antradienis, liepos 5 d.
J. Juškaitė: siūlymas įteisinti artimo ryšio susitarimą neatliepia LGBT+ bendruomenės poreikių
Greta Burlėgaitė
BNS
Seimas

Partnerystės oponentai siūlo įteisinti artimo ryšio susitarimą, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė tikina, kad tokio įstatymo įteisinimas atvertų plačias galimybes „išnaudoti tokį susitarimą nusikalstamais tikslais“. Pasak J. Juškaitės, Seimo narių siūlymas neatliepia LGBT+ bendruomenės poreikių.

„Apie penktadienį įregistruotą Seimo nario Pauliaus Saudargo Civilinio kodekso pakeitimų projektą jau kurį laiką teko girdėti atgarsių. Šį projektą parengė ir Seimo nariams pristatinėjo Laisvos visuomenės institutas.

Šiek tiek nustebino aplinkybės, kad nors ir ruoštasi pataisų dėl artimo ryšio įtvirtinimo pateikimui Seime, vis dėlto nesurasta laiko susitikti su LGBT+ bei žmogaus teisių bendruomene ir jį aptarti, nors iniciatoriai sako, kad projektas atliepia LGBT+ bendruomenės poreikius“, – Alfa.lt sakė J. Juškutė.

Partnerystės ir civilinės sąjungos įteisinimo oponentai vietoj šių institutų siūlo numatyti artimo ryšio susitarimą, kuris galiotų konkrečiose įstatymų nustatytose srityse.

Jei aptakiai apibrėžiame susitarimą sudarančius žmones, kaip tai daroma P. Saudargo siūlyme, vengiame įvardyti, kad jie yra mylimieji, kuria šeiminius santykius.

Jų teigimu, „dabartinis Civilinis kodeksas neišskiria santykių, kurie grindžiami ilgalaikiais tvariais socialiniais ryšiais bei giliu tarpusavio pasitikėjimu, nors socialinė realybė reikalauja juos pripažinti“.

„Dėl paties artimųjų ryšio įtvirtinimo: jis, kaip ir anksčiau Seimo narės Agnės Širinskienės teiktos pataisos dėl bendro gyvenimo susitarimo, susiduria su dviem konceptualiomis problemomis: faktine poligamija ir plačiomis galimybėmis išnaudoti tokį susitarimą nusikalstamais tikslais.

Jei aptakiai apibrėžiame susitarimą sudarančius žmones, kaip tai daroma P. Saudargo siūlyme, vengiame įvardyti, kad jie yra mylimieji, kuria šeiminius santykius, iš principo atidarome Pandoros skrynią.

Ką tai reiškia praktikoje? Kad, pavyzdžiui, nusikaltimą sugalvojusi įvykdyti gauja gali tarpusavyje sudaryti susitarimus dėl bendro gyvenimo, įvykdyti nusikaltimą ir teismo metu gauti teisę neliudyti vienas prieš kitą. Kai šeimos nariai neliudija vienas prieš kitą – normalu, tačiau kai nusikalstamų tikslų siejami žmonės neliudija vienas prieš kitą – tai absurdas, tačiau P. Saudargo teikiamos pataisos būtent tokių galimybių ir suteiktų“, – nuogąstavo Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė.

Vengiant apibrėžti, kad tai yra šeimos santykiai, kad žmonės yra susiję romantiniais santykiais, nelogiška tokioms sutartims taikyti monogamijos principą.

Pašnekovė tikino, kad patvirtinus tokį įstatymą „tvariais ryšiais susiję asmenys“, pavyzdžiui, taip pat nemokėtų paveldėjimo mokesčio. Tai reiškia, kad atsiveria visos galimybės vengti mokesčių ir apgaudinėti valstybę.

„Kitas dalykas – vengiant apibrėžti, kad tai yra šeimos santykiai, kad žmonės yra susiję romantiniais santykiais, nelogiška tokioms sutartims taikyti monogamijos principą. Vėlgi ką tai reiškia praktikoje? Faktinę poligamiją. Tai yra vienas žmogus galės būti susituokęs ir sudarinėti susitarimus dėl bendro gyvenimo su savo meiluže / meilužėmis arba sudaryti neribotą skaičių susitarimų“, – sakė J. Juškaitė.

Pagal projektą Civiliniame kodekse būtų įteisinta nauja sąvoka – artimas ryšys.

„Artimas ryšys – tai asmens santykis su kitu asmeniu, kylantis iš tvaraus ir pasitikėjimu grįsto asmeninio socialinio ryšio. Artimas ryšys teisines pasekmes sukelia tik įstatymų numatytais atvejais“, – rašoma pataisoje.

Pasak projekto autorių, tokį ryšį turėtų ne tik šeimos nariai ir artimi giminaičiai, bet ir asmenys, kurie yra sudarę susitarimą dėl bendro gyvenimo, bei asmenys, kuriuos sieja globos ar rūpybos santykiai, arba jie yra sudarę susitarimą dėl tarpusavio išlaikymo.

Plačiau apie partnerystės oponentų siūlymą galite skaityti čia.

2022 05 25 14:14
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt