pirmadienis, spalio 25 d.
JAV ekspertas: Vašingtonas neturi kištis į Minsko konfliktą su Vilniumi
Parengė Aidanas Praleika
Scanpix
Aliaksandras Lukašenka

Net jei Aliaksandras Lukašenka ir naudoja pabėgėlius, kaip ginklą prieš Lietuvą, Lenkiją ir Latviją, dėl pabėgėlių srautų kaltė tenka nesėkmingai JAV ir Vakarų politikai Vidurio Rytuose, teigia įtakingo JAV Katono instituto gynybos ir užsienio politikos ekspertas bei leidinio „The American Conservative“ vyriausiasis redaktorius Tedas Galenas Carpenteris.

„Vašingtonui ir NATO nereikia kištis į konfliktą tarp Lukašenkos ir Baltarusijos kaimynių – Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos. Šios šalys padarė viską, kad nuverstų Lukašenką ir dabar jis joms keršija, atverdamas sienas migrantų srautui“, – teigia T. G. Carpenteris.

Jo nuomone, situacija Afganistane prikaustė Amerikos ir viso pasaulio dėmesį, todėl situacija Baltarusijos pasienyje liko politinio regos lauko pakraštyje. Ekspertas teigia, kad tai – negerai, nes kalbama apie Baltarusijos konfliktą su valstybėmis – NATO narėmis, kurioms JAV yra įsipareigojusios pagal NATO sutarties 5-ąjį straipsnį.

Straipsnyje „The American Conservative“ T. G. Carpenteris teigia, kad 2020 m. surengti dideli kariniai mokymai prie vakarinių Baltarusijos sienų buvo ne agresyvios politikos demonstravimas, o atsakas į anksčiau vykusius NATO manevrus ir bausmė už Vakarų kritiką Minsko režimui. Be to, jis mano, kad Minsko ir Maskvos suartėjimą taip pat paskatino stiprėjantis vakarų spaudimas Baltarusijai.

Tuo metu pagrindine dabarties problema T. G. Carpenteris laiko Lietuvos ir Latvijos pastangas sustabdyti migrantų srautą, fiziškai neleidžiant jiems kirsti sienos. „Lenkija ir dvi Baltijos šalys kaltina Lukašenką migrantų pagalba pradėjus hibridinį karą. ES šalys suglaudė gretas ir ryžtingai pasmerkė Baltarusiją už „tiesioginį puolimą“ prieš vakarines kaimynes ir cinišką migrantų išnaudojimą“, – rašo ekspertas. Šiuos A. Lukašenkos veiksmus straipsnio autorius taip pat laiko atsaku į Minskui taikomas sankcijas.

T. G. Carpenteris neneigia, kad A. Lukašenka apgalvotai pasirinko tokią taktiką, tačiau tvirtina, kad Baltarusija nėra problemos priežastis. Anot jo, dėl migrantų srautų labiausiai kaltos JAV ir jų nesėkminga politika Sirijoje, Irake ir Libijoje, o migrantų pabėgėlių srautai iš šių valstybių jau seniai plūsta į Europą be jokios A. Lukašenkos pagalbos.

Ekspertas net tvirtina, kad Lietuva ir Latvija per daug išpučia joms kylančią grėsmę. Esą 2021 m. į Lietuvą pateko kiek daugiau nei 4000 migrantų, o tai tėra 0,14 proc. šalies populiacijos. Vadinasi, su tokia problema mūsų šaliai neturėtų būti sunku susitvarkyti pačiai. „Vilnius, Ryga ir Varšuva nori gauti papildomą finansinę ES paramą, o jei pasiseks – ir NATO pagalbą. Tokia siaubo simuliacija gali padidinti įtampą pasienyje su Baltarusija, o tai nebūtų sveikas įvykių vystymasis“, – tvirtina Katono instituto darbuotojas.

Jis taip pat neigiamai vertina pasienio „militarizavimą“, pateikdamas pavyzdį, kad Lenkija pasienyje su Baltarusija papildomai dislokavo 900 kareivių, o tai neva padaryta „labai netinkamu laiku“, kai vyksta Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos „Zapad“.

„Sumaištis dėl pabėgėlių – dvišalis Baltarusijos ir ES ginčas. Vašingtonas turi padaryti viską, kad taip ir liktų bei nesikišti pačiam ir neleisti kištis NATO. Bet koks žingsnis atves prie dar didesnės konfrontacijos, nes Rusijos prioritetas – neleisti Baltarusijos į Vakarų orbitą. Bideno administracijos sankcijos prieš Minską turi tapti Vašingtono įsikišimo riba“, – tvirtina ekspertas.

T. G. Carpenteris rekomenduoja JAV valdžiai aiškiai pasakyti Lenkijai, Lietuvai ir Latvijai, kad Vašingtonas neprisiims nereikalingos rizikos ir neparems jų kovoje prieš A. Lukašenką. „Dabartinės rietenos tarp Rytų Europos šalių – tikrai tas atvejis, kai Vašingtonui geriau nesikišti: tegu aiškinasi pačios Europos valstybės“, – tvirtina ekspertas.

2021 09 09 08:19
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt