pirmadienis, birželio 1 d.
G.Nausėda neatsisako valstybinio banko idėjos
BNS

Kilus koronaviruso krizei esama palankių sąlygų kalbėti apie valstybinio banko steigimą, sako prezidentas. Gitanas Nausėda tokio banko idėją yra iškėlęs jau anksčiau.

„Šiuo metu susidarė labai palankios sąlygos kalbėti apie valstybinį banką“, – žurnalistams penktadienį sakė G. Nausėda.

Anot jo, tokia institucija galėtų būti nebūtinai bankas – ji galėtų būti pavadinta plėtros fondu.

„Ar pavadinsime jį banku, ar plėtros fondu – svarbiausia yra esmė, ar šis fondas, bankas, prisidės prie Lietuvos ekonomikos konkurencingumo ir nuties reikalingus kelius į ateitį“, – sakė G. Nausėda.

Pasak prezidento, apie tai jis yra diskutavęs ir su premjeru Sauliumi Skverneliu: „Įdirbis jau padarytas neprastas“.

„Šiandien, matydamas ekonomikos skatinimo mechanizmą, suaktyvėjusią „Invegos“ veiklą, aš manau, kad sulig krize neturėtų visa tai baigtis, o tai turėtų tapti geru pagrindu valstybinio banko formavimui“, – teigė prezidentas.

Apie tai, kad reikėtų mąstyti apie valstybinio banko kūrimą, G. Nausėda buvo užsiminęs ir pernai. Tuomet jis sakė, kad valstybinio banko kūrimas „neturėtų būti tabu“.

Tačiau Finansų ministras Vilius Šapoka tuomet sakė, kad valstybinio banko steigimas būtų brangus ir rizikingas, idėja abejojo ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Siūlymas steigti valstybės kapitalo regioninį plėtros banką buvo įrašytas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos 2016 metų Seimo rinkimų programoje. Teigta, kad toks bankas galėtų būti kuriamas ir Lietuvos pašto pagrindu, tačiau veiksmų šiai idėjai įgyvendinti nebuvo imtasi. Pasvarstymų apie valstybinį banką būta ir anksčiau, tačiau jie taip pat nebuvo realizuoti.

Europos Komisijos (EK) pernai vasarį parengtoje ataskaitoje nurodoma, jog Lietuvos bankų sektorius tapo vienu labiausiai koncentruotų ES, todėl didėja ir sisteminė rizika. Trims didžiausiems bankams – „Swedbank“, SEB ir „Luminor“ – prieš metus priklausė 82 proc. rinkos.

Paskutinis valstybės valdytas Žemės ūkio bankas privatizuotas 2002 metais, jį nupirko Vokietijos bankas „Nord LB“. Metais anksčiau buvo parduotas ir Lietuvos taupomasis bankas, kurį įsigijo Estijos „Hansabank“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 04 17 14:21
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt