trečiadienis, liepos 28 d.
Lapinų gaujos lyderį L. Lapinską-Lopą atsisako paleisti laisvėn: per didelė smurto ir nusikaltimų rizika
Alfa.lt , Dominykas Griežė
Alfa.lt
Laimonas Lapinskas

Prieš keliolika metų sostinėje kelerius metus gyvavusi, tačiau tuomet labai išgarsėjusi Lapinų gauja turėjo keletą lyderių, iš kurių bene žinomiausias – Lopo pravardę gavęs Laimonas Lapinskas. Daugiau nei 15 metų už grotų praleidęs nusikaltėlis siekia išeiti į laisvę, tačiau teismas nesutinka jo paleisti – per didelė rizika, kad L. Lapinskas vėl nusikals.

2002–2003 m. veikusi Lapinų gauja turėjo kelias grupuotes, kurios skirtingu metu stojo prieš teismą. Pagrindinis Lapinų pinigų šaltinis buvo prekyba narkotikais, tačiau gauja užsiėmė ir žmogžudystėmis, kitais sunkiais nusikaltimais.

Svarbiausiu Lapinų lyderiu preliminariai laikomas Justas Belousovas, turintis Lapino pravardę. Šis nusikaltėlis slapstosi, Lietuvos teisėsaugai nepasiekiamas iki šiol. Tačiau J. Belousovas nebuvo vienintelis nusikalstamo susivienijimo organizatorius – vienu iš gaujos vadeivų įvardijamas ir L. Lapinskas-Lopas. Griežtą tvarką gaujoje įvedęs L. Lapinskas pasižymėjo fizine jėga, sportiniu sudėjimu.

Intensyviai siekia laisvės

2005 m. L. Lapinskas buvo suimtas, o po trejų metų nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme. Lopas buvo pripažintas kaltu dėl prekybos narkotikais, nužudymo ir pasikėsinimo nužudyti, neteisėto ginklų laikymo, turto prievartavimo, kankinimo ir kitų nusikaltimų.

Į laisvę L. Lapinskas turėtų išeiti 2025 m. sausio 19 d. Tačiau buvęs Lapinų vadeiva pastaraisiais metais intensyviai siekia į laisvę išeiti anksčiau ir jau penktą kartą inicijavo procesą dėl lygtinio paleidimo. Liepos 15 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo L. Lapinsko atstovo, žinomo advokato Romualdo Mikliušo prašymą, kuriuo teisininkas bandė įtikinti teismą paleisti jo klientą į laisvę anksčiau laiko.

Vilniaus pataisos namų Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisija praėjusį birželį nustatė, kad Lopo negalima paleisti į laisvę anksčiau laiko, tačiau R. Mikliušas teismui nurodė, kad komisija tokį sprendimą priėmė nepagrįstai, neatsižvelgdama į visas reikšmingas šiam klausimui aplinkybes, todėl toks nutarimas turėtų būti panaikintas, o jo klientui suteikta galimybė išeiti į laisvę.

R. Mikliušas nurodė, kad komisija iš esmės apsiribojo formaliais motyvais ir nenagrinėjo klausimo iš esmės – nenurodė konkrečių motyvų, kodėl negalima taikyti lygtinio paleidimo, nors L. Lapinskas atitinka visas lygtiniam paleidimui būtinas sąlygas.

Per didelė rizika

Tačiau Lopui dar teks pasėdėti už grotų – teisėja Ieva Narbutaitė skundą dėl lygtinio paleidimo atmetė.

Teismo vertinimu, į laisvę gali būti paleisti nuteistieji, atlikę du trečdalius bausmės ir turintys žemą pakartotinio nusikalstamumo riziką. Koją L. Lapinskui pakišo tai, kad pastaruoju metu jo pakartotinio nusikalstamumo rizika, vertinta pagal OASys metodiką, ėmė kilti į viršų.

„Teismas, svarstydamas lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos klausimą, negali neatsižvelgti į tai, kad pastaruoju metu nuteistojo nusikalstamo elgesio rizika yra vidutinė, remiantis pastarojo vertinimo rezultatais – nežymiai padidėjusi, be to, nuteistajam 2020 m. lapkričio 23 d. nustatyta vidutinė smurtinio elgesio rizika“, – konstatuota teismo dokumentuose.

Teisėjai užkliuvo ir tai, kad L. Lapinskas, prieš sulaikymą dirbęs labai trumpai, o vėliau ėmė gyventi iš prekybos narkotikais, už grotų ėmė demonstruoti itin negatyvų požiūrį į darbą. Teismo duomenimis, L. Lapinskas bausmės atlikimo metu buvo 4 kartus skatintas ir 21 kartą sulaukė drausminės nuobaudos, 11 šių nuobaudų Lopas gavo už atsisakymą atlikti nemokamus darbus, kartą baustas už atsisakymą vykdyti nuobaudą – pataisos įstaigos patalpų ir teritorijos tvarkymą be eilės. Viena iš atsisakymo dirbti priežasčių – nenoras dirbti, L. Lapinsko nuomone, žeminantį darbą.

Reabilituoti savo įvaizdžio nusikaltėliui nepadėjo ir už grotų įgytos staliaus, apdailininko kvalifikacijos, šiuo metu siekiama siuvėjo specialybė bei 2020 m. rugpjūtį sudaryta darbo sutartis, kuri garantuotų, kad į laisvę išėjęs L. Lapinskas turėtų pajamų šaltinį.

„Įvertinus socialinio tyrimo išvadoje pateiktą informaciją, matyti, kad nuteistasis iki nuteisimo tik neilgą laiko tarpą dirbo nekvalifikuotą darbą, iki pilnametystės pajamų šaltinis buvo tėvai, vėliau – pajamos iš nusikalstamų veikų darymo, nuteistasis neneigia nusikalstamas veikas, už kurias yra nuteistas ir atliekantis laisvės atėmimo bausmę, įvykdęs būtent dėl finansinių motyvų – neteisėtais būdais siekdamas turtinės naudos, tai leidžia spręsti, jog darbo patirties neįgijimas atliekant bausmę pataisos įstaigose tik rodo, jog prieš nuteisimą tik itin trumpą laiką nekvalifikuotą darbą dirbusiam asmeniui užsidirbti pragyvenimui teisėtais būdais, neturint pakankamai darbinės patirties, visuomenėje gali būti sudėtinga, kylant grėsmei ieškoti neteisėtų pajamų šaltinių“, – nurodoma teismo nutartyje.

Koją L. Lapinskui pakišo ir tai, kad iki šiol nusikaltėlis neatlygino didelės dalies savo aukoms padarytos žalos. Nusikaltimų aukoms Lopas dar nesumokėjo priteistų 43 418,78 eurų.

„Atsižvelgiant į tai, kad nuteistasis intervencinėse programose, nukreiptose į jo kriminogeninių poreikių valdymą, dalyvauja paviršutiniškai, nemotyvuotas įsitraukti į resocializacijos procesą, nestebima akivaizdi pažanga mažinant pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką, vykdomos tik tam tikros Individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytos priemonės, likusi didelė neatliktos bausmės dalis, dviprasmiškos nuostatos į priežiūrą, nėra pagrindo manyti, kad jis laikysis įstatymų ir nenusikals“, – reziumavo teismas.

Gyvavo trumpai, bet spėjo pasižymėti

Vilniuje ir jo apylinkėse veikusi Lapinų gauja buvo tarsi kriminalinio pasaulio kometa – gyvavo vos kelerius metus, tačiau per šiuos spėjo kaip reikiant sužibėti sunkiais ir įžūliais įvykdytais nusikaltimais.

Gauja užsiėmė turto prievartavimu, savavaldžiavimu, o dideles pajamas Lapinams nešė narkotikų prekyba – išsinuomotuose butuose, garažuose Lapinai laikė ir platino didelius kiekius įvairių narkotinių medžiagų – heroiną, kanapių dervą, metamfetaminą. Kaip ir pridera rimtai grupuotei, lapinai buvo neteisėtai įgiję įvairių šaunamųjų ginklų, sprogiųjų medžiagų.

Tarp Lapinų gaujos įvykdytų nusikaltimų yra ir itin sunkių: nustatyta, kad L. Lapinsko vadovaujami gaujos nariai 2003 m. sausį miške prie kelio Vilnius–Ukmergė nužudė Vilių Bogačenką, o 2004 m. birželį miške šalia kelio Dūkštos–Kernavė, Širvintų rajone, susidorojo su Aleksejumi Naruševičiumi. Abi Lapinų aukos buvo užkastos.

Pats gaujos vadeiva L. Lapinskas vėliau pagarsėjo dėl spalvingų, bet žiaurių nusikaltimų, tarp kurių – ir be rimtos priežasties naktiniame Vilniaus klube „Brodvėjus“ peiliu subadytas apsaugininkas, bandymas nušauti vieną vilnietį, tačiau visiškas apsijuokimas, kai auka buvo sumaišyta su kitu vyru.

Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad, švęsdamas savo gimtadienį, L. Lapinskas su draugais surengė egzekuciją tuometiniam Lietuvos policijos akademijos studentui. Būsimasis pareigūnas buvo verčiamas gerti degtinę, vartoti narkotikus, persirengti moteriškais drabužiais ir šokti, o apie šešias valandas trukusi „šventė“ buvo filmuojama.

Tačiau Lapinų gauja buvo susemta, o spalvingiems L. Lapinsko nusikaltimams atėjo galas. 2008 m. birželį L. Lapinskas buvo nuteistas kalėti 20 metų (pirmą pusę praleidžiant jau uždarytame Lukiškių kalėjime). Bausmė – griežta, tačiau Lopui dar pasisekė, mat prokurorai prašė jam skirti įkalinimą iki gyvos galvos. „L. Lapinskas laisvės atėmimo bausmę atlieka už tai, kad 2002 m. Vilniuje organizavo nusikalstamą susivienijimą, jam vadovavo, 2003 m. organizavo ginkluotą nusikalstamą susivienijimą, organizavo prekybą narkotinėmis medžiagomis, dalyvavo dviejų žmonių nužudyme bei pasikėsinime nužudyti“, – pažymima teismo dokumentuose.

2021 07 20 10:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt