sekmadienis, rugsėjo 27 d.
Įvyko istorinis Baltijos šalių vadovų susitikimas su JAV prezidentu: D.J. Trump'as liko sužavėtas Lietuva
tiesa.com

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pagyrė Baltijos šalis už gynybos biudžetų didinimą ir paragino kitas NATO valstybes sekti jų pavyzdžiu.

„Jūsų įsipareigojimas dalytis našta yra pavyzdys, kaip kartu nešti šią naštą turi kitos NATO šalys ir partnerės visame pasaulyje“, – sakė D. Trumpas bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentais.

Visos Baltijos šalys šiemet krašto apsaugai skiria 2 proc. bendrojo vidaus produkto, kaip yra numatyta NATO dokumentuose. Daugelis kitų Europos šalių pagal šį rodiklį atsilieka.

Po prezidentų susitikimo paskelbtoje keturšalėje deklaracijoje rašoma, kad Jungtinės Valstijos ir toliau periodiškai dislokuos pajėgas Baltijos valstybėse.

Spaudos konferencijoje perklaustas, kokias pajėgas JAV ketina siųsti į Baltijos šalis, D. Trumpas nieko konkretaus neatsakė, tik apsiribojo teiginiu, kad visos šalys kartu dirba ties saugumo klausimais.

D. Trumpas dėkojo Baltijos šalims už jų įsitraukimą į kovą su terorizmu ir tvirtino, kad šalių verslai gali atrasti bendradarbiavimo taškų mokslo, technologijų ir medicinos srityse.

Pasveikinęs Lietuvą, Latviją ir Estiją su nepriklausomybės šimtmečiu, JAV prezidentas sakė, kad per ateinančius šimtą metu Amerika išliks „stipri, išdidi ir ištikima draugė ir sąjungininkė“.

D. Grybauskaitė savo ruožtu pagyrė D. Trumpo lyderystę reformuojant NATO ir spaudžiant sąjungininkus didinti gynybos finansavimą.

„Kalbėjomės su prezidentu, aš kažkiek pajuokavau, kad (...) kartais priimti sprendimams mums reikia nenuspėjamos lyderystės. Tokią lyderystę mes matome pas D. Trumpą“, – sakė Lietuvos prezidentė.

„Be svertų ir spaudimo NATO neskirtų papildomų išlaidų gynybai, nebūtų sprendimų rotuoti JAV karines pajėgas mūsų šalyse, nebūtų noro nagrinėti oro gynybos klausimus, kurie mums labai svarbūs“, – pridūrė ji.

Prezidentas D. Trumpas Baltijos šalyse buvo sukėlęs susirūpinimą, kai kritikavo NATO ir palankiai atsiliepė apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, bet jo sprendimas tiekti ginklus Ukrainai ir išsiųsti 60 Rusijos diplomatų dalį nerimo išsklaidė.

D. Trumpas, kalbėdamas greta Baltijos vadovų, sakė, kad geri santykiai su Rusija būtų geras dalykas, bet pridūrė, kad tik laikas parodys, ar tai taps realybe.

 [9581] [9582]

2018 04 03 21:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt