ketvirtadienis, lapkričio 26 d.
JT: iki 2050 m. Lietuvos gyventojų sumažės daugiau nei penktadaliu
Alfa.lt

Nors bendras pasaulio gyventojų skaičius ir toliau stabiliai auga, dėl visuomenės senėjimo ir kai kurių kitų faktorių dalyje valstybių gyventojų skaičius trauksis. Tarp šių šalių pakliuvo ir Lietuva.

Jungtinių Tautų parengtoje 2019 m. Pasaulio gyventojų prognozėje teigiama, kad visame pasaulyje gerėjant gyvenimo sąlygoms žmonės gyvena ilgiau, taip pat mažėja gimstamumas. Spėjama, kad 2050 m. gyventojų vidutinė gyvenimo trukmė sieks 77,1 metų – 4,5 metų ilgiau, nei yra dabar.

Pateikti duomenys rodo, kad 9 valstybės netolimoje ateityje bus atsakingos už pusę viso pasaulio gyventojų skaičiaus augimą: Kongo Demokratinė Respublika, Egiptas, Etiopija, Indija, Indonezija, Nigerija, Pakistanas, Tanzanija ir JAV.

Taip pat prognozuojama, kad bent 55 valstybių gyventojų skaičius iki 2050 m. susitrauks bent 1 proc., o daugiausia gyventojų sumažėti turėtų Kinijoje – čia gyventojų skaičius per artimiausius 30 metų turėtų susitraukti 31,4 mln.

Vertinant pagal santykinį gyventojų skaičių, didžiausias populiacijos mažėjimas prognozuojamas Lietuvoje ir Bulgarijoje, kur iki 2050 m. gyventojų skaičius turėtų susitraukti 23 proc., Latvijoje (22 proc.), Voliso ir Futūnos salose (20 proc.) ir Ukrainoje (20 proc.). Pastebima, kad didžiausias gyventojų netekimas prognozuojamas iš esmės visose Rytų Europos ir Karibų valstybėse.

Remiantis JT, yra dvi pagrindinės populiacijos mažėjimo valstybėje priežastys: mažėjantis gimstamumas ir neigiama migracija.

Nors labai dažnai valstybės kenčia tik nuo vieno iš šių faktorių, 2010–2020 m. laikotarpiu tiek didelė emigracija, tiek mažėjantis gimstamumas buvo užfiksuotas 10 valstybių, kurios visos yra Europoje: Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Kroatija, Graikija, Lenkija, Portugalija, Latvija, Lietuva, Moldova ir Rumunija. 

2020 05 06 09:37
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt