ketvirtadienis, sausio 20 d.
Įtakingomis pažintimis su politikais ir prokurorais garsėjusio verslininko gaujai – 421 tūkst. eurų verta bausmė
Dominykas Griežė
Alfa.lt
Artūras Tamulionis

Lietuvos teismuose iki šiol nagrinėjama dar 2009 metais prasidėjusi išskirtinė istorija, kurios centre – įtakingomis pažintimis su politikais ir aukštais pareigūnais kadaise garsėjęs verslininkas Artūras Tamulionis ir du jo bendrininkai. Nežinia, ar dėl šių pažinčių, tačiau tarsi įprasta cigarečių kontrabandos byla nagrinėjama itin permainingai.

Prieš daugiau nei dešimtmetį teisėsaugai su bendrininkais įkliuvęs A. Tamulionis vienu metu buvo žinomas kaip verslininkas, galintis pasigirti neeilinėmis pažintimis. Dar 2015 metais Alfa.lt skelbtos publikacijos apie A. Tamulionio santykius su aukštais prokurorais, tuometiniais vyriausybės ir Seimo nariais, partijų vadovais. Tarp tokių politikų, kuriuos siejo prieštaringi santykiai su šiuo verslininku, galėjo būti Kęstutis Daukšys, Gediminas Kirkilas ir kiti ne mažiau žinomi politikai.

Neoficialiai verslininkas galėjo turėti Karbonado pravardę. A. Tamulionio ryšių būta ir nusikalstamame pasaulyje – organizuoti cigarečių operaciją padėjo tuomet Lietuvoje kontrabandos karaliumi tituluoto Viliaus Karaliaus bendrininkai.

Gan iškalbingas faktas apie A. Tamulionio ryšius – buvęs Šiaulių apygardos vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis netgi asmeniškai lydėdavo verslininką į apklausas Generalinėje prokuratūroje. Tiesa, pažintis su abejotinos reputacijos verslininku vėliau atsiliepė A. Povilaičio karjerai – pasibaigus kadencijai, jis neteko vyriausiojo prokuroro kėdės.

Nežinia, kiek A. Tamulioniui padėjo turėtos įtakingos pažintys, tačiau verslininkui ir jo bendrams iškelta baudžiamoji byla nagrinėta neįprastai ilgai. Iš pradžių, kaip prieš keletą metų skelbė Alfa.lt, apskritai abejota, ar ši byla pasieks teismą.

Įprastai cigarečių kontrabandos bylos išnagrinėjamos sąlyginai greitai, tačiau dar 2009 metais sulaikytos kontrabandos byla, kurioje su bendrais figūravo A. Tamulionis, Vilniaus apygardos teisme buvo nagrinėjama iki 2017-ųjų, kol galiausiai paskelbtas verslininkui ir jo bendrams gan palankus nuosprendis. Nors žinomas prokuroras Justas Laucius prašė itin griežtų laisvės atėmimo bausmių ir didelių sumų konfiskacijos, A. Tamulionis su bendru sulaukė gerokai švelnesnių bausmių, kiti šios istorijos dalyviai buvo išteisinti.

Dar daugiau – 2017 metais paskelbtas nuosprendis iki šiol, praėjus beveik penkeriems metams, įvairiose teismų instancijose yra keičiamas ir taisomas. Dalis šio nuosprendžio dar yra apskųsta Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT).

Nors griežtų laisvės atėmimo bausmių A. Tamulionis su bendrininkais jau išvengė, praėjus daugiau nei dešimtmečiui po padaryto nusikaltimo verslininkui ir dviem jo bendrams galiausiai suduotas skaudus smūgis – Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu, trys nuteistieji turėtų solidariai sumokėti apie 421 tūkst. eurų Vilniaus teritorinei muitinei. Tokį sprendimą dar greičiausiai svarstys LAT.

Neregėto masto kontrabanda

Grįžkime į 2009 m. vasarą, kai ši neeilinė istorija prasidėjo.

Būtent tų metų birželio 16-osios naktį Lietuvos sieną Lavoriškių pasienio poste kirto du vilkikai, vežę maždaug 4 mln. litų (apie 1,16 mln. eurų) vertės cigarečių kontrabandą. Šis krovinys buvo laikomas didžiausia kontrabandine rūkalų partija, kuri Lietuvoje pakliuvo į muitininkų rankas per šešerius metus – nuo 2003-iųjų iki 2009 m. birželio.

Prie vilkikų „Volvo“ MKT vairų sėdėjo Lenkijos pilietis Lešachas Solnica ir į teisiamųjų suolą sėdęs vairuotojas Virginijus Rimkus. Bylos duomenimis, vykdant Lenkijoje, Lietuvoje ir Rusijoje organizuotą operaciją, veikė dar du asmenys, kuriems buvo pateikti kaltinimai, – Šiauliuose veikiančios transporto ir logistikos paslaugų bendrovės „Furita“ vadovas Valdas Vabolis ir Darius Bironas, prokurorų įtarimu, Rusijoje sumokėjęs už cigaretes 84 tūkst. eurų ir rūpinęsis, kad kontrabandinis krovinys tinkamai išvyktų iš Rusijos.

Tačiau pagrindiniu operacijos organizatoriumi buvo laikomas A. Tamulionis – įtakingas verslininkas ir kelių bendrovių savininkas, organizavęs ir finansavęs šią operaciją.

Viešai buvo teigiama, kad A. Tamulionio su bendrais, kaip įtariama, organizuota kontrabanda per plauką neišsisuko nuo muitininkų – vilkikai jau buvo įveikę muitinės patikrą, tačiau muitininkams užkliuvo tai, kad šiais vilkikais gabenti medienos pjuvenų briketai buvo laikomi puspriekabėse-šaldytuvuose. Kam reikėjo šilumai atsparius briketus laikyti šaltai, muitinės pareigūnai nesuprato, todėl vilkikai buvo grąžinti pakartotinai patikrinti, o tarp briketų buvo aptikta maždaug 1600 dėžių (800 tūkst. pakelių) rūkalų – vienu vilkiku vežta maždaug 800 dėžių rusiškų cigarečių „Imperial Classic“, kitu – maždaug tiek pat dėžių cigarečių „Jing Ling“.

Šios cigaretės 2009 m. buvo vadinamos tranzitine kontrabanda – rūkalais, skirtais ne Lietuvos, bet Vakarų Europos rinkai. Tačiau bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad teisėsauga jau iš anksto galėjo suuosti apie ruošiamą kontrabandos operaciją – teisiamieji buvo sekami, jų pokalbiai įrašinėjami, dar prieš sulaikant vilkikus, o šie muitinės patikros neperėjo netgi nepaisant fakto, kad kontrabandos organizatoriai buvo susitarę su muitininkais, kad šie praleistų pro akis rekordinį kontrabandinių cigarečių krovinį.

Dviguba operacija

A. Tamulionis ir kiti kaltinamieji neigė, kad organizavo rekordinę cigarečių kontrabandą, tačiau įtakingo verslininko ir jo bendražygių kaltę įrodė ne tik tyrėjų ir bendrų iš Lenkijos parodymai, bet ir kontrabandos karaliumi tituluojamo V. Karaliaus byloje figūravusio Olego Kurtos pasakojimas. Pastarasis teismui yra pasakojęs, kad tai būtent jis įtraukė A. Tamulionį į kontrabandos pervežimo organizavimą, kai 2009 m. pavasarį Lenkijoje susitiko pažįstamą, kuris jo teiravosi, ar yra Lietuvoje žmonių, kurie norėtų investuoti į cigarečių vežimą.

Tą patį pavasarį O. Kurta buvo susitikęs ir su A. Tamulioniu – anot V. Karaliaus byloje figūravusio vyro, jis su A. Tamulioniu bendravo jau seniai, o kadangi pasitikėjo pažįstamu verslininku, papasakojo apie lenkų pasiūlymą. A. Tamulionis, anot O. Kurtos, pasakė, kad galima būtų su lenkais susitikti ir pasiaiškinti kai kuriuos niuansus.

2009 m. gegužę A. Tamulionis, V. Vabolis ir O. Kurta nuvyko susitikti su bendrininkais Lenkijoje: pasak liudytojo, buvo sutarta, kad pelnas turės būti dalijamas per pusę, tačiau investuoti į rizikingą operaciją abi pusės taip pat turėjo po lygiai. O. Kurta, vertėjavęs lenkams ir lietuviams, teigė, kad iš A. Tamulionio turėjo gauti 10 tūkst. litų atlygį.

Iš O. Kurtos parodymų taip pat aiškėjo, kad lenkai su lietuviais buvo sutarę dėl vieno vilkiko ir nežinojo, jog lietuviai pasirūpins dar vienu, kuriuo atvežtos cigaretės, tikėtina, turėjo ne keliauti į Lenkiją, bet likti Lietuvoje. Liudytojas teigė, kad kai birželio 16-ąją buvo sulaikyti abu vilkikai, bendrai buvo susitikę, aiškinosi, kas padaryta ne taip, tuomet ir paaiškėjo, jog partneriai iš Lenkijos nieko nežinojo apie antrąjį vilkiką ir lietuvių vairuotoją.

Anot kaltinimą šioje byloje palaikiusio prokuroro J. Lauciaus, transporto vadybininkui V. Vaboliui buvo pavesta suorganizuoti priedangą daugiau nei 553 tūkst. eurų vertės „Jing Ling“ cigarečių kroviniui – cigarečių partija, kuria, anot J. Lauciaus, Karbonadas rūpinosi be lenkų pagalbos, buvo didesnės vertės nei kartu su lenkais organizuotas „Imperial Classic“ cigarečių krovinys, vertintas beveik 544 tūkst. Eurų.

Tačiau galiausiai po aštuonerių metų nuo istorijos pradžios teisėjai priėmė sprendimą, kad V. Vabolis antruoju kroviniu rūpinosi be A. Tamulionio žinios.

Permainingi verdiktai

Šioje istorijoje priimtas jau ne vienas teismų sprendimas, vieni iš jų A. Tamulioniui ir jo bendrams buvo palankesni, kiti – ne tokie palankūs.

Nors A. Tamulionis buvo laikomas pagrindiniu kontrabandos operacijos iniciatoriumi, galiausiai verslininkui pavyko bent dalinai išsisukti nuo šio „titulo“.

2017 m. gruodį Vilniaus apygardos teismas paskelbė pirmąjį nuosprendį šioje istorijoje. Nors prokuroras J. Laucius teigė, kad A. Tamulionis turėtų būti pripažintas labai pavojingu nusikaltėliu, sulaukti 10 su puse metų laisvės atėmimo bausmės ir 11 298 eurų baudos, teisėjų kolegija tąkart skyrė tik pastarąją baudą, nutarusi, kad verslininkas nevadovavo jokiam nusikalstamam susivienijimui ir jo neorganizavo, vienintelis nusikaltimas, dėl kurio kaltas A. Tamulionis, yra į Lenkiją keliavusio vilkiko cigarečių kontrabanda. O ir pačios baudos verslininkui nurodyta nemokėti – kadangi prieš tai 171 dieną buvo praleidęs už grotų, buvo laikoma, kad bauda sumokėta.

Savotišku atpirkimo ožiu tąkart tapo V. Vabolis, pripažintas kaltu dėl antrojo kontrabandos prikimšto vilkiko organizavimo. V. Vaboliui, kaip ir A. Tamulioniui, buvo skirta 11 298 eurų bauda, tačiau už grotų tik 27 dienas praleidęs nuteistasis, kitaip nei A. Tamulionis, tąkart gavo nurodymą dalį jos sumokėti – valstybei jis liko skolingas 9904,5 euro.

Gerokai didesne sankcija V. Vaboliui teisėjų sprendimu buvo paskirtas nurodymas išieškoti 61 797 eurus. Tokia yra antrojo vilkiko, kurį V. Vabolis asmeniškai organizavo cigarečių pervežimui, vertė. Tiesa, nuteistajam dar savotiškai pasisekė – prokuroras J. Laucius prašė vyrą įkalinti pusdevintų metų.

Griežtų laisvės atėmimo bausmių prašyta ir D. Bironui bei V. Rimkui, tačiau šie vyrai tąkart buvo pripažinti nekaltais.

Dar viena džiugia naujiena nuteistiesiems tapo teismo sprendimas netenkinti muitinės ieškinio. Sulaikius cigarečių krovinį, skaičiuota, kad kontrabandos vežėjai išvengė prievolės valstybei sumokėti 873 520,41 euro mokesčių. Anot prokuroro, šią sumą solidariai turėjo sumokėti visi keturi kaltinamieji, taigi kiekvienam preliminariai būtų tekę valstybei atseikėti po beveik 220 tūkst. eurų, tačiau Vilniaus apygardos teismas nutarė, kad ieškinys – nepagrįstas.

2019 m. pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas nuosprendį šioje byloje pakeitė – pirmoje instancijoje išteisinamuoju nuosprendžiu besidžiaugęs D. Bironas buvo pripažintas kaltu ir sulaukė maždaug 5,6 tūkst. eurų bausmės, be to, pagailėta V. Vabolio – nutarta, kad už kaip nusikaltimo įrankį naudotą vilkiką turėtų sumokėti ne jis vienas, bet visi trys bendrininkai. Maža to, ne beveik 61,8 tūkst. eurų, bet tik 15 tūkst. eurų, kuriuos turėtų padengti solidariai, lygiomis dalimis.

LAT 2020 m. vasarį šią bylą išnagrinėjo jau trečiąkart ir nutarė, kad A. Tamulioniui, V. Vaboliui ir D. Bironui paskirtos bausmės yra pagrįstos ir jų keisti nereikėtų – taip rekordinės kontrabandos organizatoriai, praėjus dešimtmečiui po padaryto nusikaltimo, atsipirko tik baudomis.

Tačiau tuo ši istorija nesibaigė – LAT nutarė, kad klausimas dėl daugiau nei 873 tūkst. eurų muitinės ieškinio nėra tinkamai išspręstas, todėl šią bylos dalį grąžino Lietuvos apeliaciniam teismui.

Paradoksalu, tačiau neseniai paaiškėjo, kad būtent muitinės ieškinys, o ne paskirtos bausmės, tapo pačia didžiausia bausme trims nuteistiesiems – Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu, A. Tamulionis, D. Bironas ir V. Vabolis išties turi atlyginti valstybei padarytą žalą.

Nors šioje byloje išties būta daug diskusijų, kaip įkliuvusią kontrabandą ir nesumokėtus akcizus vertinti per ES teisės prizmę, ar reikia mokėti už tai, kas liko Lietuvoje, galų gale – ar patys pareigūnai nepadarė klaidos, kai nesučiupo cigarečių kontrabandos įriedėjusios tolyn į Lietuvą, apeliacinio teismo vertinimu, A. Tamulionis, V. Vabolis ir D. Bironas solidariai turėtų Vilniaus teritorinės muitinės naudai sumokėti 421 165,15 eurų dar nesumokėtų mokesčių. Padalijus – kiek daugiau nei po 140 tūkst. eurų kiekvienas iš nuteistųjų.

Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas – jau formaliai įsiteisėjęs, tačiau istorijos pabaiga dar nekvepia. LAT atstovė Rimantė Kraulišė informavo portalą, kad gruodžio 2 d. dėl tokio sprendimo skundą pateikė A. Tamulionis, o prieš Kalėdas – ir V. Vabolis.

2022 01 03 09:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt