šeštadienis, spalio 24 d.
Kaip linksminamasi Pravieniškėse: vienas skambutis iš pataisos namų ant kojų sukeldavo spec. tarnybas
tiesa.com
pixabay.com

Vilniaus apygardos teismui pradėjus nagrinėti vadinamąją Pravieniškių mafijos bylą paaiškėjo, kad Pravieniškių pataisos namuose valdžia užmerkė akis prieš kalinių savivalę, o šie, pasinaudoję atleistomis vadžiomis, įvedė savo tvarką.

Pataisos namų gyventojų savivalė pasireiškė tarpusavio bendravimo taisyklėmis, taip pat tuo, kad ne įkalinimo įstaigos administracija, o patys kaliniai kartais prisiimdavo prižiūrėtojų ir valdžios vaidmenį. Į galios pozicijas įsijautę kaliniai nustatinėjo, kas su kuo gali gyventi, kaip elgtis ir kaip kalbėti, už ką turėtų susimokėti.    

Kaip rodo Pravieniškių mafijos byla, pataisos namuose gimęs susivienijimas rūpinosi narkotikų judėjimu iš išorės ir prekyba, galėta parūpinti ir kitų reikalingų daiktų. Neformaliems kalinių įstatymams nuteistieji buvo verčiami paklusti smurtu, už tam tikras malones turėjo susimokėti. Pažeidžiami, draugų ar kitų kalinių paramos neturintys nuteistieji Pravieniškėse dažnai tapdavo geresnes pozicijas turinčių kalinių taikiniu – iš silpnesniųjų buvo reikalaujama susimokėti už geresnį gyvenimą ar ramybę.    

Tačiau situacija pamažu keičiasi į gera – Pravieniškėse veikusiam nusikalstamam susivienijimui stojus prieš teismą, pataisos namuose kitų kalinių savivalę ir terorą patiriantys nuteistieji ėmė drąsiau kreiptis dėl prieš juos vykdomų nusikaltimų, o prieš kelerius metus nevaržomai savivaliavę kaliniai dėl savo veiksmų turi aiškintis teisėjams.

Vienas iš privilegijuotą padėtį Pravieniškėse turėjusių nuteistųjų, Šarūnas Dargevičius, šią savaitę sulaukė Kauno apygardos teismo verdikto už turto prievartavimą – kalinys iš kito nuteistojo reikalavo susimokėti už tai, kad silpnesnę padėtį užėmęs kalinys nebūtų išstumtas į „gaidžių“ (atstumtųjų, pažemintųjų, dažnai – seksualinių nusikaltėlių ar homoseksualų) kastą.    

Nukentėjęs kalinys pakliuvo į neeilinio nuteistojo akiratį – pirmosios instancijos teisme vienas iš liudininkų pripažino, kad ne kartą teistas ir iš dalies recidyvistu pripažintas Š. Dargevičius Pravieniškėse buvo neformalios klaipėdiečių grupės lyderis, prižiūrėjęs tvarką šioje grupėje. Bylos duomenimis, 2017 m. rugpjūtį iš nukentėjusiojo buvo reikalaujama susimokėti 300 eurų – už tiek žadėta, kad kalinys išvengs nemalonumų, nebus „pažemintas“ tarp kitų nuteistųjų ir prievarta išvarytas į „gaidžių“ grupę.    

Š. Dargevičiaus nemalonę vyras užsitraukė po to, kai karantino patalpose iššlavė ir išplovė grindis. „Aukštesnės kastos nuteistiesiems – „bachūrams“ – pagal nerašytas nuteistųjų taisykles negalima dirbti, valyti gyvenamųjų ir kitų patalpų, o nukentėjusysis karantino patalpose iššlavė bei išplovė grindis, kas ir sukėlė Š. Dargevičiaus pasipiktinimą“ – pažymėta Kauno apygardos teismo nutartyje.    

Neformalius kalinių įstatymus pažeidęs vyras teigė, kad Š. Dargevičius iš jo sistemingai visą savaitę reikalavo susimokėti: už 300 eurų kalinys būtų likęs savas, o nesumokėjęs pinigų būtų patekęs į „gaidyną“. Nukentėjusysis teigė, kad bijojo tiek pažeminimo ir patekimo pas „gaidžius“, tiek paties Š. Dargevičiaus. „Bachūro“ statusą turėjęs kalinys savo aukai parūpino mobilųjį telefoną ir vertė susisiekti su artimaisiais, kad šie pervestų pinigų, – nuteistasis pripažino kelis kartus paskambinęs mamai ir nurodęs sąskaitą, į kurią turėjo būti pervesta 300 eurų, tačiau melavo, kad šių pinigų reikia gydymui.    

Dar praėjusį rugpjūtį Š. Dargevičius buvo nuteistas 2 metų 7 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Kadangi buvo jau ne kartą teistas, iš viso kaliniui skirta 3 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Tačiau nuosprendis įsiteisėjo tik šią savaitę, kadangi Š. Dargevičius apskundė jį Kauno apygardos teismui – kalinys prašė sumažinti jam paskirtą bausmę, teigdamas, kad „gaidynu“ nukentėjusįjį gąsdino tik juokais.    

Kauno apygardos teismas atmetė tokį Š. Dargevičiaus skundą, atsižvelgęs tiek į kalinio asmenybę, tiek į nuoseklius nukentėjusiojo parodymus – ne kartą teistas ir kalėjimo subkultūros taisyklių laikęsis Š. Dargevičius nesugebėjo paneigti, kad beveik savaitę vykdytas turto prievartavimas tebuvo pokštas.

2019 02 02 11:00
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt