penktadienis, sausio 21 d.
Įvertino planus „antivakseriams“ nemokėti ligos išmokų: gal tada atsisakykime ir draudimo įmokų?
Goda Košinskytė
Fotobankas
Romas Lazutka

Vilniaus universiteto (VU) profesorius, socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka skeptiškai  vertina Vyriausybės nutarimą neteikti ligos išmokų asmenims, susirgusiems koronavirusine infekcija, kurie yra nepasiskiepiję. Profesoriaus nuomone, atsisakantiems skiepytis asmenims ligos socialinės draudimo įmokos galėtų būti mažinamos.

Ligos išmokos yra mokamos socialinio draudimo, ir tai nėra kažkokia labdara ar pašalpa.

„Žmonės apsidraudžia ir moka “Sodrai„ įmokas, už tai gauna išmokas tuo metu, kai serga. Jeigu yra nuspręsta, kad nepasiskiepijusiems išmokos nebus duodamos, tuomet tuos žmones reikia išbraukti iš draudimo ir iš jų neimti įmokos arba įmoką sumažinti“, – situaciją komentuoja R. Lazutka.

Profesorius paaiškino, jog „Sodra“ turėtų paskaičiuoti, kokia rizika yra susirgti koronavirusine infekcija, pagal paskaičiuotą riziką turėtų būti sumažinta ligos draudimo įmoka: „Visai ligos draudimo negalima panaikinti, nes jei tie žmonės susirgs kitomis ligomis, tai išmokas vis tiek turėtų gauti. Reikėtų vertinti, kokia dalis rizikos yra susirgti COVID-19, tada mažinti įmokas ir tuomet jau bus galima nemokėti išmokų. Tačiau negalima taip daryti, kad įmokas imi, o išmokų nebemoki.“

„Čia būtų panašiai: jei draudi automobilį nuo vagystės ir kokios kritinės nelaimės, tarkim, potvynio, ir automobilis papuola į jį, staiga draudimo bendrovė peržiūri sutartį ir sako, kad negausi kompensacijos, žalos atlyginimo“, – samprotauja R. Lazutka. 

„Jei čia būtų kokia pašalpa, labdara, tai galėtum sakyti: “Nori moku, nori nemoku.„ O čia žmogus tą draudimą nusiperka, moka įmokas ir tuomet ligos atveju gauna išmokas, todėl reikėtų žmonių nedrausti būtent tam atvejui“, – pridūrė socialinių mokslų daktaras.

Trečiadienį Vyriausybės aptartame nutarimo projekte buvo numatyti paslaugų ir veiklų apribojimai asmenims, neturintiems galimybių paso, jie turėtų įsigalioti nuo rugsėjo 13 d.

Vienas iš numatomų pakeitimų – nemokamos ligos išmokos asmenims, kurie yra nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Tokią Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą Vyriausybei teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Kada Vyriausybė imsis pataisos, kol kas neaišku. Dėl jos balsuos Seimas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjo Tomo Kavaliausko teigimu, jeigu Vyriausybė pritars, pataisa bus teikiama Seimui priimti rudens sesijoje, o nauja tvarka įsigaliotų nuo spalio 1-osios. 

Aiškinamajame rašte, be kita ko, pažymima, kad dalis žmonių, kurie nebus pasiskiepiję ir negalės pasinaudoti išimtimi, negaus ligos išmokų, dėl to gali kilti nepasitenkinimas.

Sveikatos apsaugos ministras turės patvirtinti kontraindikacijų, dėl kurių žmonės nebūtų vakcinuojami, sąrašą. 

Dabar ligos išmokos nemokamos, jeigu žmogus tapo laikinai nedarbingas dėl neblaivumo ar piktnaudžiavimo psichotropinėmis medžiagomis, dėl traumos, gautos nusikalstama veika, sužalojo savo sveikatą arba apsimetė sergančiu. 

Dabar ligos išmoka siekia 62,06 proc. algos dydžio. 

Seimas gegužę leido neriboti galimybės gauti didesnes ligos išmokas sveikatos, švietimo, visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos sistemos darbuotojams, užsikrėtusiems COVID-19 nuo bendradarbių. 

2021 08 09 18:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt