šeštadienis, rugsėjo 19 d.
Lapinų gaujos lyderiui Lopui kalėjimas apkarto: anksčiau darė įspūdį stotu ir jėga, dabar sunkiai ir nepagydomai serga
Dominykas Griežė

Pirmaisiais XXI amžiaus metais Vilniuje ir jo apylinkėse siautė trumpai gyvavusi, tačiau itin plačiai išgarsėjusi Lapinų gauja, valdyta iki šiol besislapstančio Justo Belousovo, gavusio Lapino pravardę. Pastarasis buvo ne vienintelis gaujos lyderis – vienu iš šios gaujos organizatorių įvardijamas ir Laimonas Lapinskas, gavęs Lopo pravardę.

2002–2003 metais veikusi Lapinų gauja, turėjusi kelias grupuotes, kurios skirtingu metu stojo prieš teismą, pasižymėjo narkotikų prekyba, žmogžudystėmis ir kitais sunkiais nusikaltimais. Nors svarbiausiu šios gaujos asmeniu buvo įvardijamas J. Belousovas, pastarasis nebuvo vienintelis nusikalstamo susivienijimo organizatorius – vienu iš gaujos vadeivų įvardijamas ir L. Lapinskas-Lopas.

Griežtą tvarką gaujoje įvedęs L. Lapinskas pasižymėjo tiek įspūdingu stotu, tiek fizine jėga, tačiau ilgus metus kalėti nuteisto nusikaltėlio gyvenimas po 15 metų, praleistų už grotų, dabar yra visai kitoks – amžiaus įgavęs L. Lapinskas kartu su advokatu bando teisėjus ir lygtinio paleidimo komisiją įtikinti, kad jau pasimokė iš savo klaidų, laisvėje sugebės pritapti, o viena iš priežasčių, dėl kurios turėtų būti paleistas į laisvę, yra už grotų užklupusi sunki ir nepagydoma liga.

Gyvavo trumpai, bet spėjo pasižymėti

Vilniuje ir jo apylinkėse veikusi Lapinų gauja buvo tarsi kriminalinio pasaulio kometa – gyvavo vos kelerius metus, tačiau per šiuos spėjo kaip reikiant sužibėti sunkiais ir įžūliais įvykdytais nusikaltimais.

Gauja užsiėmė turto prievartavimu, savavaldžiavimu, o dideles pajamas Lapinams nešė narkotikų prekyba – išsinuomotuose butuose, garažuose Lapinai laikė ir platino didelius kiekius įvairių narkotinių medžiagų – heroiną, kanapių dervą, metamfetaminą.

Kaip ir pridera rimtai grupuotei, Lapinai buvo neteisėtai įgiję įvairius šaunamuosius ginklus, sprogiąsias medžiagas.

Tarp Lapinų gaujos įvykdytų nusikaltimų yra ir itin sunkių – nustatyta, kad L. Lapinsko vadovaujami gaujos nariai 2003 m. sausį miške prie kelio Vilnius-Ukmergė nužudė Vilių Bogačenką, o 2004 m. birželį miške šalia kelio Dūkštas-Kernavė Širvintų rajone susidorojo su Aleksejumi Naruševičiumi. Abi Lapinų aukos buvo užkastos.

Pats gaujos vadeiva L. Lapinskas vėliau pagarsėjo dėl spalvingų, bet žiaurių nusikaltimų, tarp kurių – ir be rimtos priežasties naktiniame Vilniaus klube „Brodvėjus“ peiliu subadytas apsaugininkas, bandymas nušauti vieną vilnietį, tačiau visiškas apsijuokimas, kai auka buvo sumaišyta su kitu vyru.

Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad, švęsdamas savo gimtadienį, L. Lapinskas su draugais surengė egzekuciją tuometiniam Lietuvos policijos akademijos studentui. Būsimasis pareigūnas buvo verčiamas gerti degtinę, valgyti narkotikus, persirengti moteriškais drabužiais ir šokti, o apie šešias valandas trukusi „šventė“ buvo filmuojama.

Tačiau Lapinų gauja buvo susemta, o spalvingiems L. Lapinsko nusikaltimams atėjo galas. 2008 m. birželį L. Lapinskas buvo nuteistas kalėti 20 metų (pirmą pusę praleidžiant jau uždarytame Lukiškių kalėjime). Bausmė – griežta, tačiau Lopui dar pasisekė, mat prokurorai prašė jam skirti įkalinimą iki gyvos galvos.

„L. Lapinskas laisvės atėmimo bausmę atlieka už tai, kad 2002 m. Vilniuje organizavo nusikalstamą susivienijimą, jam vadovavo, 2003 m. organizavo ginkluotą nusikalstamą susivienijimą, organizavo prekybą narkotinėmis medžiagomis, dalyvavo dviejų žmonių nužudyme bei pasikėsinime nužudyti“, – pažymima teismo dokumentuose.

Gyrėsi neeiline jėga – dabar skundžiasi sveikata

Už grotų L. Lapinskas, suimtas 2005 m. sausį, praleido jau daugiau nei 15 metų. Trejus metus vyras buvo kalinamas Lukiškių kalėjimo vienutėje, už tai Lietuvai vėliau teko sumokėti, kadangi toks laikymas visiškai atskyrus nuo žmonių buvo prilygintas kankinimui.

Kadangi jau yra atlikęs tris ketvirtadalius paskirtos bausmės, žinomas nusikaltėlis aktyviai siekia anksčiau laiko išeiti į laisvę ir kiekvieną kartą, kai tik pasitaiko proga, kreipiasi į lygtinio paleidimo komisiją, tačiau pastaroji L. Lapinsko anksčiau laiko paleisti į laisvę nenori, tuomet kalinys komisijos sprendimus skundžia teisėjams, bet šie priežasčių lygtiniam paleidimui taip pat nemato. Kadangi kalinio vertinimas, ar pastarasis gali būti paleistas į laisvę lygtinai, kartojamas tik praėjus pusmečiui, maždaug kas šešis mėnesius tokia L. Lapinsko teismų karuselė kartojasi.

Paskutinį kartą lygtinio paleidimo komisija Lopo prašymą atmetė praėjusį birželį. Komisijos sprendimas buvo apskųstas Vilniaus miesto apylinkės teismui, tačiau pastarasis skundo netenkino, tad galiausiai L. Lapinskas kartu su žinomu advokatu Edgaru Dereškevičiumi kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą.

Teismui skundą pateikęs E. Dereškevičius nurodė, kad lygtinio paleidimo komisijos elgesys su jo klientu yra neteisingas – laikoma, kad L. Lapinskas, paleistas į laisvę, gali greitai pradėti daryti naujus nusikaltimus, nors teisėjai ir ta pati lygtinio paleidimo komisija anksčiau lygtinai paleisdavo ir kalinius, kurių rizika pakartotinai nusikalsti būdavo gerokai didesnė.

Skunde taip pat nurodoma, kad per pastaruosius metus, kuriuos praleido kalėdamas Kybartų pataisos namuose (pastarieji šiuo metu sujungti su Marijampolės pataisos namais), L. Lapinskas įgijo statybininko apdailininko ir staliaus specialybes, o taip pat pristatė teismui pažymą, kad paleidus į laisvę be darbo nesėdėtų – viena bendrovė sutinka jį įdarbinti pardavimų vadybininku.

L. Lapinskas teismui su gynėju taip pat nurodė, kad turi sukaupęs pakankamai pinigų, kad laisvėje galėtų savarankiškai pragyventi, be to, yra vedęs – prieš keletą metų netikėta žinia, kad kalintis nusikaltėlis sugebėjo laisvėje susirasti žmoną, sulaukė ir žiniasklaidos dėmesio.

Anksčiau Lapinų gaujos vadeiva garsėjo įspūdingu stotu ir neeiline fizine jėga, pelniusiais jam autoritetą gaujoje. Nors buvo uždarytas griežto režimo Lukiškių kalėjime, įtakingos grupuotės vadeiva sugebėjo iš kalėjimo virtualioje erdvėje dalintis vaizdo įrašais, kuriuose demonstravo savo treniruotes ir fizinį pasirengimą.

Tačiau dabar L. Lapinskas tikina, kad po 15 už grotų praleistų metų anksčiau laiko į laisvę turėtų būti paleistas ir dėl gerokai sušlubavusios sveikatos. Skunde vyras kartu su advokatu nurodė, kad laisvės atėmimo vietoje susirgo sunkia ir nepagydoma liga, o pataisos namuose negauna reikalingos priežiūros.

„Kaip teko susidurti asmeniškai L. Lapinskui, įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros tarnybų priėmimo kabinetai yra per mažai parengti, įkalinimo įstaigose trūksta medikų. Įkalinimo įstaigoje, kurioje kali L. Lapinskas, asmenys gyvena uždaroje teritorijoje ir ilgą laiką neturi kontakto su išoriniu pasauliu. Kasdienė rutina, priklausomybės, užkrečiamųjų ligų plitimui palanki terpė ‒ visi šie veiksniai sukėlė ir pagilino jo fizinės sveikatos problemas“, – rašoma teismo dokumentuose.

Per 15 metų charakteris nepasikeitė

Visgi šią savaitę žinomo nusikaltėlio laukė dar viena nesėkmė – Vilniaus apygardos teismo teisėja Jurgita Kolyčienė eilinį kartą atmetė skundą dėl lygtinio paleidimo, todėl L. Lapinskui teks dar mažiausiai pusmetį laukti kitos progos anksčiau laiko išeiti į laisvę.

Viena iš priežasčių, kodėl atsisakoma Lapinų gaujos vadeivą paleisti anksčiau laiko, yra pataisos namuose atliktų testų rezultatai, kurie rodo, jog vis dar išlieka vidutinė rizika, jog laisvėje L. Lapinskas grįš prie nusikaltimų.

Teisėja taip pat pažymėjo, kad net ir po 15 metų, praleistų nelaisvėje, žinomas nusikaltėlis vis dar neatsikratė su nusikalstamu pasauliu susijusių mąstymo normų ir požiūrio į gyvenimą, savo veiksmais parodo, kad nėra linkęs paklusti įstatymams.

„Atlikdamas laisvės atėmimo bausmę buvo ne kartą baustas už atsisakymą atlikti nemokamus darbus, o vien laisvės atėmimo metu įgytos profesinės kvalifikacijos ir darbinės patirties stoka kelia pagrįstas abejonės dėl asmens gebėjimo tinkamai resocializuotis ir įsitraukti į darbo rinką“, – rašoma J. Kolyčienės sprendime.

Kaip paaiškėjo, per 15 už grotų praleistų metų L. Lapinskas buvo sulaukęs 21 drausminės nuobaudos už nepaklusnų elgesį ir kitokius prasižengimus.

Nors nepagydoma ir sunki liga dažnai tampa pakankama priežastimi paleisti į laisvę anksčiau laiko, teisėja pažymėjo, kad L. Lapinskas neteko vos kelių procentų darbingumo, jo padėtis nėra tokia sunki, kad negalėtų atlikti laisvės atėmimo bausmės.

2020 08 24 12:17
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt