ketvirtadienis, rugsėjo 29 d.
Jei G. Landsbergio Vyriausybėje nebeliks: ekspertai įvardijo realiausią įpėdinį
Greta Burlėgaitė
BNS foto
Gabrielius Landsbergis

Premjerei Ingridai Šimonytei patvirtinus užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio atsistatydinimą valdantiesiems būtų sunku surasti naują kandidatą, kuris tiktų ne tik jiems, bet ir prezidentūrai, tikina politologai. Tiesa, politikos ekspertai mano, kad dabartinis užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius būtų vienas realiausių kandidatų.

„Reikia kalbėti ne tik apie tai, kas galėtų G. Landsbergį pakeisti, bet ir apie tai, jog labai svarbu yra, kad ta kandidatūra tiktų ir prezidentūrai, ir patiems konservatoriams. Tuo metu, kai buvo teikiama G. Landsbergio kandidatūra, G. Nausėda nelabai ir galėjo atsisakyti tą kandidatūrą tvirtinti. Juk buvo kalbama apie valdančiųjų partijos pirmininką“, – Alfa.lt sakė Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė.

Yra dar vienas žmogus, kuris, manau, tikrai galėtų būti svarstomas, tai yra Arnoldas Pranckevičius.

Politologė įsitikinusi, kad nauja kandidatūra į minėtą poziciją būtų „labai sunkiai derinama“. Pasak R. Urbonaitės, viceministro A. Pranckevičiaus kandidatūra būtų viena neutraliausių.

„Kai kurie dabartiniai konservatoriai yra buvę ministrai, kaip ir tas pats Audronius Ažubalis, kad jo kandidatūrą teiktų patys konservatoriai, aš nuoširdžiai abejoju, tad jį galbūt būtų galima šiek tiek ir atmesti kaip galimą variantą.

Žygimantas Pavilionis ir taip jau turi silpną poziciją, ir nežinia, ar išlaikys Užsienio reikalų komiteto vadovo postą, tad apie ministro poziciją čia irgi kalbėti sunku. Vienas iš variantų galėtų būti Mantas Adomėnas, kuris šiuo metu yra viceministras, bet aš labai abejoju, kad patys konservatoriai ryžtųsi tam ir kad prezidentas jo kandidatūrą patvirtintų.

Yra dar vienas žmogus, kuris, manau, tikrai galėtų būti svarstomas, tai yra A. Pranckevičius. Tai būtų neutraliausia galima kandidatūra. (...) Aišku, nežinau, ar prezidentūra čia vėl neturės neigiamo nusistatymo prieš jį dėl kažkokių priežasčių“, – teigė R. Urbonaitė.

Vienaip ar kitaip turėtų būti užtikrintas tęstinumas, todėl akys turbūt kryptų į viceministrus.

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Liutauras Gudžinskas antrina prieš tai išsakytai nuomonei ir tikina, kad, jei G. Landsbergio prašymas atsistatydinti būtų patvirtintas, „būtų ieškoma patyrusio diplomato užsienio reikalų vandenyse“.

„Matyt, būtų svarstomos įvairios kandidatūros, bet vienaip ar kitaip turėtų būti užtikrintas tęstinumas, todėl akys turbūt kryptų į viceministrus. Tai yra Egidijus Meilūnas, M. Adomėnas ir A. Pranckevičius, pastarasis veikiausiai būtų tinkamiausias į šią kandidatūrą.

Gali būti ir kažkas iš Seimo narių, bet mes žinome apie tam tikrus probleminius santykius dėl Ž. Pavilionio, matyt, labiausiai patyrusio šioje srityje, tad vargu ar ši kandidatūra būtų labai perspektyvi. Konservatorių seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, manau, irgi galėtų būti svarstoma“, – Alfa.lt sakė L. Gudžinskas.

A. Pranckevičius yra buvęs ES tarnautojas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas bei buvęs Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas. Šiuo metu jis eina užsienio reikalų viceministro pareigas.

Pavardėmis sunku įvardyti, bet tai, žinoma, turėtų būti kas nors iš konservatorių.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Bernaras Ivanovas nesiryžo vardyti pavardžių, kas galėtų pakeisti G. Landsbergį, bet tikino, kad tai veikiausiai būtų vienas iš konservatorių.

„Kol kas sunku pasakyti, kas jį galėtų pakeisti, nenoriu juokauti, kaip kai kurie kolegos, kad G. Landsbergis susikeis su Ž. Pavilioniu vietomis. Manau, bandys ieškoti kažkokio visiškai neutralaus žmogaus, kurio mes dabar galbūt ir nežinome.

Gali būti ir taip, kad perstumdys kitų ministrų postus, nes visgi čia kalbame apie labai atsakingą postą, vieną svarbiausių. Reikia tokio žmogaus, kuris vienaip ar kitaip nusimano užsienio reikaluose ir kuriuo pasitiki I. Šimonytė. Pavardėmis sunku įvardyti, bet tai, žinoma, turėtų būti kas nors iš konservatorių“, – teigė B. Ivanovas.

Konservatoriai apie galimus kandidatus dar nesvarsto

Konservatorių seniūnė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtino, kad kol kas frakcija dar nesvarstė galimų kandidatų į užsienio reikalų ministro postą.

„Ne, tikrai nesvarstome, tikimės, kad neprireiks, parodėme visą palaikymą G. Landsbergiui ir šiame etape tikrai šitų dalykų nesvarstome“, – Alfa.lt sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Dėl baltarusiškų trąšų skandalo apie galimybę trauktis pranešęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis praėjusį penktadienį žengė dar toliau – raštu kreipėsi į premjerę I. Šimonytę dėl jo atleidimo iš užimamų pareigų. Tiesa, premjerė sprendimo dar nepriėmė.

2021 12 14 09:02
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt