antradienis, liepos 5 d.
Kaune pataisos namuose paauglys tapo kalinių auka: užkliuvo kalbos apie tėvus
Dominykas Griežė
Needpix.com
Paauglys Kaune tapo kalinių smurto auka (asociatyvi nuotr.)

Kauno apygardos teisme neseniai padėtas taškas laikinosios sostinės pataisos namuose kilusioje smurtinėje istorijoje, kai trys kaliniai sumušė kartu su jais kalėjusį nepilnametį. Pastarasis nepabūgo ir pranešė apie jį sumušusius kalinius, o pastarieji, nors du iš jų ir neigė kaltę, vėliau sulaukė pelnyto atpildo.

Nusikaltimas, bylos duomenimis, buvo įvykdytas 2020 m. lapkričio 17 d., apie 19 val. Iš anksto susitarę trys kaliniai pataisos namų bendrojo naudojimo laiptinėje užpuolė ir sumušė 2005 m. gimusį paauglį, taip pat atlikusį laisvės atėmimo bausmę.

Rimtesnių sužalojimų paaugliui išvengti pavyko – nors buvo sumuštas veidas, kaulai nelūžo, todėl, pačių kalinių laimei, jų išpuolis buvo kvalifikuotas kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas.

Greitai buvo nustatyta, kad užpuolikai – pataisos namuose laisvės atėmimo bausmę atlikę Dovydas Kanapinskas, Modestas Baštunovas ir Lukas Urbonavičius.

Ikiteisminio tyrimo metu sumuštas paauglys teigė, kad prieš sumušimą ėjo į lauką, kai susistabdę trys nuteistieji pasikvietė jį pasikalbėti, pastariesiems kliuvo, kad paauglys toks „atsigavęs“. Anot sumuštojo, pirmasis jam smogė L. Urbonavičius, tuomet mušti ėmė visi trys. Po smūgių ištino paauglio akis, iš nosies bėgo kraujas.

Kad paauglys išties buvo sumuštas pastarųjų trijų kalinių, vėliau patvirtino kiti nuteistieji, anot kurių, nepilnametis buvo sumuštas, nes įžeidė kažkurio iš trijų smurtautojų tėvus. Kaip paaiškėjo, nusikaltimo pataisos namuose net nebandyta slėpti – anot vieno liudytojo, tarp kalinių po šio įvykio kalbėtasi apie sumuštą paauglį, aiškiai, įvardinta, kad tai būtent trijų nuteistųjų darbas.

Teisme kaltę pripažino tik M. Baštunovas, teigęs, kad paauglys pirmas jį puolė, o jis tik gynęsis. Kiti du kaliniai teigė net nebuvę nusikaltimo vietoje. Tačiau Kauno apylinkės teismas labiau pasitikėjo ne smurtautojų, o sumušto paauglio ir kitų kalinių parodymais – praėjusių metų pabaigoje D. Kanapinskui skirta 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, galutinę kalinio bausmę prailginusi iki 5 metų 1 mėnesio, tokia pat bausmė skirta ir L. Urbonavičiui, kuriam iš viso kalėti nurodyta 4 metus 4 mėnesius. Kadangi M. Baštunovas prisipažino, jam skirta švelnesnė bausmė, nei kaltę neigusiems bendrams.

Pastarasis nuosprendis įsiteisėjo tik prieš kurį laiką, kadangi L. Urbonavičius ir D. Kanapinskas apskundė jį Kauno apygardos teismui, teigdami esantys nekalti. Kaliniai teigė esantys nuteisti be priežasties, o prieš juos liudiję likimo draugai esą galėjo kalbėti bet ką. Tačiau Kauno apygardos teismas atsižvelgė į tai, kad nuteistųjų versijos – gan prieštaringos ir nepagrįstos, tuo tarpu sumuštas paauglys ir kiti kaliniai ganėtinai sklandžiai pateikė įvykusių muštynių detales.

Abu nuteistieji taip pat prašė sušvelninti jiems paskirtas bausmes, jei teismas nuspręstų jų neišteisinti, tačiau tai padaryti sutrukdė pačių nuteistųjų asmenybės. Teismo duomeninis, abu kaliniai buvo teisti jau ne kartą, L. Urbonavičius už grotų drausmine tvarka buvo baustas net 50 kartų. Anot teismo, net ir pataisos namuose šis kalinys ne taisosi, o toliau juda neigiama linkme, jo pakartotinio nusikalstamumo rizika tik didėja. Ne itin teigiamai buvo įvertintas ir D. Kanapinskas, pataisos namuose dėl įvairių pažeidimų baustas 11 kartų bei nerodęs jokio noro dalyvauti pataisos programose ar kitaip reabilituotis.

2022 05 16 09:11
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt