šeštadienis, balandžio 10 d.
Istorikė pakomentavo jos atleidimą iš LGGRTC: sužinojau, ką reiškia gyventi sovietinėje sistemoje
Alfa.lt

Kovo 12 d. iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro atleista istorikė Mingailė Jurkutė apie šį įvykį atvirai prabilo feisbuke.

„Nuo gruodžio 9 d., kuomet buvo sukurta pirmoji komisija tirti mano pirmą šiurkštų darbo pareigų pažeidimą (nes sąžiningai, kaip istorikė ekspertė, atsakiau į su manimi susisiekusios žurnalistės man užduotą klausimą), iki kovo 12 d., kada sulaukiau gen dir skambučio informuojančio, kad su manimi nutraukiama darbo sutartis, susidūriau su sistemingu spaudimu, trukdymu man sklandžiai atlikti darbo funkcijas, manęs ir mano kompetencijų menkinimu tiek įstaigos viduje, tiek viešojoje erdvėje“, – rašė M. Jurkutė.

Istorikės teigimu, jai buvo įvairiais būdais trukdoma tinkamai atlikti darbą – kliudoma įprasta tvarka užsisakyti bylas, neatsakoma į jos tarnybinius raštus. „Viešojoje erdvėje savo generalinio direktoriaus ir jo tuometinio vyresniojo patarėjo lūpomis buvau išvadinta istorijos mokslo daktaro laipsnio neverta mokslininke, atitinkančia „labai žemo lygio žurnalistės“ statusą“, – pridūrė M. Jurkutė.

Jos nuomone, visa tai buvo persekiojimas už viešai LGGRTC vadovybei išsakytą kritiką. Ji taip pat chronologine tvarka išdėstė procesinius veiksmus, pasibaigusius jos atleidimu.

„Direktorius savitai suprato mano nuomonę dėl procesinių žingsnių pažeidimo: „oponuojančios pozicijos motyvai, pasiūlymai darbo ginčo nagrinėjimo metu neišsakyti. O dialogui, kaip suprantame, reikia abiejų pusių noro susikalbėti, rasti kompromisą. Labai tikėjausi, kad įspėjimas paskatins apmąstyti galimas pasekmes. Deja, nustatytų vidinių procesų pažeidimai tęsėsi, kaip konstatavo juos nagrinėjusi komisija. Taigi atlikus visas darbo teisės įstatymų numatytas procedūras, šiandien aš priimu sprendimą nutraukti darbo sutartį dėl darbuotojo kaltės“, – citavo centro direktoriaus laišką M. Jurkutė.

„Deja, LGGRTC direktorius meluoja, kad darbo ginčą dėl darbdavio įspėjimo apie darbo funkcijų ir nustatytos tvarkos pažeidimą nagrinėjusi Darbo ginčų komisija 2020 m. kovo 10 d. priėmė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro administracijai palankų sprendimą. Nebent direktorius kalba apie tai, kad jam VDI leido mane atleisti dėl jo kreipimosi pateikiant melagingus duomenis“, – teigė istorikė.

„Kodėl reikėjo taip skubėti mane atleisti, klastojant datas ir duomenis? Šito aš tikrai nesuprantu. Juolab, kad niekas taip neišaugo direktoriaujant Adui Jakubauskui, kaip teisės skyrius (nuo pusės iki 4 teisininkų. Galbūt gen dir bijo, kad Seimo darbo grupei pratęsus LGGRTC problemų tyrimo laiką, manęs nebeišeis nutildyti ir teks manęs klausytis susėdus prie apvalaus derybų stalo? Nes norisi tikėti, kad teisiniai pažeidimai yra bent jau kažkuo motyvuoti, ne vien tik nesiskaitymas su žmonėmis, plikas nuogas piktnaudžiavimas savo pareigomis ir nepaisymas principų, kuriais yra paremta demokratinė valstybė“, – dalinosi M. Jurkutė.

Anot jos, apie dabartinį LGGRTC klimatą atsiliepia ir kolegos: „Vienas į pensiją besiruošiantis kolega juokavo „pradėjau dirbti Partijos istorijos institute, čia ir pabaigsiu“, kiti šmaikštūs liežuviai kalba, kad tyrimų departamente atsidarė naujas muziejaus filialas, kur gali savo kailiu patirti „gyvąją istoriją“ – ką reiškia gyventi sovietinėje sistemoje, kurioje nesiskaitoma su teise, varžoma nuomonės laisvė, bauginama, kurstomas nepasitikėjimas vieni kitais, nepaklūstantys yra baudžiami už tai, kad nepaklūsta“.

„Šitą įrašą skelbiu informaciniais tikslais, siekdama didesnio skaidrumo nušviečiant LGGRTC vykstančius procesus“, – reziumavo M. Jurkutė.

2021 03 15 20:17
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt