šeštadienis, birželio 6 d.
Kur Britanijos lietuviai skuba per Velykas?
tiesa.com

Šv. Velykos Jungtinėje Karalystėje, panašiai kaip ir Lietuvoje, yra antroji pagal svarbumą šventė po Šv. Kalėdų, todėl ji visuomet švenčiama net keturias dienas, ir jos paprastai būna paskelbtos laisvadieniais. „Tiesa“ domėjosi, ar daug šios šventės tradicijos skiriasi nuo lietuviškų ir kaip Šv. Velykas švenčia vietiniai gyventojai bei D. Britanijos lietuviai.

Velykinės skrydžių kainos

Kadangi šios šalies gyventojų orai pavasarį dar nelepina, vis daugiau žmonių linkę pasinaudoti keliomis laisvomis dienomis ir šventiniu laikotarpiu pabėgti į šiltuosius kraštus. Tad lėktuvų bilietais reiktų pasirūpinti iš anksto. Nesnaudžia ir lietuvaičiai – jie pigiausius velykinio sezono lėktuvų bilietus išgraibsto likus maždaug pusmečiui iki svarbiausios pavasario šventės, o kartais – ir prieš metus. Emigrantai dažnai juokauja, kad norint visas svarbiausias šventes sutikti su artimaisiais Lietuvoje apie bilietus kitiems metams reikia pradėti galvoti tik sutikus Naujuosius.

„Tiesa“ pasidomėjo populiariausių pigių oro linijų bilietų kainomis likus savaitei iki velykinio savaitgalio. Pavyzdžiui, vienam suaugusiajam, norint iš Londono parvykti į Kauną dar Didįjį penktadienį ir grįžti atgal jau antrąją Velykų dieną, bilietai į abi puses atsieis apie 300 svarų. Paskutinę minutę sugalvojus ilgąjį Velykų savaitgalį praleisti šiltojoje Tenerifėje už bilietus su pigiomis avialinijomis iš Londono į abi puses teks pakloti apie 500 svarų. Tuo tarpu skrisdami ta pačia kryptimi vos savaite vėliau, už skrydį į Kauną į abi puses mokėsite tik apie 140 svarų, o į Tenerifę – 260 svarų. Taigi paskutinės minutės velykinių skrydžių matematika paprasta – dvigubos kainos.

Ilgojo savaitgalio pramogos

Nusprendusiems pataupyti skrydžių sąskaita lieka kita išeitis – geriau susipažinti su pačia Jungtine Karalyste, jei nesinori visas keturias dienas praleisti prie šventinio stalo namuose. Turint nuosavą automobilį tokia pramoga atsieis tikrai pigiau, nei keliavimas viešuoju transportu, ypač traukiniais, kurių kainos piko metu į tolimesnius miestus gali būti tokios pat, kaip ir skrydžio į Lietuvą.

Studentė Aušra „Tiesai“ pasakojo, kad praėjusiais metais nusprendė pasimėgauti šiltesniais orais ir su draugais per Velykas apsilankė vos 150 kilometrų nuo Londono nutolusiame Eastbourne mieste. Ši vietovė yra prie pat jūros, apylinkėse galima aplankyti įspūdingą uolėtą pakrantę, jaukius angliškus kaimelius ir smagiai papramogauti. Neprabangių viešbučių kainos, anot pašnekovės, ir velykiniu periodu nesikandžiojo. Studentų pora tvarkingame kambaryje su pusryčiais dienai apsistojo už 60 svarų. Kadangi lietuvei tai buvo pirmosios Velykos Anglijoje, ją šiek tiek nustebino šokoladinių kiaušinių tradicija. Aušra pasakojo, jog Velykų rytą visi viešbučio svečiai buvo apdovanoti dideliais šokoladiniais kiaušiniais, tačiau tikrų virtų kiaušinių meniu bent tame viešbutyje nebuvo pasiūlyta.

Kelios laisvos šventinės dienos – puiki proga susipažinti su dar nematytomis D. Britanijos vietomis.

Lietuviams per šventes – darbymetis

Kaip planuoja praleisti Šv. Velykas lietuviai D. Britanijoje, „Tiesa“ taip pat paklausė skaitytojų savo „Facebook“ paskyroje. Dauguma skaitytojų pripažino neplanuojantys grįžti į Lietuvą Velykų šventėms, o nuo to dažniausiai sulaiko darbas ir brangūs bilietai. Iš tiesų dauguma dirbančių aptarnavimo sferoje lietuvaičių keturiomis laisvomis dienomis gali pasimėgauti labai retai.

Skaitytoja Daiva rašė, kad nors su šeima per Velykas ir nevyks į Lietuvą, savo namuose stengiasi išlaikyti lietuviškas tradicijas, todėl iš anksto pasimerkia beržų šakelių, kad sužaliuotų iki Velykų, taip pat tradiciškai dažo margučius. Jai pritarė ir Ligita, kuri pasakojo, kad jau nuo metų pradžios jos visa šeima užsisakė atostogas ir ketina Šv. Velykas Anglijoje švęsti pagal visas lietuviškas tradicijas: apsilankyti bažnyčioje, dažyti ir ridenti kiaušinius bei gražiai susėsti prie šventinio stalo.

Per didžiąsias metų šventes tradiciškai daug dėmesio sulaukia ir lietuvių Šv. Kazimiero bažnyčia Londone, kur Velykų proga aukojamos net kelerios Šv. Mišios per dieną. Taip pat vyksta ir Šv. Mišios vaikams, į kurias vaikai atsineša margučių. Be to, šios bažnyčios dvasininkai Velykų proga lanko lietuvių bendruomenes Peterborough’o, Nottinghamo ir Bedfordo miestuose.

Velykinės tradicijos Jungtinėje Karalystėje

Kaip ir daugelyje krikščioniškų kraštų, velykinės tradicijos D. Britanijoje per daug šiomis dienomis neišsiskiria. Visgi, čia gyvenantiems lietuviams tenka susipažinti ir su keliomis naujovėmis, kurios neįprastos Lietuvoje. Tikruosius margučius Jungtinėje Karalystėje jau seniai yra pakeitę šokoladiniai kiaušiniai, kuriais keičiasi suaugusieji ir vaikai. Jei Velykų rytą tektų sutikti viešbutyje, čia galite tikėtis tradicinių britiškų pusryčių ir šokoladinio kiaušinio. Nors kiaušinių ridenimo tradicija yra išlikusi kai kuriuose D. Britanijos regionuose, visgi populiariausias britų vaikų velykinis žaidimas yra paslėptų šokoladinių kiaušinių ieškojimas sode ar namuose tikint, kad juos visur išslapstė velykinis triušis.

Per Velykas D. Britanijoje vaikai ieško išslapstytų šokoladinių kiaušinių netikėčiausiose vietose.

Seniau Didžiojoje Britanijoje Velykos buvo viena iš tradicinių dienų tuoktuvėms, todėl nuo tų laikų išlikęs paprotys apsirengti nauju drabužiu ir kitaip pasipuošti. Moterys puošdavosi puošniomis skrybėlaitėmis arba kepurėlėmis, puoštomis gėlėmis ir kaspinėliais. Netgi šiomis dienomis Londono Battersea rajone vyksta specialus velykinis paradas, kur demonstruojamos šios rankų darbo kepuraitės.

Velykų dienos kulminacija yra visos šeimos susirinkimas prie velykinio stalo, kuris dažniausiai neįsivaizduojamas be keptų ėriuko šlaunelių, pagardintų prieskoninėmis žolelėmis. Tarp desertų paprastai karaliauja šokoladiniai pyragai ar pudingai.

Ant britų velykinio stalo karaliauja ėriena, o margučiai – retenybė.

Ant tradicinio velykinio britų stalo ypač dažnos ir „Hot cross“ bandelės, kurios senovėje būdavo kepamos Didįjį penktadienį ir simbolizavo mėnulį bei keturias jo dalis. Šios saldžios bandelės pagardinamos razinomis arba kitais džiovintais vaisias bei dekoruojamos balto glajaus kryžiumi.

Tradiciškai D. Britanijoje ne mažiau smagiai švenčiama ir antroji Velykų diena, vyksta įvairūs paradai ir mugės. Pagal senovines tradicines, viena iš pagrindinių švenčių iki šiol vyksta Londono Hampstead Heath’o rajone.

2013 03 28 07:55
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt