pirmadienis, rugpjūčio 10 d.
JAV rudenį vėl atsiųs batalioną karių į Lietuvą
Alfa.lt

Jungtinės Valstijos šiemet rudenį vėl atsiųs batalioną karių į Lietuvą daugiau kaip pusės metų rotacijai, trečiadienį pranešė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

„Rugsėjo viduryje dviem savaitėms atvyksta batalionas iš Lenkijos, kuris vykdys trumpas pratybas Pabradėje, po to bus kelių savaičių arba mėnesio pertrauka, ir tada vėl planuojamas dislokavimas bent jau didžiosios dalies bataliono Pabradėje iki kitų metų birželio pabaigos“, – BNS sakė R. Karoblis.

Pirmą kartą aštuonių mėnesių rotacijai amerikiečiai batalioną karių į Lietuvą atsiuntė pernai – šimtai JAV karių Pabradėje buvo nuo spalio mėnesio iki šių metų birželio.

R. Karoblio teigimu, amerikiečiai šį dislokavimą įvertino kaip „visišką sėkmę“, ir jis tapo pagrindu dirbti toliau.

Krašto apsaugos ministras JAV planus detalizavo netrukus po to, kai Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Markas Esperis pranešė matantis galimybę siųsti papildomų karių į Baltijos šalis, mažinant kontingentą Vokietijoje.

Nedetalizuodamas konkrečių pajėgumų, R. Karoblis sakė, kad ir šiuo metu JAV kariai yra nuolat Lietuvoje, tačiau Lietuva siekia didesnio masto, „kad būtų didesnis atgrasymo ir gynybos efektas“.

„Ne kartą esame išdėstę poziciją JAV, kad norime, jog Jungtinės Valstijos svarstytų Lietuvą kaip nuolatinę savo pajėgų dislokavimo vietą“, – sakė ministras.

R. Karoblis pabrėžė, kad Lietuva turi investuoti į infrastruktūrą, kurdama sąlygas amerikiečių karių dislokavimui.

„Dislokavimai tikrai nėra duotybė. Turime sunkiai dirbti, kad užtikrintume kuo geresnes sąlygas JAV kariams, kad jie galėtų vykdyti savo užduotis. Dirbsime šia kryptimi toliau“, – teigė ministras.

JAV pareigūnai taip pat nuolat pabrėžia, kad amerikiečių karių atvykimui prielaidas sudaro Lietuvos investicijos į krašto gynybą.

Lietuva yra viena iš vos devynių NATO šalių, pasiekusių sutartą gynybos finansavimo rodiklį – 2 proc. bendrojo vidaus produkto.

Siekiant atgrasyti Rusiją, Lietuvoje nuo 2017 metų taip pat yra dislokuotas Vokietijoje vadovaujamas tarptautinis NATO batalionas. Jame šiuo metu yra daugiau kaip tūkstantis karių.

G. Nausėda sveikina JAV planus siųsti daugiau karių

Prezidentas Gitanas Nausėda sako itin palankiai vertinantis Jungtinių Valstijų svarstymą siųsti daugiau karių į Baltijos šalis ir pabrėžia, kad Lietuva yra pasirengusi priimti JAV pajėgas.

„Naujienas dėl JAV paminėtos galimybės perkelti dalį karių į Baltijos šalis priimu ir vertinu itin palankiai. Sprendimas patvirtina aiškų ir tvirtą Jungtinių Valstijų įsipareigojimą palaikyti saugumą Baltijos šalių regione. Tikiuosi, kad šie sprendimai padės dar labiau sustiprinti atgrasymo ir gynybos efektyvumą“, – BNS atsiųstame komentare teigė prezidentas.

Šią poziciją šalies vadovas paskelbė netrukus po to, kai JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pranešė matantis galimybę siųsti papildomų karių į Baltijos šalis, siekiant atgrasyti Rusiją.

Apie tokią galimybę jis užsiminė pristatydamas planus dėl karių perkėlimo Europoje, mažinant amerikiečių kontingentą Vokietijoje.

„Kalbėjomės apie papildomų pajėgų siuntimą į Lenkiją, ir manau, kad yra galimybių dislokuoti pajėgų Baltijos šalyse“, – spaudos konferencijoje sakė M. Esperis.

G. Nausėda teigia, kad „karinis JAV buvimas Europoje yra stipriausias atgrasymo veiksnys ir mūsų saugumo garantas“.

„Bendradarbiavimo ryšius įrodo ir šiemet Lietuvoje dislokuotas JAV karių batalionas. Lietuva pasirengusi priimti ir daugiau JAV karių, jei tokie sprendimai bus priimti ir patvirtinti“, – teigė G. Nausėda.

„Lietuva labai vertina visų sąjungininkių indėlį, stiprinant mūsų šalies saugumą, ir Vokietijos lyderystę, vadovaujant NATO priešakinių pajėgų batalionui“, – pridūrė prezidentas.


2020 07 30 07:46
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt