trečiadienis, birželio 3 d.
Kiek Lietuvai kainuoja čigonai?
tiesa.com

Prancūzai juos varo atgal į Rumuniją, Italija žada elgtis panašiai. Lietuvos sostinėje jie taip pat gana gausiai gyvena ir su jais kovos kirvius neretai sukryžiuoja policija, miesto savivaldybė ir kaimynai. Tai – čigonai. Dažniausiai jie yra Lietuvos piliečiai, bet skundžiasi, kad sunkiai integruojasi svetimoje šalyje, tačiau teisių reiškia ir pagalbos reikalauja garsiai.

Lietuva nusileidžia. Televizijos laidos „Pinigų karta“ žurnalistai aiškinosi, kiek mūsų šaliai kainuoja netolerancija besiskundžiantys svetimšaliai, niekur iš čia kojos neketinantys kelti?

Egzistuoja stereotipas, kad čigonai – vagys. Tačiau Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Paulius Radvilavičius sako, kad per šiuos metus taboro teritoriją prižiūrinčiame Vilniaus miesto antrajame policijos komisariate nėra pradėta nė vieno ikiteisminio tyrimo dėl taboro gyventojo ar gyventojos įvykdytos vagystės. „Pagrindinė taboro gyventojų nusikalstamos veikos rūšis – neteisėtas narkotinių medžiagų platinimas“, – sako jis. Šią veiklą pareigūnai aktyviai kontroliuoja, savo iniciatyva nuolat rengdami policijos operacijas, vadinamuosius „reidus“.

Per 2010 metų 8 mėnesius Vilniaus romų tabore bei jo prieigose, sulaikius asmenis įtariant narkotinių medžiagų disponavimu, pradėti 246 ikiteisminiai tyrimai. Surinkus įrodymus bei sulaikius asmenis dėl narkotinių medžiagų platinimo romų tabore, pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai. Siekiant mažinti asmenų, vykstančių į romų taborą įgyti narkotinių medžiagų, skaičių, atliktos 153 prevencinės priemonės. Jų metu, įtariant narkotinių medžiagų vartojimu, sulaikyti 1632 asmenys, kuriems surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai.

Kadangi policija taboru užsiima atskirai, bendrų iškvietimų į taborą praktiškai nebūna. Deja, tuo pasigirti negali „Greitosios medicinos pagalbos stotis“. Medikai 2008 m. į taborą važiavo 70 kartų, 2009-asiais – 53 kartus, o per šių metų aštuonis mėnesius – 24 kartus. Vienas toks iškvietimas atsieina apie 200 litų iš valstybės biudžeto.

Dažniausiai medikai į taborą kviečiami naktį, nes nori nemokamai gauti vaistų. Pasitaiko traumos, mat neretai jie tarpusavyje susimuša. Taip pat dažnas atvejis, kai medikai iškviečiami dėl apsinuodijimų narkotikais. Vis dėlto į ligoninę čigonai vežami retai: šiemet tik trysjų paguldyti į ligoninę. Tai tik patvirtina hipotezę, kad čigonai medikus kviečia ne dėl rimtos bėdos.

Padeda romams ir Vilniaus miesto socialinės paramos centras. Pernai vien socialinės pašalpos buvo išmokėtos 164 asmenims, kitaip skaičiuojant – 63 namų ūkiams. Sunkiai besiverčiantiems buvo skirta 429 748 litai pašalpų. Šiemet iki liepos pabaigos jau išmokėta pašalpų   už 318 252 litus. Pašalpos skiriamos pagal įstatymus pajamų negaunantiems arba labai mažai jų gaunantiems asmenims, jos negali būti didesnės nei 315 litų per mėnesį.

Vilniaus miesto socialinės paramos centras paremia ir mažuosius čigoniukus. Pernai mokykliniams reikmenims vienkartinių išmokų po 156 litus išmokėta 53 šeimoms, kuriose auga 89 vaikai. Iš viso sumokėta suma sudarė 13 884 litus. Šiemet dėl tokios pat paramos jau kreipėsi 26 šeimos su 65 vaikais ir gavo virš   10 tūkst. litų.

Mokamos iš Vilniaus miesto savivaldybės ir vienkartinės pašalpos, ištikus nelaimei. Tiesa, nuo 2008-ųjų jos smarkiai apkarpytos, todėl pernai po vienkartinę pašalpą (1 950 ir 850 litų) gavo dvi šeimos.

Teikiamos romams ir bendrosios socialinės paslaugos, pavyzdžiui, tarpininkavimas tvarkantis įvairius dokumentus – dauguma čigonų neraštingi. Į socialinės rizikos apskaitą yra įtrauktos 7 romų šeimos, kuriose gyvena 20 vaikų. Su šiomis šeimomis socialinės darbuotojos bendrauja nuolat. Dar 8 šeimos yra socialinių įgūdžių stokojančių šeimų sąraše, todėl pas juos socialinės darbuotojos taip pat apsilanko.

Kiek biudžeto lėšų apskritai skiriama romams, tiksliai niekas negalėjo pasakyti. Jie dažniausiai mano, kad pagalba priklauso, jie jos reikalauja. Žinoma, yra ir kita medalio pusė. Jie skundžiasi, kad jiems labai sunku integruotis Lietuvoje, susirasti darbą. Tai labai kompleksinė problema, mano savivaldybės socialiniai darbuotojai.

2010 09 15 13:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt