antradienis, rugpjūčio 4 d.
JAV: mes kartu atremsime visas grėsmes
tiesa.com

Jungtinės Amerikos Valstijos ir toliau ketina dėti visas pastbagas ir dirbti kartu su Lietuva, jog atgrasintų Rusiją panaudoti jėgą prieš bet kurią iš Baltijos valstybių. Tokią poziciją dar kartą išsakė šią savaitę Lietuvoje viešinti JAV gynybos sekretorius James‘as Mattis‘as.

Anot jo, Valstijos yra pasirengusios dislokuoti gynybines sistemas Baltijos šalyse Rusijai atgrasyti, bet galimybių atvežti ilgojo nuotolio gynybos sistemų „Patriot“ kol kas viešai nekomentavo. „Dislokuosime tik gynybines sistemas, kad užtikrintume, jog būtų gerbiamas suverenitetas“, - spaudos konferencijoje Vilniuje sakė J. Mattis‘as po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite. Šiame susitikime taip pat dalyvavo ir Baltijos šalių gynybos ministrai.

Reaguodama į Rusijos intervenciją Ukrainoje, NATO šiemet dislokuoja po tarptautinį batalioną – maždaug tūkstantį karių – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Pagal atskirą operaciją, regione taip pat dislokuota JAV brigada su pusketvirto tūkstančių karių ir beveik šimtu tankų.

Dar vizito išvakarėse J.Mattis'as sakė, kad NATO buvimas Baltijos šalyse padeda užtikrinti stabilumą. „Noriu pamatyti, kaip sekasi vokiečių kovinei grupei, susitikti su kai kuriais iš šių šalių lyderių ir pareikšti pagarbą jų atliekamam darbui, užtikrinti, kad NATO buvimas išliktų labai pastebimas, kai mes iš esmės stengiamės sumažinti bet kokių klaidingų apskaičiavimų galimybę ir laimėti laiko diplomatams, kad Baltijos šalyse būtų atkurta ramybė ir stabilumas“, – sakė J. Mattis‘as.

J. Mattisas viešėdamas prezidentūroje priminė buvusio prezidento George'o W. Bush‘o žodžius, kad būtent Lietuva ir kitos Baltijos šalys prisijungdamas prie NATO suteikė ir prasmės bei aiškumo senesniems šio bloko nariams ir pačiai organizacijai.

„Net ir turėdami tokį kaimyną, kuris nekelia pasitikėjimo, Lietuva prisidėjo prie NATO misijos Afganistane ir dalyvauja misijoje Irake prieš „Islamo valstybę“. 2014-ieji buvo lūžio metai čia Europoje, (...) mes turime adaptuotis, bet neturėkite abejonių – JAV stovi su jumis prieš bet kokią grėsmę jūsų suverenumui, tarptautinei teisei ar tvarkai. JAV įsipareigojimai NATO 5-jam straipsniui yra tvirti“, - sakė J. Mattisas, pasveikinęs Lietuvos sprendimą didinti gynybos biudžetą iki 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Rusija siunčia atominį povandeninį laivą

Tuo tarpu Rusija nesnaudžia. Trečiadienį pranešta, kad didžiausias šalies strateginis atominis povandeninis laivas „Dmitrij Donskoj“ vasarą atplauks į Baltijos jūrą dalyvauti Sankt Peterburge vyksiančiame karinių jūrų pajėgų parade, pranešė viena šio miesto laivų remonto įmonė.

1980 metais tuometėje Sovietų Sąjungoje į vandenį nuleistas 175 metrų ilgio „Dmitrij Donskoj“ yra paskutinis aktyviai tebeeksploatuojamas iš šešių pastatytų „Akula“ (pagal NATO klasifikaciją – „Typhoon“) klasės laivų, kurie yra didžiausi pasaulyje.

Smarkiai modernizuotas laivas turi 20 raketų paleidimo įrenginių, pritaikytų leisti balistines raketas „Bulava“, galinčias nešti branduolinius užtaisus.

„Dmitrij Donskoj“ vizitas Sankt Peterburge vyks tvyrant didelei įtampai tarp Vakarų šalių ir Rusijos dėl Maskvos vaidmens Ukrainos krizėje ir Siriją krečiančiame kare.

2017 05 10 14:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt