trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Grybų verslas džiaugiasi „fantastiška“ vasara, bet daug voveraičių liks miške – nespėja surinkti
Arvydas Jockus
Pixabay
Voveraitės Lietuvoje yra populiariausi vasaros grybai.

Vasaros viduryje Lietuvoje susiklosčius idealioms oro sąlygoms, miškuose išdygo rekordiškai daug voveraičių, todėl šių grybų aukštos kainos pakelėse ir turguose verslui atrodo neadekvačios.

Grybų supirkėjai trina rankomis – palyginti su kaitros kankinama Vakarų Europa, Lietuvoje sąlygos grybams augti idealios.

„Tai yra fantastika. Kaip mes dabar gyvename. Kad viena kita dienelė iššoka po 30 laipsnių, tai nieko. Ką girdime apie Italiją, kitas šalis, kur žmonės nuo karščio miršta. Tai mes čia Lietuvoje gyvename labai gerai. Šiuo metu voveraičių bent jau Dzūkijoje tikrai yra pakankamai“, – džiaugiasi Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas, bendrovės „Vipreka“ vadovas Virginijus Varanavičius.

Alfa.lt primena, kad pernai birželio pabaigoje prekybos centruose pasirodžiusias šviežias voveraites pirkėjai kaipmat iššlavė, o liepą dėl kaitros voveraičių miškuose nebeliko, grybų likučių buvo galima rasti tik kai kuriose parduotuvėse.

Tuomet iš gyventojų voveraites įmonės supirko iki 9 eurų už kilogramą (Eur/kg), o pakelėse už jas prašė ir 18 Eur/kg.

Idealios sąlygos

Šią vasarą viskas kitaip – populiariausiems vasaros grybams Lietuvoje susiklostė kone idealios sąlygos.

„Pernai, jei pamenate, buvo labai sausa ir išdžiūvusi žemė. Šiais metais gera temperatūra, buvo vos kelios karštos dienos, paskui lietus nulijo. Kol kas vasarą viskas teisingai gamtoje“, – džiaugsmu tryško V. Varanavičius.

Kol kas vasarą viskas teisingai gamtoje.

Lietuvoje gerais metais būdavo surenkama apie 1 tūkst. tonų voveraičių. Šiemet, nors oras idealus šiems grybams augti, tokio kiekio voveraičių surinkti nesitikima. „Ne dėl to, kad grybų nėra. Tiesiog jų neišrinksime“, – teigė V. Varanavičius.

Šiuo metu voveraitės Dzūkijos supirkimo punktuose superkamos po 5–6 Eur/kg.

Pakelėse ir turguose už grybus prašoma iki 8 Eur už litrą. Tačiau nereikėtų apsigauti – 1 kg vidutinio drėgnumo ir svorio voveraičių telpa į 1,8 litro indą. Taigi, voveraičių kaina siekia apie 14,4 Eur/kg.

„Mano akimis žiūrint, tokios kainos yra neadekvačios. Pagal tai, kiek grybų yra miške, kainos galėtų būti žemesnės, – mano V. Varanavičius. – Be to, supraskite: dabar, kai voveraitės apysausės, iš vieno kilogramo išeina vos ne du litrai ar daugiau. Tai kaina tada atrodo kosminė.“

„Vipreka“ per dieną superka apie 3–4 tonas voveraičių.

Iš Rytų nebeatsiveža

Anksčiau didžiąją dalį voveraičių iš Rytų kaimynių atsiveždavę Lietuvos grybų supirkėjai pastaraisiais metais to daryti nepajėgia.

Grybingais metais Lietuvos miško gėrybių tiekėjai iš vietos gyventojų supirkdavo apie 20 proc. voveraičių, likusią dalį importuodavo iš Rytų. Apie 90 proc. šių grybų vėliau iškeliaudavo į Vakarus, daugiausia į Prancūziją ir Vokietiją.

Didžiųjų kaimynių Baltarusijos ir Rusijos rinkos daugelį metų diktavo voveraičių supirkimo ir pardavimo kainą Lietuvoje. Nelikus konkurencijos kainą lemia vietinė pasiūla.

„Dabar Rytų rinka labai susitraukė. Nors ten voveraitės daug pigesnės. Ir baltarusiai, ir rusai randa būdų, kaip grybus supirkti po 3 eurus už kilogramą. Bet, palyginti su ankstesniais metais, iš ten atsivežame labai mažai voveraičių, nors sankcijų joms ir nėra“, – sakė V. Varanavičius.

Populiariausi grybai

Voveraitės Lietuvoje yra populiariausi vasaros grybai, nes baravykai pasirodo trumpai kelias savaites rudenį.

Jeigu palankios oro sąlygos, bus ir drėgmės, ir šilumos, voveraitės Lietuvoje renkamos nuo birželio iki spalio, o kartais ir ilgiau.

Voveraitės Lietuvoje renkamos nuo birželio iki spalio, o kartais ir ilgiau.

Voveraitės yra populiariausi valgomieji grybai ir Vokietijoje, Prancūzijoje – ten voveraitėmis pagardinami įvairūs patiekalai.

„Šie grybai vertinami, nes nekirmija, o lietuviškos voveraitės aukštai kotiruojamos, prilyginamos ekologinėms, jų ir kvapas, ir skonis geras“, – mano V. Varanavičius.

Kylant pragyvenimo lygiui Lietuvoje pradėjo augti vidaus vartojimas ir voveraičių kasmet vis daugiau nuperka prekybos tinklai.

Tačiau grybų supirkėjai susiduria su kita problema – sunku prisivilioti rinkėjus, todėl miške nei voveraičių, nei mėlynių gyventojai neišrenka.

Nepriklausomai nuo to, kiek mokama už grybus ir uogas, juos į supirkimo punktus neša vis mažiau žmonių. „Ir į mišką nėra kam eiti, ir kam paruošti miško gėrybes eksportui. Sunkiai prisišaukiame gyventojus. Ateina tik gan brandaus amžiaus darbininkai“, – pastebėjo grybų supirkimu ir jų eksportu užsiimančios įmonės vadovas.

2022 07 26 09:41
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt