trečiadienis, rugpjūčio 10 d.
Kinijos fronte sėkmė ima gręžtis į Lietuvos pusę
Aidanas Praleika
BNS foto
G. Landsbergis

Nepaisant gausio kritikos dėl menko pasirengimo konfliktui su Kinija, o tuo labiau dėl esą beviltiškos mūsų diplomatijos padėties, fortūna atrodo pasisuko veidu į Lietuvą.

Praėjusią savaitę matėme iš tiesų reikšmingą įvykį – prie Europos Sąjungos ir Kinijos konsultacijų dėl ekonominio spaudimo mūsų šaliai Pasaulio prekybos organizacijoje prisijungė JAV, Kanada, Australija, Japonija ir pats Lietuvos palaikomas Taivanas.

Lietuvos URM, skelbdama apie „beprecedentę“ partnerių paramą Lietuvai, įvykio svarbos nepervertino. Lietuvos pusėje stojo visa ES ir visos didžiosios G7 ekonomikos. „Ši byla svarbi daugumai PPO narių. Galingiausios pasaulio ekonomikos, kurių tarpe yra visos G7 narės, suvienijo pajėgas prieš neteisėtus Kinijos veiksmus, kurie kelia grėsmę visai tarptautinės prekybos sistemai. Tai iki šiol precedento neturintis didžiųjų demokratinių pasaulio valstybių solidarumas su Lietuva“, – sakė ministras G. Landsbergis. Iš esmės prieš Kiniją susivienijo visas Vakarų pasaulis.

„Nieko netikėto tame nėra. Visos šnekos, skambėjusios ir Lietuvoje, apie tai, kad liksime vieni ir niekas nereaguos rodo visišką nesupratimą to, kas yra ES, nes Kinija vykdo puolimą ne prieš Lietuvą, o visą ES bendrąją rinką, kuri yra ES pamatas“, – teigė politikos ekspertas Marius Laurinavičius.

Nepaisant to, kad panašūs sprendimai, o tuo labiau veiksmai, ES užtrunka ir reikalauja laiko „įsibėgėti“, o PPO mechanizmas taip pat sukasi ne itin dideliu greičiu – Kinijos veiksmai susilaukė atoveiksmio ir Lietuvos pozicijos aiškiai gerėja.

„Svarbiausia, kad Kinija gali būti sutramdyta tarptautinėmis pastangomis, tegu tai ir gali užtrukti labai ilgai. Svarbiausia, kad mechanizmas yra ir jis veikia“, – sakė ekspertas.

Anot jo, Kinija tarptautiniuose santykiuose vadovaujasi tam tikru elgsenos modeliu – pirmiausiai „tikrinti“ situaciją ir tik tada veikti. Tai leidžia daryti prielaidą, kad susidūrusi su vieningu tarptautiniu atsaku, Kinija gali nuspręsti atsitraukti, nes dabartinė situacija potencialiai gali jai atnešti nemažų nuostolių.

„Nesakau, kad tai tikrai įvyks, bet toks scenarijus įmanomas ir jis nebūtų stebinantis, nes atitiktų įprastą Kinijos elgseną. Kalbame ne tik apie Kinijos poveikį Lietuvai, bet ir visai pasaulinei prekybos grandinei. Todėl sakyčiau, kad kol kas Pekinas daugiau grasino, nei veikė“, – svarstė M. Laurinavičius.

Daugelio ekspertų nuomone, Kinija siekia padaryti iš Lietuvos pavyzdį, kaip negalima elgtis, todėl esą atsitraukimas menkai tikėtinas, nes pakenktų jos prestižui – Pekinas „prarastų veidą“. Tačiau M. Laurinavičiaus nuomone, užkulisuose įpratusi veikti Kinija gali pasirinkti tokius pat užkulisinius pasitraukimo kelius.

„Juk net ir dabar Kinija neigia, kad vykdo kažkokius veiksmus prieš Lietuvą. Pekinui nereikia daryti pareiškimų, kad Lietuva „gera“. Galima net išlaikyti retoriką, kad maža mūsų šalis netrukus žlugs, susigrūmusi su didžiule Kinija. Pekinas gali tiesiog nustoti daryti tai, kas potencialiai jam keltų grėsmę iš tarptautinės bendruomenės pusės“, – teigė Alfa.lt pašnekovas, pabrėždamas, kad Kinija šiandien jau paveikė ne tik Lietuvą, ne tik ES, bet praktiškai visas civilizuotas pasaulis, kurio taikinyje Kinija visai nenori atsidurti.

„Sakyčiau, kad Kinija padarė klaidų – ėmėsi agresyvių veiksmų, nors nepaisant visų jos pajėgumų, dar nėra įgijusi tokios galios, kuri būtų neįveikiama pasauliui. Ji pradėjo politiką, kurios pasekmė – vis tvirtesnė pasaulio vienybė prieš Kiniją“, – sakė M. Laurinavičius.

Pasak eksperto, Lietuva sulaukia vis daugiau palaikymo ir nepaskutinėje vietoje yra tarptautinė žiniasklaidos parama. „Nepaisant to, kad buvo ir Lietuvai neigiamų vertinimų, kaip kad mūsų išvadinimas kvailiais Vokietijos žiniasklaidoje, šiuolaikiniame pasaulyje visuomenės nuomonė ir žiniasklaidos pozicija įtakoja realią politiką, o žiniasklaidos paramos Lietuvai netrūko ir netrūksta. Dabar labai daug kas priklausys nuo mūsų pačių diplomatijos – ar sugebėsime realizuoti tas galimybes, kurias mums teikia dabar susiformavęs aljansas ir ar sugebėsime informacinės erdvės paramą paversti realiais mums naudingais kitų valstybių veiksmais“, – reziumavo M. Laurinavičius.

2022 02 18 12:34
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt