ketvirtadienis, kovo 4 d.
Kaip prezidentūra už daugiau nei 34 tūkst. eurų pirko „iPhone“ telefonus: konkursas – toks, kad kito prekės ženklo ir negalėjo būti
Alfa.lt

Kol verslai dūsta karantino gniaužtuose, o savarankiškai dirbantys gauna vos 257 eurų dydžio išmokas, prezidentūros, iš kurios sklinda kalbos apie gerovės valstybę, darbuotojai džiaugiasi tarnybiniais „iPhone“ telefonais, už kuriuos valstybė sumokėjo daugiau nei 34 tūkst. eurų. Alfa.lt pabandė išsiaiškinti – ar Prezidento kanceliarija tikslingai taikėsi į šiuos, vien dėl prekės ženklo nemažai kainuojančius, telefonus, ar tiesiog pasirinko geriausią iš galimų variantų.

Uždirba daug, bet telefonai seni

Naujus telefonus savo darbuotojams prezidentūra pirko praėjusį rudenį. Kaip jau anksčiau skelbė Alfa.lt, su bendrove „Topo grupė“ prezidentūra sudarė sutartį, pagal kurią įsigijo 75 telefonus „iPhone SE“, išleistus 2020 m. Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) nurodoma, kad vienas telefonas buvo įkainotas 377,5 euro, bendra sandorio suma (įskaičiavus PVM) siekia 34 258,13 euro.

Prezidentūra prieš kelias savaites tokį savo pirkimą motyvavo tuo, kad darbuotojams reikėjo šių telefonų norint dirbti nuotoliniu būdu, o dalis darbuotojų dar ir neturėjo tarnybinių telefonų – tik asmeninius. Paaiškėjo ir gan paradoksali situacija – nors, prezidentūros pateikiamais duomenimis, prezidento patarėjai, skyrių vedėjai, skyrių patarėjai ir specialistai gauna nuo 2 iki 4 tūkst. eurų siekiančias algas, kai kurie iki šiol negalėjo nusipirkti naujos kartos telefonų.

„Pagrindinė priežastis įsigyti šiuos telefonus yra būtinybė prezidentūros darbuotojus aprūpinti darbo priemonėmis, reikalingomis organizuojant darbą nuotoliniu būdu pandemijos metu. Dalis prezidentūros darbuotojų iki tol naudojosi asmeniniais mobiliojo ryšio aparatais, kitiems reikėjo atnaujinti aparatus, kurie buvo iki 8 metų senumo“, – nurodė prezidentūros Komunikacijos grupė.

Nors „Apple“ kompanijos telefonai garsėja savo kaina ir tuo, kad reprezentuoja socialinį naudotojo statusą, prezidentūros atstovai taip pat teigė, kad „iPhone“ telefonai buvo pasirinkti dėl pigumo ir praktiškumo.

„Šis telefono modelis pasirinktas, nes jo techniniai parametrai atitinka prezidentūros keliamus informacijos saugumo bei darbo organizavimo poreikiams keliamus reikalavimus. Telefono operacinė sistema yra suderinama su likusia institucijos technologine infrastruktūra. Tai yra ekonominės klasės, santykinai neaukštos kainos telefonas. Didelė dalis prezidentūros darbuotojų iki šio pirkimo naudojo telefonus su iOS operacine sistema. Todėl buvo įvertinta, kad turint vieno gamintojo telefono aparatus supaprastėja jų administravimas, priežiūra, programavimas, pagalba jų vartotojams“, – nurodė prezidentūros Komunikacijos grupė.

Konkursas toks, kad finale gaunasi „iPhone“

Kaip Prezidento kanceliarija pirko šiuos telefonus? Ar galėjo prezidentūros darbuotojai būti aprūpinti kitais, kad ir ne tokio prestižinio gamintojo, bet gerokai pigesniais telefonais? Tuo labiau, kad įsigytasis „iPhone SE“, jokiomis išskirtinėmis specifikacijomis, išskyrus operacinę sistemą, nepasižymi – panašių pajėgumų kito gamintojo telefonų galima įsigyti už kelis šimtus, geriau paieškojus, ir pusantro šimto eurų?

Variantai šioje situacijoje galėjo būti du – arba Prezidento kanceliarija paskelbė viešąjį pirkimą, pati iškeldama reikalavimus tarnybiniams telefonams, arba rinkosi iš Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) kataloge esančių pasiūlymų.

Pasiteiravus Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) paaiškėjo, kad Prezidento kanceliarija greičiausiai rinkosi iš CPO LT kataloge buvusių pasiūlymų ir savo reikalavimų nekėlė. Tai vėliau patvirtino ir pati CPO LT – anot organizacijos, Prezidento kanceliarija išsirinko vieną iš vienuolikos egzistuojančių techninių specifikacijų, tuomet tiekėjai varžėsi, kuris pasiūlys mažiausią kainą.

„Užsakovai pagal savo poreikį CPO LT elektroniniame kataloge mobiliuosius telefonus gali rinktis iš 11 skirtingų CPO LT patvirtintų techninių specifikacijų. LR Prezidento kanceliarija 2020-09-03 CPO LT elektroniniame kataloge paskelbė užsakymą (konkursą) dėl mobiliųjų telefonų įsigijimo pagal vieną iš minėtų techninių specifikacijų. Šio užsakymo metu dėl sutarties sudarymo pagal mažiausios kainos kriterijų varžėsi 6 tiekėjai“, – nurodė CPO LT Informacinių ir komunikacinių technologijų pirkimų grupės vadovas Karolis Baryza.

Panagrinėjus CPO LT kataloge pateiktus mobiliųjų telefonų variantus paaiškėjo, kad Prezidentūros kanceliarija galėjo rinktis nuo paprasčiausio mygtukinio telefono, išmanaus telefono, atsparaus smūgiams ir išorės poveikiui, iki aukštesnio našumo telefonų su dideliais ekranais. Iš vienuolikos opcijų prezidentūra pasirinko kodu MT7 pažymėtą variantą, kuriame siūloma įsigyti vidutinio našumo išmanųjį telefoną.

Pastarojoje kategorijoje CPO LT kataloge nurodyta 16 telefonų modelių, tačiau visi jie – skirtingi „iPhone“ variantai. Pasigilinus paaiškėjo, kad kitaip ir negali būti – tarp techninių specifikacijų nurodoma, kad telefonai turi būti išleisti ne anksčiau nei 2017 metais, ekrano dydis turi būti nuo 4.6 iki 5.2 colių, be to – telefonai turėti iOS ar lygiavertę operacinę sistemą .

iOS – specialiai „iPhone“ telefonams sukurta operacinė sistema, kitų gamintojų praktiškai nenaudojama. Vien ši pirkimo metu iškelta sąlyga byloja, kad prezidentūra taikėsi įsigyti „Apple“ kompanijos telefonų.

2020 m. balandį rinkai pristatytas „iPhone SE“ bendrovės „Apple“ buvo pristatytas kaip antroji, tobulesnė 2016 m. išleisto „iPhone SE“ versija, kartais dėl tikslumo neoficialiai vadinama „iPhone SE2“. Kartu su „iPhone 11“ ir „iPhone 11 Pro/Pro Max“ modeliais „iPhone SE2“ laikomi 13-ąja „iPhone“ telefonų karta, pasiekusia rinką 2020-ųjų pavasarį. Iki 2020-ųjų spalio tai buvo naujausi populiaraus prekės ženklo modeliai, kol nepasirodė „iPhone 12“.

Prestižinis, bet kartu ir biudžetinis

Vardan objektyvumo reikia paminėti, kad antrosios kartos „iPhone SE“, nors ir yra vienas naujausių „Apple“ telefonų, nėra pats prabangiausias ir brangiausias iš 2020-ųjų pavasarį pasirodžiusių „iPhone“ modelių.

4,7 colio ekraną turintis modelis, kuriuo apsirūpino prezidentūra, laikomas biudžetiniu „iPhone“ variantu, nors savo techninėmis savybėmis nedaug atsilieka nuo kitų naujųjų „iPhone“ modelių.

Pastarasis modelis turi IP67 sertifikatą, nurodantį tam tikrą atsparumą vandeniui. Nors dauguma telefonų šiais laikais turi IP68 sertifikatą, reiškiantį didesnį atsparumą aplinkos poveikiui, IP67 vis tiek suteikia garantiją, kad aparatas bus atsparus išorės poveikiui.

„iPhone SE“ taip pat apginkluotas viena galine 12 megapikselių kamera ir 7 megapikselių kamera priekyje, 3 gigabaitų operatyviaja atmintimi, o vidinė atmintis svyruoja nuo 64 gigabaitų iki 256 gigabaitų.

Kuo šis telefonas negali pasigirti, tai baterija. Pastarosios talpa – vos 1821 miliampervatvalandės, nors net mažiau žinomų gamintojų telefonuose šis skaičius dažnai viršija 2 tūkst. miliampervatvalandžių.

2021 01 28 10:14
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt