antradienis, rugpjūčio 9 d.
Infliacija kirs ir studentams – aukštojo mokslo įstaigos kelia bendrabučių kainas (dalis priversti grįžti iš butų į bendrabučius)
Greta Burlėgaitė, Goda Košinskytė
BNS
Studentų bendrabutis

Didėjant būsto ir komunalinių paslaugų kainoms, dalis Lietuvos universitetų bei kolegijų didina mokestį už bendrabučius. Aukštosios ugdymo įstaigos prakalbo ir apie suaktyvėjusį studentų persikėlimą iš nuomojamų būstų į bendrabučius, kadangi dalis neišgali sumokėti padidėjusios nuomos.

„Pakilusios dujų, šildymo, vandens ir kitos kainos lėmė ir bendrabučio kainų padidėjimą – buvome priversti pakelti kainas. Mes jau trejus metus nebuvome keitę kainų, bet kadangi šiais metais taip viskas kyla, kyla, kyla, tai jau pakeitėme ir mes.

Pabrango grubiai apie dešimt eurų. Sakykime, jei pati mažiausia kaina vienuose bendrabučiuose būdavo 50 eurų, tai dabar 60 eurų“, – portalui Alfa.lt sakė Vilniaus kolegijos (VIKO) bendrabučių valdytojas Virgilijus Varatinskas.

Jie vis skambina ir teigia, kad nuomojosi butus, tačiau dabar jau nori grįžti į bendrabutį.

Vilniaus kolegijai iš viso priklauso 6 bendrabučiai, vienas iš jų skirtas „Erasmus“ studentams, jame yra apie šimtas vietų.

„Likusiuose penkiuose gyvena mūsų studentai, bendrabučiai sudaro apie 1800 vietų. Šiais metais labai suaktyvėjo 2–3 kurso studentų grįžimas. Jie vis skambina ir teigia, kad nuomojosi butus, tačiau dabar jau nori grįžti į bendrabutį. Galiu drąsiai teigti, kad šiais metais bendrabučiuose studentų bus daug daugiau“, – teigė V. Varatinskas.

Apgyvendina ir karo pabėgėlius

Klaipėdos universiteto (KU) infrastruktūros ir plėtros prorektorius dr. Benediktas Petrauskas tikino, kad šiais metais situacija su bendrabučiais „nėra paprasta“.

„Vietų bendrabučiuose visada trūksta, dėl to pradedame dar vieno bendrabučio statybas. Jį tikimės atverti 2023-iaisiais.

KU studentus kol kas apgyvendins dviejuose bendrabučiuose. Beje, KU bendrabučiuose yra prisiglaudę apie 20 ukrainiečių karo pabėgėlių, kurie čia gyvena ir, matyt, liks iki karo pabaigos“, – tikino B. Petrauskas.

Kainų didinimą lėmė situacija rinkoje bei augantys energetinių išteklių kaštai.

KU atstovas patvirtino, kad kainos už bendrabučius didėja ir pas juos. Bendras gyvenamųjų vietų universiteto bendrabučiuose skaičius – 330.

„Kainos už bendrabučius didėja palyginti nedaug, apie 10–15 proc. Kainų didinimą lėmė situacija rinkoje bei augantys energetinių išteklių kaštai. Planuojama, kad nuo rugsėjo 1-osios asmuo už mėnesio gyvenimą bendrabutyje, esančiame KU miestelyje, mokės 120 eurų, Statybininkų prospekte – 70–80 eurų“, – portalui Alfa.lt sakė B. Petrauskas.

Mokslo metų pradžioje bendrabučiai būna 100 proc. užimti

Kauno kolegijos bendrabučių kainos taip pat kils. Kolegijai iš viso priklauso 4 bendrabučiai. Pasak aukštosios mokyklos komunikacijos koordinatorės Monikos Klišytės, mokslo metų pradžioje bendrabučiai būna 100 proc. užimti.

„Kainos keičiasi taip: standartinio kambario su bendrais patogumais kaina nuo liepos 1 d. kilo 4 eurais už vietą, renovuoto dviviečio kambario – 14 eurų už vietą. Bendrabučių nuomos kainos pokyčius lemia energetiniai ištekliai ir investicijos: remonto darbai ir inventoriaus atnaujinimas.

Praėjusiais mokslo metais studentai už kambarį su bendro naudojimo patogumais mokėjo 60 eurų, o už vietą dviviečiame atnaujintame kambaryje – 96 eurus“, – sakė M. Klišytė.

Kainos kyla ne visur

Šiaulių valstybinės kolegijos Veiklos planavimo ir valdymo tarnybos vadovė Kristina Gideikienė portalui Alfa.lt teigė, kad ateinančius mokslo metus pradės su tomis pačiomis bendrabučio nuomos kainomis kaip ir praėjusiais studijų metais.

„Bendrabučio nuomos kaina kolegijos studentams – 55 eurai per mėnesį. Pageidaujantiems gyventi kambariuose po vieną – 90 eurų“, – tikino K. Gideikienė.

Kolegija turi du bendrabučius, kuriuose vienu metu gali apsigyventi 364 studentai.

Vilnius universitetas (VU) taip pat nusprendė bendrabučių nuomos kainų kol kas nekelti.

„Šiemet Vilniaus universitetas nusprendė nekelti apgyvendinimo bendrabučiuose kainų. Šiuo metu jos svyruoja nuo 44 iki 174 eurų per mėnesį, priklausomai nuo kambario vietų skaičiaus ir gyventojų jame skaičiaus“, – sakė VU viešosios komunikacijos projektų vadovė Liudmila Januškevičienė.

VU bendrabučiuose iš viso yra 5500 vietų.

Šiuo metu bendrabučių nuomos kainų kėlimas nėra planuojamas.

Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas teigė, kad šiuo metu „bendrabučių nuomos kainų kėlimas nėra planuojamas“, o kainos svyruoja nuo 60 iki 153 eurų.

„Kalbant apie bendrabučius, remiantis 5 metų studentų skaičiaus vidurkiu bei KTU bendrabučių vietų skaičiumi, mūsų universitetas gali apgyvendinti apie 31 proc. priimtų studentų – šiuo metu turime 2569 vietas 12-oje bendrabučių.

Studentų, pasirašiusių sutartį su KTU ir pateikusių prašymą gyventi bendrabutyje, nereitinguojame – internetinė registravimosi sistema paremta bendros eilės principu, tačiau prioritetinė vieta gali būti skiriama negalią turintiems studentams“, – teigė M. Lapinskas.

2022 07 28 17:43
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt