trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Įtakingas socialdemokratas M. Sinkevičius siūlo skaudžiai kirsti A. Lukašenkai
Domantas Katelė
Fotobankas
Mindaugas Sinkevičius

Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius siūlo uždrausti baltarusiškų trąšų transportą per Lietuvą. Socialdemokratas savo feisbuko paskyroje tikina, kad tai turėtų įtakos ir Lietuvos valdomų įmonių pajamoms, bet didesnių nuostolių patirtų Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos režimas.

„Agnė Bilotaitė ne kartą savo pasisakymuose teigė, kad prieš Lietuvą vykdomas hibridinis karas. Jei jau karas, tai kare kaip kare, tiesa? Panašu, kad ne, nes „kariaudami“ tuo pačiu metu sugebame dar ir pa(si)tarnauti Baltarusijos ekonomikai, o tai reiškia – ir režimui. Skambūs valdančiųjų pasisakymai vidaus politikos rinkoje, tebūnie, net ir adresuoti diktatoriui, jo veiksmų niekaip neveikia. Jei kas ir galėtų suveikti, tai realios ekonominės sankcijos.

Ir šiame fone tampa visiškai neaišku, kodėl „Lietuvos geležinkeliai“ ir toliau sėkmingai gabena kalio trąšas iš Baltarusijos koncerno „Belkalij“. Ir kodėl birių krovinių terminalas Klaipėdoje jas ir toliau sėkmingai krauna ir taip prisideda prie jų eksporto. Niekas nenuneigs, kad kiekviena pervežta ir perkrauta tona trąšų papildo mūsų šalies biudžetą, bet daug labiau šie veiksmai pasitarnauja Baltarusijos režimui“, – savo feisbuko įraše tvirtina M. Sinkevičius.

Politikas taip pat kelia klausimą, kodėl nei pervežimas, nei krova nėra nutraukti. Jis tikina, kad Užsienio reikalų ministerijai vertėtų suderinti bendrą poziciją su Latvija ir Estija, taip nepaliekant jokios alternatyvios infrastruktūros baltarusiškų kalio trąšų eksportui.

„Pasvarstymai, kad krovinys ras kelių eksportui per Rusijos uostus, yra veikiau teorinis nei realus. Nukreipti krovinį galima, bet tam alternatyviose vietose reikia turėti krovos pajėgumų. Laiko juos sukurti užims daugiau, nei mums pasistatyti tvorą, o ir kainuos tai gerokai brangiau nei toji pati tvora. Taip, tokie mūsų šalies veiksmai būtų tarptautinės prekybos, sutartinių įsipareigojimų pažeidimai su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis arbitražuose. Bet tai mes juk kare, ar ne?“ – įsitikinęs Jonavos rajono meras.

Alfa.lt primena, kad dėl sektorinių sankcijų taikymo Baltarusijai turi būti nuspręsta Europos Sąjungos formatu. Vyriausybei vienašališkai priėmus tokį sprendimą ir uždraudžiant baltarusiškų trąšų tranzitą per Lietuvą, trąšų gavėjai visose Europos Sąjungos valstybėse galėtų teikti ieškinius prieš tai nusprendusią šalį.

Uždraudus baltarusiškų trąšų tranzitą per Lietuvą, „Lietuvos geležinkelių“ grupė per metus prarastų apie 61 mln. eurų pajamų. Tai sudaro beveik penktadalį bendrovės metinių pajamų. Visos bendrovės pajamos iš baltarusiškų krovinių šiandien siekia apie 100 mln. eurų.

Klaipėdos jūrų uoste baltarusiški kroviniai sudaro dar didesnę procentinę krovinių dalį – apie 30 proc. visos uosto krovinių apyvartos (2020 m. iš viso uoste perkrauta 47,8 mln. tonų krovinių). Didesnę jų dalį sudaro trąšos.

2021 07 23 15:08
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt