pirmadienis, rugpjūčio 15 d.
Kaliningrado tranzitas: prezidentūra išvadinta „minkštakiaušiais“
Alfa.lt
Alfa.lt
Gitanas Nausėda.

Aistros dėl ribojamo Kaliningrado tranzito toliau liepsnoja Lietuvoje. Kovo 11-osios nepriklausomybės akto signataras, buvęs įtakingas Lietuvos užsienio politikos veikėjas Albinas Januška prezidentūros poziciją šiuo klausimu įvertino kaip „minkštakiaušišką, bestuburę“.

Pasak kažkada pilkuoju Lietuvos užsienio politikos kardinolu vadinto A. Januškos, Lietuva siunčia skirtingas žinias dėl tranzito: užsienio reikalų ministras teigė, kad „Lietuvos principinė pozicija yra ta, kad Lietuva jokiu būdu negali būti traktuojama kaip išskirtinė valstybė tranzito atžvilgiu. (...) Visos taisyklės turi būti universalios ir taikomos kiekvienai valstybei“.

Esą prezidentūra turi kitą poziciją.

„Šiandien prezidentūra viešai prieštarauja tam, ką sako ministras, ir praneša minkštakiaušišką, bestuburę poziciją, kad „tenkintų Lietuvą aiškus sprendimas, kad visiems būtų aišku dėl reguliavimo ir įgyvendinimo“, – feisbuke komentavo A. Januška.

Anot jo, prezidentūros pozicija yra ta, kad Lietuva neturėtų jokios pozicijos.

„Kai jau ir arkliui aišku, kad visa ši košė užvirta Rusijos grasinimais (per Vokietiją ir Europos Komisiją), o prezidentūra vis kartoja, kad nusilenksime viskam, kas bus įsakyta, – teigė A. Januška. – Jiems svarbiausia aiškumas, nesvarbu, kad aiškumą formuluoja Rusijos, o ne Lietuvos interesai. Tiesą sakant, per visą šią Lietuvos konvulsiją taip ir neteko iš prezidentūros išgirsti daugiau, nei pakluskime.“

Tikėtina, kad signataras komentavo antradienį prezidento patarėjo Kęstučio Budrio pareiškimą, jog šią savaitę laukiamo Europos Komisijos išaiškinimo dėl situacijos su tranzitu į Kaliningradą tikimasi, jog bus tiksliai atsakyta į klausimus, kokioms prekėms, kertančioms ES sieną ir vykstančioms į kitą Rusijos regioną, turi būti taikomos sankcijos.

„Ką jie (prezidentūros patarėjai) sako iš tikrųjų, kad prezidento dalyvavimas Europos Vadovų Taryboje yra beprasmis, nes vis tiek viską nuspręs eurobiurokratai, kuriems prezidentas suteikia teisę taisyti jo sprendimus, – tvirtino A. Januška. – Negi taip sunku suprasti, kad Europos Komisija niekada nedarys sprendimų prieš Lietuvos valią, nes tai įveltų ES į naują istoriją su Rusija. Todėl ir bandoma priversti paklusti. Ir atrodo, kad prezidentūra šiuo atveju yra Lietuvos Achilo kulnas.“

Praėjusią savaitę prezidentui Gitanui Nausėdai dėl esą Lietuvos interesų netinkamo atstovavimo Briuselyje kritikos pažėrė ir kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. Prezidentas tai pavadino politikavimu, nežinant tikrosios informacijos. Jis kartu teigė, kad lauks Europos Komisijos išaiškinimų.

„Aš nenorėčiau užbėgti už akių. Tai buvo vienas iš mūsų reikalavimų Europos Komisijai – principingas sankcijų taikymas. Ne tik vengimas kalbėti apie kažkokius žalius koridorius, nes mes juk patys šias sankcijas nustatėme, tai nejaugi dabar savo rankomis pradėsime tas sankcijas atitraukinėti, – sakė G. Nausėda Madride. – Dar vienas klausimas mums, kurį mes pateikėme Europos Komisijai, kad mes turime galvoti apie tuos kitus sankcijų paketus, kurie įsigalios. Mums reikia kompleksinio sprendimo, bet tai turime daryti kartu ir mes puikiai suprantame, kad Europos Komisija yra atsakinga už tokį sprendimą. Vyriausybė konsultuojasi su Europos Komisija jau nuo praėjusio šeštadienio, t. y. visą savaitę, ir aš tikiuosi, kad tas rezultatas bus netrukus paskelbtas.“

Praėjusį trečiadienį „Reuters“, remdamasi šaltiniais Briuselyje, pranešė, kad prekyba per Lietuvą į Rusijos anklavą Kaliningradą gali būti normalizuota per kelias ateinančias dienas ir Kaliningradui turėtų būti netaikomos ES sankcijos. Tai anksčiau pranešė ir kita Briuselio žiniasklaida.

Lietuvos muitinės departamentas savo ruožtu nurodė, kad kovo 15-ąją priimtame ES sankcijų pakete buvo įvesti ribojimai rusiškam plienui ir kitų juodųjų metalų produktams pagal sutartis, sudarytas iki birželio 17-osios, ir negali būti gabenami per bendrijos šalių teritorijas. Tranzito į Kaliningrado sritį ribojimas sukėlė Maskvos įniršį ir ši pažadėjo, kad „pasekmės turės didelį neigiamą poveikį Lietuvos gyventojams“.

2022 07 05 18:41
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt