvos teismui pateikė daugiau nei 240 mln. eurų vertės ieškinį Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“, fizinių asmenų valdomam koncernui „Icor“ bei su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims dėl Lietuvai padarytos žalos atlyginimo.

Tai BNS patvirtino Vilniaus apygardos teismas. Ieškinys pateiktas ketvirtadienį. 

Energetikos ministerija pranešė, kad ieškinys pateiktas grupės „Veolia“ įmonėms „Veolia Environnement“, „Veolia Energie International“, „Vilniaus Energija“ ir „Litesko“, taip pat koncernui „Icor“ ir su šiomis įmonėmis susijusiems asmenims.  

„Tokia byla Lietuvoje yra beprecedentė ir tai vienas pirmųjų atvejų, kai valstybė civiline tvarka siekia kompensacijos iš užsienio investuotojo ir su juo susijusių asmenų už visai Lietuvos ekonomikai padarytą žalą. Korupciniai veiksmai, prekyba poveikiu, nesąžiningi ir konkurenciją ribojantys susitarimai daro didelę ekonominę ir reputacinę žalą valstybei, todėl siekiama, kad galimai šiais veiksmais padaryta žala būtų atlyginta“, – rašoma ministerijos pranešime

Ieškiniu į nacionalinius teismus perkeliami reikalavimai, kuriuos Lietuva 2017 m. buvo pareiškusi „Veolia“ Vašingtono arbitražui pateiktame priešieškinyje. Bylos nagrinėjimo metu gavus ir įvertinus papildomus dokumentus, valstybei padarytos žalos suma išaugo nuo 130 mln. eurų iki 240 mln. eurų.

Ieškinys Vilniaus apygardos teismui teikiamas po to, kai gegužės mėnesį beveik visos ES valstybės narės, įskaitant Lietuvą ir Prancūziją, pasirašė tarptautinį susitarimą reikalaujantį, kad investuotojai ir valstybės narės atsiimtų savo reikalavimus arbitražuose, vykstančiuose pagal dvišales investicijų apsaugos sutartis.

Toks tarptautinis susitarimas pasirašytas po to, kai Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas „Achmea“ byloje priėmė sprendimą, kad arbitražai pagal ES šalių tarpusavio dvišales investicijų apsaugos sutartis yra nesuderinami su ES teise ir yra negalimi.

Lietuva siekia įrodyti, kad „Veolia“ ir „Icor“ 1999–2003 m. neteisėtais būdais gavo šilumos ūkių nuomos sutartis dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.

Lietuva teigia, kad „Veolia“ ir „Icor“ per savo atstovus atliko neteisėtus mokėjimus šalies pareigūnams, kad galėtų išsinuomoti šilumos ūkį ir nuomos sutartis įgijo korupciniais veiksmais.

Lietuva teismui pateikė įrodymus, patvirtinančius, kad „Veolia“ nesąžiningai veikė su „Icor“, siekiant nepagrįstai pasipelnyti vartotojų sąskaita.

Tarp įrodymų, kuriais, pasak ministerijos, remiasi Lietuva, yra milijoninės sutartys tarp „Veolia“ ir jos ilgalaikės partnerės Lietuvoje „Icor“, pagal kurias, Lietuvos vertinimu, nebuvo teikiama jokių teisėtų paslaugų.

2020 07 23 18:29
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt