ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Estijos ministras: EK siūlomas kompromisinis susitarimas neatmeta galimybės prekiauti Astravo AE elektra
Alfa.lt

Ekonomikos ir infrastruktūros reikalų ministras Taavis Aasas teigė, kad EK pasiūlytas kompromisinis pasiūlymas Baltijos šalims dėl Baltarusijos statomos Astravo AE rekomenduoja griežtesnes saugumo priemones, tačiau neatmeta galimybės pirkti elektrą iš trečiųjų šalių, pranešė estų portalas ERR.

„Diskusijos pasiekė lygį, kai jau galima toliau diskutuoti apie tolimesnes elektros prekybos sąlygas. Tai reiškia, kad kalbama apie Astravo elektrinės branduolinį saugumą ir kokiomis sąlygomis gali toliau vykti prekyba su trečiosiomis šalimis“, – po susitikimo su EK teigė ministras.

„Kompromisiniame pasiūlyme didžiąja dalimi kalbama, kad Europos branduolinės saugos reguliatorių grupė turėtų giliau įvertinti Astravo elektrinės saugumą“, – pridūrė politikas.

T. Aasas dar kartą pakartojo, ką jau yra sakęs ir Estijos premjeras Juris Ratas, kad pagrindinis ginčas dėl elektros prekybos vyksta tarp Lietuvos ir Latvijos.

Lietuvos Vyriausybė nuo pat pradžių aršiai kovojo prieš visai netoli šalies sienos statomos elektrinės tolimesnį vystymą ir dabar bando įkalbėti kaimynines valstybes boikotuoti elektros pirkimą iš Astravo. Jie net priėmė įstatymą, kuris uždraudžia prekybą iš Baltarusijos AE, tačiau baltarusiška elektra į Baltijos šalis patenka ne tik per Lietuvą, bet ir Latviją.

„Estija neturi jokių nesutarimų, mes didžiąja dalimi esame sutikę su visais pasiūlymais. Aišku, Estija yra kitokioje situacijoje nei Latvija ar Estija. Bet pagal tai, kaip pasistūmėjo diskusijos, aš manyčiau, kad situacija su laiku pagerėjo, nes branduolinis saugumas rūpi ir mums“, – teigė T. Aasas.

Ministras teigė, kad Komisijos pasiūlymas buvo pakeistas ir patobulintas antradienį vykusiame susitikime.

„Latvija ir Lietuva turėjo aptarti pasiūlymą ir informuoti mus, ar galima pasiekti susitarimą. Manau, kad šis ginčas kažkada baigsis“, – pozityviai kalbėjo T. Aasas.

Latvijos parlamentaras: Lietuvos skundai dėl Astravo yra absurdiški

Nors klausimas dėl elektros prekybos dar nėra formalizuotas, Latvijos valdančioji koalicija laikosi nuomonės, kad Lietuva bando prikišti savo požiūrį ir net neatsižvelgia į realias Latvijos elektros gamybos ir tiekimo palaikymo galimybes.

Pasak kaimyninės šalies politikų, Latvija nesugebės pati pasigaminti reikiamo kiekio elektros, ir Lietuva tai puikiausiai žino. Ji taip pat žino, kad ir jungtys, kurios leistų stabdyti elektros prekybą su Rusija, yra neparengtos.

„Lietuva pasakė savo dviem Baltijos sesėms, kad jos nėra solidarios su ja, kad mes nesame vieningi. Tada galėčiau aš jų paklausti, ar kolegos iš Lietuvos parlamento ir Vyriausybės konsultavosi su Estijos ir Latvijos kolegomis, kai jie 2018 m. priėmė įstatymą, kuriuo jie stabdo elektros prekybą su trečiosiomis šalimis“, – klausė Latvijos Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Rihardsas Kolsas.

R. Kolsas teigė, kad Latvija supranta Lietuvos problemą dėl pasirinktos elektrinės vietos. Tačiau patinka tai Baltijos šalims ar ne, elektrinė jau artimiausiu metu pradės veikti, ir Tarptautinei atominės energetikos agentūrai reikės prižiūrėti jos saugumą.

Latvijos prezidentas Egils Levitsas teigė, kad esminis klausimas lieka saugumas, o Latvijos ekonomikos ministras Janis Vitenbergsas tvirtino, jog, sustabdžius elektros prekybą su Rusija, tai reikštų gan didelį elektros kainų augimą.

„Lietuvos pusė nepateikė jokio pasiūlymo, kuris svarstytų kokią nors alternatyvą, kuri kompensuotų elektros deficitą ir galimą žalą. Jie tik 2018 m. vienašališkai priėmė įstatymą. Jie nepasiūlė jokių sprendimų, – teigė R. Kolsas. – Lietuvos skundai Latvijai, kad Latvija remia elektrinės veikimą, yra absurdiški.“

2020 07 11 10:57
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt