antradienis, rugpjūčio 9 d.
Kas yra didžiausi komunizmo šalininkai Lietuvoje?
Goda Košinskytė
BNS
Sovietinių karių skulptūra

Nostalgiją Sovietų Sąjungai ir komunistinei šalies santvarkai dažnai turi ne tik šiuo laikotarpiu gyvenę asmenys, bet ir visuomenės veikėjai ar politkai, kurie dalyvauja rinkimuose. Politologai įvardijo, kas šiuo metu Lietuvoje yra arčiausiai komunistinių pažiūrų.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) docentas dr. Liutauras Gudžinskas tvirtina, jog norint kalbėti apie Lietuvos kraštutinę kairiąją pirmiausia reikėtų apsibrėžti kas ji tokia.

„Jeigu kraštutinę kairę įvardysime kaip politinę, partinę jėgą, tuomet galime galvoti apie buvusį Algirdo Paleckio „Frontą“. Jei kairę traktuojame kaip prorusiškumą, komunistinės praeities nostalgiją, bičiulystę su A. Lukašenkos režimu, tai turime tokių veikėjų, organizacijų, pavyzdžiui A. Paleckio bendražygiai, kurie važiuoja į Baltarusiją su A. Lukašenka bendrauti ir išreikšti paramą.

A. Paleckio kairumas yra labiau atliepiantis lietuvišką pokomunistinę specifiką, bet Lietuva nėra tik pokomunistinė šalis, ji yra ir ES narė, ir kuo toliau, tuo labiau vakarėjanti, todėl tam tikros bendros tendencijos, kurios būdingos euroatlantinei erdvei pasireiškia ir Lietuvoje“, – pasakojo L. Gudžinskas.

Jie labai marginalūs, mažai žinomi ir neturintys pasekėjų.

Vytauto didžiojo universtiteto (VDU) Jean Monnet profesorius Mindaugas Jurkynas taip pat įsitikinęs, kad komunizmo pasekėjų Lietuvoje yra nedaug, „jie labai marginalūs, mažai žinomi ir neturintys pasekėjų.“

Kaip vieną iš labiausiai prijaučiančių komunizmui, politologas įvardijo A. Paleckį, „kuris flirtavo su komunistinėmis idėjomis, Europinio komunizmo idėjomis ir aišku turėjo politines sąsajas su Rusija.“

„Kažkada jo partija „Frontas“ rinkimuose surinko apie 3,5 proc. balsų, tai tos kraštutinės jėgos populiarumo neturi. Vėliau „Socialistinis liaudies frontas“ ir nesurinko 5 proc. rinkimuose, tai jie tokie labai marginalūs ir politiniame lauke jokios reikšmės neturi, ir potencialo neturi“, – Alfa.lt paaiškino M. Jurkynas.

Atsiranda ir jaunimo organizacijų?

Politologas L. Gudžinskas priduria, kad kraštutinę kairę galima apibrėžti ir per dabartinės sistemos (liberalios demokratijos) atmetimą.

Politologas pastebi, kad internetiniuose forumuose atsiranda vis daugiau jaunimo, kuris diskutuoja ar vėlyvasis kapitalizmas nėra nužmoginantis, „atmeta demokratinę sistemą Lietuvoje ir svarsto apie galimas vienokias ar kitokias alternatyvas, kritijuoja JAV imperializmą“.

„Tai yra vadinamieji pankiai, kuriems yra artimos komunistinės idėjos, jie svarsto alternatyvas dabartinei sistemai, tai daugiausiai 18-19 metų jaunuoliai, bet jie visiškai nesusiję su A. Paleckio kompanija. Tai yra daugiau intelektualinė srovė nei kažkokia politinė partija“, – Alfa.lt sakė jis.

Kaip atpažinti?

Paklausus kokiais bruožais išsiskiria Lietuvos kraštutinės kairės veikėjai, VDU profesorius M. Jurkynas atsakė, kad „ryškiai išskiriančių bruožų yra mažai, todėl asmenimis reikia domėtis specialiai“.

„Pagrindinis ženklas – Marksizmo teorijos išpažinimas, darbininkų klasės iškėlimas, visuotinė nuosavybė, kaip buvo Sovietų sąjungos laikais, tik atėmus totalitarinį elementą“, – tvirtino politologas.

Panašios nuomonės laikosi ir VU TSPMI docentas, sakydamas, kad vienas iš tokių veikėjų atpažinimo bruožų – Sovietų Sąjungos šlovinimas.

„Tradiciniu Marksistiniu aiškinimu yra grindžiama kas yra blogai šiame pasaulyje, kažkokios dabartinės tarptautinės krizės aiškinamos per vakarietišką imperializmą, nematant V. Putino grėsmės. Kartais reiškiamas palaikymas V. Putino režimui, bet daugiau kritikos taikoma į Ameriką nutylint V. Putino režimo veiksmus“, – paaiškino L. Gudžinskas.

2022 07 27 17:56
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt