penktadienis, rugsėjo 30 d.
Laisvės partijos narės prabilo apie seksualinį smurtą: reikia saugoti ir vyrus
Rugilė Andrejevskytė
Facebook
Ieva Pakarklytė ir Morgana Danielė

Laisvės partijos narės Ieva Pakarklytė ir Morgana Danielė ketvirtadienį pristatė apsaugos nuo seksualinio smurto trijų veiksmų paketą. Jų teigimu, reikia skirti daugiau dėmesio ir lėšų nukentėjusiems.

Paketas sudarytas iš 3 žingsnių: pasiūlymas į biudžetą dėl specializuotų paslaugų nukentėjusiems nuo seksualinio smurto, palankesnė įstatyminė bazė (ypač Baudžiamasis kodeksas) ir rengiama rezoliucija seksualinių nusikaltimų pasmerkimui Ukrainoje.

Abi parlamentarės atkreipė dėmesį, kad seksualinis smurtas yra itin aktualus Rusijos invazijos į Ukrainą kontekste.

„Negavus tinkamos pagalbos nukentėjusiems asmenims yra patiriamos ilgalaikės traumos“, – sakė I. Pakarklytė. Ji pridūrė, kad tokiai pagalbai teikti reikia specialiųjų įgūdžių ir biudžeto.

Anot I. Pakarklytės, šiuo metu teisės aktai numato, kad susidūrus su seksualiniu smurtu auka gali gauti „techninę“ pagalbą, kai būtų surenkami mėginiai ir pan., tačiau psichologinė pagalba nėra teikiama.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad seksualinio smurto temose vyrauja išankstinė nuostata, kad moterys patiria seksualinį smurtą. Vis tik karo kontekste ir ką rodo istorija, net trečdalis seksualinį smurtą patiriančių aukų yra vyrai“, – tikino I. Pakarklytė.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš trijų moterų per gyvenimą patiria seksualinį smurtą artimoje aplinkoje. Lietuvoje šis skaičius yra 20 proc.

„Privalome didinti tiek paslaugų aprėptį, tiek paslaugų tiekėjų gebėjimus visose sektoriuose. Tai ir sveikatos, ir teismų, ir švietimo, ir socialiniuose orientuoti paslaugas į nukentėjusius“, – konferencijos metu pabrėžė parlamentarė.

Tam pasiekti reikėtų daugiau finansavimo, skirti dėmesio ir apmokyti pirmojo kontakto darbuotojus.

Seimo narės tvirtino, kad svarstant 2023 m. biudžetą seksualinio smurto mažinimo specializuotoms paslaugoms galėtų būti skirta „kelių šimtų tūkstančių suma“. Taip pat Seime planuojama pristatyti rezoliuciją, smerkiančią seksualinius nusikaltimus prieš ukrainiečius.

M. Danielė pažymėjo, kad nukentėjusiems asmenims turi būti sudarytos 2 sąlygos: „jie turi turėti, kur kreiptis dėl seksualinių nusikaltimų ir teisinė bazė turi būti palanki, kad jie suprastų, kad gali kreiptis“.

Ji minėjo, kad 2011 m. pasikeitus teisės aktams, kurie reglamentuoja smurtą artimoje aplinkoje, per dvi savaites kreipėsi 3000 žmonių, kai prieš įstatymų pakeitimus per metus kreipėsi vos 200 asmenų dėl patirto smurto.

„Baudžiamasis kodeksas apibrėžia privertimą lytiškai santykiauti, bet pagal jį niekas nesikreipia. Per 5 metus beveik neturime kreipimųsi pagal šį straipsnį“, – dabartinę situaciją apibūdino D. Morgana.

Pasak jos, baudžiamasis kodeksas per griežtai apibrėžia, kokius veiksmus turi atlikti smurtautojas, kad būtų pripažintas nusikaltusiu, o turėtų būti taip: „jeigu lytiškai yra santykiaujama neturint žmogaus aiškaus laisvos valios sutikimo, nesvarbu, tas veiksmas – nusikaltimas“.

„Mes turime tradiciją šalyje, kad auka yra atsakinga už savo apsisaugojimą, o ne smurtautojas“, – sakė Seimo narė.

Anot Laisvės partijos narių, paketo tikslas yra dvejopas: paskatinti žmones kreiptis ir parodyti, kad prieš prichologinį smurtą turi būti kovojama.

Neseniai M. Danielė feisbuke paskelbė, kad laukiasi vaiko ir atkreipė dėmesį, kad nėštumo metu moterims nesuteikiama pakankamai pagalbos psichikos srityje. Dėl šio klausimo Laisvės partija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją.

2022 09 22 13:18
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt