ketvirtadienis, gegužės 6 d.
Lietuva pagal vyriausių šalies gyventojų vakcinaciją yra trečia nuo galo tarp ES valstybių
Alfa.lt

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys rodo, kad Lietuva pagal 80-ties ir vyresnių šalies gyventojų vakcinaciją yra trečia nuo galo Europoje. Nuo mūsų atsilieka tik trys ES šalys. Nors Lietuva ir yra viena iš greičiausiai skiepijančių ES šalių, tačiau panašu, kad Vyriausybė vis dar neturi aiškios vakcinacijos strategijos. 

Tiek Vyriausybės atstovai, tiek Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo pat vakcinacijos pradžios teigė, kad pasibaigus sveikatos sistemos darbuotojų vakcinavimui didžiausias dėmesys bus skiriamas aukščiausios rizikos amžiaus grupėje esantiems žmonėms. 

Dar kovo pradžioje SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė pabrėžė, kad kai kurioms savivaldybėms susiduriant su sunkumais skiepijimo nuo COVID-19 procese bus priimti vakcinacijos tvarkų palengvinimai, kurie leis lengviau pereiti nuo vienos prie kitos prioritetinės grupės, tačiau buvo akcentuojama vyriausių šalies gyventojų vakcinacija vis tiek išliks prioritetu. 

„Stengiamės tų vadžių neatleisti, dirbti su žmonėmis ir skiepyti būtent tas rizikos amžiaus grupes, kurias reikia dabar. (...) Laikomės tikslo išlaikyti prioritetines grupes, pirmiau suskiepyti tuos, kurie turi tą didžiausią sveikatos riziką ir nenueiti lengviausiu keliu“, – interviu BNS sakė kanclerė.

Savivaldybės neturėtų kurti savo prioritetinių skiepijamųjų eilių

Tačiau statistika rodo, ką kitą – paskutinais ECDC duomenimis Lietuvoje paskiepyta 41 proc. 80-ties ir vyresnių šalies gyventojų, kai tuo tarpu Švedijoje bei Airijoje po 97 proc., Maltoje, Danijoje, Islandijoje šis skaičius yra perkopęs 90 procentų.

Ne visoms savivaldybėms spėjus paskiepyti vyriausius savo gyventojus, ministerijos sprendimu, buvo pereita prie jaunesnių šalies gyventojų vakcinavimo. Šiuo metu Lietuvoje pirmąją COVID-19 vakcinos dozę yra gave 46,2 proc. 70-79 m. amžiaus gyventojų. 60-69 m. senjorų amžiaus grupėje pirmąją vakcinos dizę jau yra gavę beveik ketvirtadalis šalies gyventojų.

Tiesa, po Vilniaus savivaldybės bandymo sostinėje imti anksčiau skiepyti vyresnius negu 55 metų amžiaus asmenis Remigijaus Šimašiaus kritikos sulaukė ne tik iš SAM, tačiau ir iš ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės, kuri teigė, kad savivaldybės neturėtų kurti savo prioritetinių skiepijamųjų eilių.

Buvęs SAM ministras turi kitą nuomonę

Šią situaciją kiek kitaip vertina buvęs SAM ministras Aurelijus Veryga, kurio manymu, vienų amžiaus grupių išbraukimas ir kitų įrašymas bei nepilnas didžiausios rizikos grupėje esančių asmenų skiepijimas nėra savivaldybės kaltė, esą kalčiausia šioje situacija yra Vyriausybė bei Sveikatos apsaugos ministerija, kuri vis dar nėra sudariusi aiškios vakcinavimo strategijos.

„Labai svarbu ne tik kiek, bet ir ką paskiepiji. Prioritetinių vakcinacijos grupių pasirinkimas yra strateginis žingsnis. Logiška, kad buvo pradėta nuo medikų, vėliau nedelsiant pereinant prie vyresnio mažiaus žmonių, kurių rizika yra pati didžiausia. Tai kaip mums sekasi? Ogi nelabai.

Ir čia jau nebe strategija, o taktika. Pirmiausia buvo susimauta su AZ vakcina ir jos dalis gyventojų tiesiog nebenori. Buvo delsta atstatyti jos reputaciją, o dabar jau nebeverta ir vargti. Gerai, kad grupės išplėstos ir ja gali skiepytis daugiau norinčių. Bet tai nepaneigia vyresnių asmenų vakcinacijos poreikio.

Ar padaryta analizė kodėl šie asmenys nesiskiepija? Ar aptarta su savivaldybėmis ir išklausytos geriausios ir pasiteisinusios praktikos? Ar pilnai įvertinta taktika pagal posakį, kad jei „Mahometas neina pas kalną, tai kalnas ateina pas Mahometą“? Ar tikrai išnaudotos mobilių skiepijimo komandų galimybės?“, – feisbuko pranešime piktinosi A. Veryga.  

2021 04 14 09:39
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt