penktadienis, spalio 7 d.
Iš „Perlo“ skandalo labiausiai pasipelnys „Ignitis“?
Arvydas Jockus
BNS foto
Visi pirmojo ir antrojo etapo „Perlo Energijos“ klientai, nepasirinkę kito tiekėjo, iki šių metų pabaigos gaus visuomeninį elektros tiekimą – šią paslaugą teikia valstybės valdoma įmonė „Ignitis“, ku

Veiklą sustabdžiusio nepriklausomo tiekėjo „Perlas Energija“ vartotojų perkėlimas į bendrovę „Ignitis“ būtų nesąžiningas veiksmas, naudingas vienai įmonei, teigia Latvijos energetikos kompanija „Elektrum Lietuva“.

Priėmus įstatymų pataisas, visi pirmojo ir antrojo etapo „Perlo Energijos“ klientai, nepasirinkę kito tiekėjo, nuo spalio 1 d. iki šių metų pabaigos turėtų gauti visuomeninį elektros tiekimą – šią paslaugą teikia valstybės valdoma įmonė „Ignitis“, rinkoje veikianti ir kaip nepriklausomas energijos tiekėjas.

„Visus „Perlo energijos“ klientus automatiškai perkeliant į visuomeninį tiekimą, rizikuojama pažeisti vartotojų apsisprendimo laisvę ir teisę. Šie vartotojai jau kartą padarė sprendimą, pasirinko nepriklausomą elektros tiekėją, tad vėl juos grąžinti į pradinę padėtį neatrodo logiškas žingsnis. Kiti nepriklausomi elektros tiekėjai taip pat gali būti pasiruošę sėkmingai pasirūpinti įsipareigojimų nevykdančios bendrovės klientais, tačiau tokiu sprendimu iš jų atimama galimybė konkuruoti dėl klientų pasiūlant šiems tinkamas sąlygas“, – komentavo „Elektrum Lietuvos“ direktorius Martynas Giga.

Įmonės vadovo vertinimu, ketinimai būtent tokiu būdu padėti nukentėjusiems „Perlo energijos“ klientams yra nesąžiningi ir kitų elektros vartotojų atžvilgiu. Mat kuo daugiau klientų bus visuomeniniame tiekime, tuo didesnė skola kaupsis visuomeniniam tiekėjui, o šios skolos našta guls ant visų mokesčių mokėtojų pečių, tad už vienų vartotojų gelbėjimą turės mokėti visi kiti.

Kuo daugiau klientų bus visuomeniniame tiekime, tuo didesnė skola kaupsis visuomeniniam tiekėjui, o šios skolos našta guls ant visų mokesčių mokėtojų pečių.

Be to, daug vartotojų yra pasirinkę biržos planus pas skirtingus tiekėjus ir šiandien moka daug – jie visiškai pagrįstai jausis apgauti, turėdami mokėti daugiau nei valstybės subsidijuojama kaina.

Iškreips konkurenciją

M. Giga teigia, kad noras nepriklausomų elektros tiekėjų, nevykdančių savo įsipareigojimų, vartotojus automatiškai perkelti į visuomeninį tiekimą nėra racionalus dėl nevienodų konkurencinių sąlygų kūrimo ir grėsmės riboti vartotojų apsisprendimo laisvę.

Rugpjūčio 16 d. jungtiniame Seimo Ekonomikos komiteto bei Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje priimtas nutarimas siūlyti Vyriausybei skubos tvarka parengti Elektros energetikos įstatymo pakeitimo projektą, kuriame, be kitų dalykų, numatoma, kad nepriklausomiems elektros tiekėjams nevykdant savo įsipareigojimų, tokių įmonių vartotojai būtų automatiškai perkelti į visuomeninį tiekimą, tai yra į UAB „Ignitis“.

„Elektrum Lietuvos“ direktorius pabrėžia, kad „Ignitis“, veikianti kaip visuomeninis tiekėjas, kartu yra ir nepriklausomas tiekėjas, tad vartotojų perkėlimas šiai bendrovei būtų nesąžiningas veiksmas kitų nepriklausomų tiekėjų atžvilgiu. Tokiu sprendimu esą kuriamos nevienodos konkurencinės sąlygos, ribojama sąžiningos konkurencijos laisvė.

Portalas Alfa.lt „Elektrum Lietuvos“ vadovo teiginius paprašė pakomentuoti „Ignitis“ kontroliuojančią bendrovę „Ignitis grupė“. Įmonė komentaro nepateikė.

Konkurencijos įstatyme numatytas draudimas priimti teisės aktus arba kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes ir dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams.

Kuriamos naujos problemos

„Elektrum Lietuvos“ vadovas sako suprantąs norą pasirūpinti vartotojais, tačiau mano, kad sprendžiant vieną problemą neturėtų būti kuriamos kitos, taip pat tokie visai rinkai svarbūs sprendimai turėtų būti priimami išdiskutavus juos su sektoriaus ekspertais, rinkos dalyviais.

„Norėtųsi, kad valstybė nebekartotų tų pačių klaidų – antrasis liberalizavimo etapas buvo atidėtas taip pat neatsižvelgus į mūsų, elektros tiekėjų, nuomonę, jog toks žingsnis nesumažins elektros kainų. Ne vienus metus veikiame energetikos sektoriuje, priklausome stambioms energetikos įmonių grupėms, turinčioms patirties liberalizuojant elektros tiekimo rinką Latvijoje bei Estijoje, esame maksimaliai įsigilinę į rinkos specifiškumą, galinčias kilti rizikas, jų valdymą. Tikime, kad priimti racionalūs ir apgalvoti sprendimai leistų išvengti dar didesnės sumaišties rinkoje ir apsaugoti vartotojus nuo panašių situacijų ateityje“, – tikino M. Giga.

Antrasis liberalizavimo etapas buvo atidėtas taip pat neatsižvelgus į mūsų, elektros tiekėjų, nuomonę, jog toks žingsnis nesumažins elektros kainų.

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) rugpjūčio 16 d. duomenimis, daugiausia klientų, patenkančių į visus tris elektros rinkos liberalizavimo etapus, turėjo nepriklausomas tiekėjas „Ignitis“ – įmonė buvo sudariusi sutartis su 800 799 klientais.

„Perlas Energija“ turėjo 178 720, „Elektrum Lietuva“ – 101 328, „Enefit“ – 99 420 klientų, patenkančių į visus tris mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapus.

Leis grįžti į visuomeninį tiekimą

Nepriklausomam elektros tiekėjui „Perlas energija“ sustabdžius veiklą, Energetikos ministerija informavo, kad trečiojo liberalizacijos etapo bendrovės klientai gali sudaryti sutartį su kitu elektros energijos tiekėju arba grįžti į visuomeninį tiekimą iki liberalizacijos termino, kurį planuojama pratęsti, pabaigos.

Pirmojo ir antrojo etapo „Perlo energijos“ vartotojai iki rugpjūčio 28 d. gali pasirinkti kitą tiekėją. To nepadarius, šiems klientams laikinai, iki spalio 1 d., elektros tiekimą užtikrins garantinis tiekimas, kuris bus tiekiamas kaina, artima visuomeninio tiekimo kainai. Skirtumą tarp garantinio ir visuomeninio tiekimo kainos šiems vartotojams Vyriausybės sprendimu kompensuos valstybė.

Nuo spalio 1 d. priėmus įstatymų pataisas, visi pirmojo ir antrojo etapo „Perlo energijos“ klientai iki Naujųjų metų gaus visuomeninį elektros tiekimą. Per tą laiką jie turės pasirinkti kitą tiekėją.

Visuomeninio tiekimo elektros kaina be valstybės subsidijos šiuo metu yra 0,33 euro už kilovatvalandę (Eur/kWh).

Energetikos ministerijos duomenimis, 87 proc. visų nepriklausomą elektros energijos tiekėją pasirinkusių vartotojų, turinčių fiksuotą tiekimo tarifą, už elektrą moka pigiau nei šiuo metu nustatyta visuomeninio tiekimo kaina be dalinės valstybės kompensacijos.

Pirmojo liberalizacijos etapo vartotojai už suvartojamą elektrą moka vidutiniškai po 0,17 Eur/kWh, antrojo etapo vartotojai – po 0,25 Eur/kWh be valstybės subsidijos (kai kompensuojama iki 9 ct/kWh, bet ne žemiau nei 0,24 Eur/kWh riba).

Sustabdė veiklą

Prieš kelias savaites fiksuotos kainos sutartis vienašališkai pakeitęs elektros tiekėjas „Perlas Energija“ ketvirtadienį informavo, kad stabdo veiklą ir elektrą savo klientams tieks iki rugpjūčio 31 d. Įmonė paragino klientus naują tiekėją pasirinkti iki rugpjūčio 28 d.

„Bendrovė veiks tol, kol išparduos turtą, atsiskaitys su kreditoriais ir kompensuos klientams susidarantį kainų skirtumą. Bendrovės akcininkai negaus jokio „Perlas Energija“ turto ir uždarbio bendrovei sustabdžius veiklą“, – teigė „Perlo Energijos“ vadovas Vilius Juraitis.

Jo teigimu, po priimto sprendimo perkelti fiksuotos kainos sutartis pasirašiusius klientus į biržos planą, įmonė prarado klientų ir atsakingų institucijų pasitikėjimą.

„Esami klientai aktyviai nutraukinėja sutartis: šiuo metu yra apie 20 tūkst. nutraukimų, matome nutraukimų tempą ir žinome, kad skaičius tik didės, todėl galime būti nepajėgūs tiekti elektros likusiems klientams, jei prarasime didelę dalį turimos klientų bazės. Kreditoriai, iki šiol finansavę mūsų veiklą, tai daryti atsisako“, – teigė V. Juraitis.

2022 08 22 10:04
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt