šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Gėdingas SAM fiasko: dėl pranešimų apie pirmuosius šalies asmenis teko skubiai uždaryti feisbuko skundikų grupę
Margarita Vorobjovaitė

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) feisbuke įkurta „pranešėjų“ grupė „Korona nemiega ir naktį“ turėjo tapti platforma piliečiams skųsti asmenis, nesilaikančius reikalavimo dėvėti kaukes. Puslapis gėdingai uždarytas po to, kai į jį plūstelėjo daugybė internautų, raportuojančių apie pirmuosius šalies asmenis, kurie nesilaiko A. Verygos paskelbtos nuostatos. Komunikacijos specialistas Arijus Katauskas aiškina, kad SAM tokiu būdu sukūrė erdvę išreikšti pasipiktinimą jų vykdoma politika. Dar labiau situaciją paaštrino tai, kad prieš rinkimus neatsirastų valdininkų, kurie drįstų už kaukės nedėvėjimą nubausti Saulių Skvernelį ar Valdą Adamkų. Tai esą piktina liaudį, nes akivaizdžiai parodoma, kad tarp lygių yra lygesnių.

„Jei planuojate eiti vakaroti, ministerija būtų dėkinga už specialioje feisbuko paskyroje pasidalytas nuotraukas ir vaizdo įrašus iš naktinių pasilinksminimo vietų, kuriuose būtų matoma, kaip laikomasi ar nesilaikoma saugumo reikalavimų: atstumų, ar dėvimos kaukės bei kitos veido apsaugos priemonės, ar skiriama užtektinai dėmesio dezinfekcijai“, – buvo paskelbta SAM pranešime.

Ministerijos bandymai per socialinius tinklus gaudyti pažeidėjus patyrė fiasko vos prasidėję: sukurtoje paskyroje internautai ėmė dalytis nuotraukomis, kuriose užfiksuoti pirmieji šalies asmenys, patys pažeidžiantys reikalavimą viešose vietose dėvėti medicinines kaukes.

Be to, puslapį užplūdo galybė šmaikščių pranešimų apie tai, kad kaukių nedėvi ir šunys, daugybė kitų pareiškimų.

Neatlaikius tokio interneto trolių antplūdžio puslapis buvo uždarytas. Komunikacijos specialistas A. Katauskas aiškina, kad taip gėdingai uždaryti puslapį nebuvo geras sprendimas, tačiau dar blogesnis buvo jį išvis atidaryti nepasiruošus.

„Į šį reikalą reikėtų pažiūrėti vos plačiau: praėjusią savaitę nuskambėjo ribojimai maitinimo įstaigoms, kurie sulaukė labai neigiamos ir kai kuriais atvejais ironiškos reakcijos iš feisbuko vartotojų. Ateiti su kauke, užsisakyti su kauke, tada gerti ir valgyti be kaukės, tada vėl užsidėti kaukes. Antras dalykas, sveikatos apsaugos ministro buvo pateikta informacija apie tai, kad bus daromi reidai ir bus tikrinama, kaip laikomasi tų taisyklių. Tai irgi sulaukė gan neigiamų reakcijų socialiniuose tinkluose. Matome, kad neoficiali Baltarusijos opozicijos lyderė atvyko į Lietuvą, nesilaiko izoliacijos, nedėvi kaukės. Tuo pačiu metu startavo tas puslapis. Tikėtis, kad ten nebus trolių, buvo daugiau nei naivu“, – vertina komunikacijos specialistas.

A. Katausko nuomone, SAM, darydama tokius žingsnius, nepaskaičiavo, kad nėra Lietuvos policija ir neturi išdirbusi skundų, pranešimų ir per socialinius tinklus pateikiamos informacijos sistemos. Trūko įdirbio, todėl vietoje veiksmingo komunikacijos kanalo buvo sukurta terpė žmonėms pasisakyti, ką šie mano apie raginimus skųsti.

„Tai buvo bandymas pataikyti į socialinių tinklų komunikacijos toną, tačiau tam reikia įdirbio, o šokti nuogu užpakaliu į dilgėles nėra pats geriausias žingsnis“, – komentavo specialistas.

Internautų puslapyje pateiktose nuotraukose be kaukių dalyvaujantys Baltarusijos palaikymo akcijoje buvo užfiksuoti Gitanas Nausėda ir Dalia Grybauskaitė, taip pat Valdas Adamkus.

Kitose situacijose buvo užfiksuotas Vytautas Landsbergis ir net pats premjeras S. Skvernelis, atsirado ir „skundžiančių“ kandidatę į Baltarusijos prezidentus Sviatlaną Cichanouskają, kuri niekur viešumoje nedėvėjo kaukės.

A. Katausko nuomone, SAM sukurtoje paskyroje susirinko ne tiek troliai, kiek neteisybę jaučiantys žmonės, kurie dalijosi akivaizdžiais faktais: nuotrauka, kurioje premjeras stovi šalia žmogaus, vos prieš savaitę atvykusio iš Baltarusijos, negali nepykdyti piliečių, kurie atvykę iš tos pačios šalies turi užsidarę namuose išbūti dvi savaites.

„Reakcija į tokius dalykus kaip pirmieji šalies asmenys, nesilaikantys numatytų reikalavimų dėvėti kaukes, privalo būti visada. Visų žmonių atskyrimas nuo savęs ir taip aiškus yra šioje valdžioje. Ar tai išspręstų problemą? Nemanau, kad taip. Pagrindinė komunikacijos problema šioje vietoje yra ta, kad nuo pat pradžių matydami, kad pirmieji šalies asmenys nekūrė retorikos, aiškiai paaiškinančios, kad mes visi privalome saugotis. Tai sukurtų visai kitokią atmosferą“, – dėstė A. Katauskas.

„Nuspėti ir numatyti tai, ko žmonės labiausiai nenori – tai būti vėl uždaryti, jau buvo galima ir liepos mėnesį. Šioje vietoje retorika nuo tos pradinės karantininės, kuri buvo, turėjo keistis į prašančią, atkreipiančią dėmesį, įtraukiančią influencerius ir t. t. Tie patys influenceriai pradėjo kelti klausimus, ką jiems daryti su renginiais ir t. t. Ir negavo atsakymų. Dėl to kilo pasipiktinimo banga, kuri gavo platformą, kurioje galima išsilieti. Manau, kad tiesiog nereikėjo startuoti su tuo puslapiu po to, kai buvo pasakyta, kad bus daromi reidai ir panašūs reikalai. Tiesiog nežengti to žingsnio, nes dabar mes kalbame apie tai, kad eilinį kartą buvo nesėkmingai komunikuota“, – SAM paskyrą įvertino A. Katauskas.

Ministras A. Veryga praėjusią savaitę pranešė, kad pradedamas kavinių, barų, klubų ir kitų pasilinksminimo vietų patikrinimas, siekiant nustatyti, kaip jose laikomasi būtinų koronaviruso prevencijos priemonių. Anot jo, patikrinimus atliks policija, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai.

2020 08 24 16:45
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt