sekmadienis, sausio 16 d.
Lietuva svarstė NATO 4-ojo straipsnio aktyvavimą: kol kas susilaikė
Evaldas Labanauskas
Fotobankas
Asociatyvi iliustracija

Po Europos Parlamento nario ir buvusio Estijos kariuomenės vado Riho Terraso pasiūlymo Lietuvai aktyvuoti NATO 4-ąjį straipsnį dalis ir Lietuvos ekspertų ragina imtis tokio žingsnio. Alfa.lt žiniomis, neseniai tai svarstyta, tačiau kol kas nuspręsta palūkėti. 

Estai drąsina Lietuvą

„Lietuvos pasienyje vyksta hibridinis karas. Tai nuoseklus puolimas ir spaudimas su kiekvienu pabėgėliu, atgabentu Baltarusijos iš Artimųjų Rytų, Lietuvai auga. Įtraukti NATO – vienintelis teisingas veiksmas šioje situacijoje“, – antradienį estų žiniasklaidos cituotas europarlamentaras R. Terrasas.

4-asis NATO sutarties straipsnis numato sąjungininkų konsultacijas, kai bent vienas iš jų mano, kad kyla grėsmė jo teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui.

Jis kartu teigė, kad Estija palaikytų tokį žingsnį. Estijos ambasadorius prie NATO Juri Luiko šią savaitę netiesiogiai tai patvirtino. 

Praėjusią savaitę Lietuvoje rimtai svarstytas toks žingsnis. Pasak šaltinių, sprendimą aktyvuoti 4-ąjį straipsnį aktyviai stūmė Krašto apsaugos ministerija, tačiau sulaukė pasipriešinimo iš Vyriausybės.

„Lietuva yra NATO narė. Jei Lietuva mano, kad NATO turėtų įsikišti į šį konfliktą, jie turėtų apie tai kalbėti. Dabar Lietuva tvarkosi iš esmės su policijos pajėgų pagalba ir per ES. Bet nežinome, kur link suks konfliktas, žinome, kad netrukus prasidės karinės pratybos „Zapad“, kurios vyks ir Baltarusijos teritorijoje. Tai prideda rizikos“, – Estijos visuomeninei televizijai ETV teigė J. Luikas. 

Alfa.lt šaltinių teigimu, Estijos, kuri ilgą sieną su Rusija, pareigūnai bei diplomatai ir neoficialiais kanalais siunčia tokius pat signalus bei žada visokeriopą paramą tiek NATO, tiek ES diskusijose. 

„Priklauso nuo situacijos“

Estų požiūriui pritaria ir dalis Lietuvos ekspertų. Analitikas Marius Laurinavičius mano, kad tai būtų prevencija prieš galimus tolesnius Baltarusijos ir Rusijos agresyvesnius veiksmus. 

„4-ąjį straipsnį verta aktyvuoti ne dėl pabėgėlių krizės, o dėl hibridinės atakos, kuri jau dabar daug labiau kompleksinė negu vien nelegalių migrantų siuntimas į Lietuvą“, – savo feisbuko paskyroje rašė ekspertas. 

Tačiau kol kas Lietuva neturi planų aktyvuoti NATO 4-ąjį straipsnį. 

„Kol kas tas žingsnis nėra žengtas, priklauso nuo situacijos. Tiek ES, tiek NATO prašysime tiek politinės, tiek praktinės paramos“, – portalui Alfa.lt teigė Lietuvos ambasadorius prie NATO Deividas Matulionis. 

KAM stūmė, bet neprastūmė

Alfa.lt žiniomis, praėjusią savaitę Lietuvoje rimtai svarstytas toks žingsnis. Pasak šaltinių, sprendimą aktyvuoti 4-ąjį straipsnį aktyviai stūmė Krašto apsaugos ministerija (KAM), tačiau sulaukė pasipriešinimo iš Vyriausybės. 

„4-asis – tai aukščiausias konsultacijų lygmuo su atitinkamais sprendimais. Kol kas niekas nekalba apie 5-ąjį straipsnį, bet kaip ir sakiau, 4-ojo straipsnio panaudojimo galimybė lieka. Čia yra rimtas politinis sprendimas“, – savo ruožtu teigė D. Matulionis, prieš tai paminėjęs, kad hibridinės grėsmės, hibridiniai veiksmai NATO yra traktuojami kaip ir kiti agresyvūs veiksmai, todėl atitinkamai gali būti aktyvuojamas (jei iš tiesų situacija dramatiškai keičiasi – iškyla grėsmė teritoriniam vientisumui, suverenitetui) ir 5-asis straipsnis.

5-asis Šiaurės Atlanto sutarties straipsnis teigia: „Šalys susitaria, kad vienos ar kelių iš jų ginkluotas užpuolimas Europoje ar Šiaurės Amerikoje bus laikomas jų visų užpuolimu.“

Sieks JAV ir kitų tarpininkavimo 

Ambasadorius prie NATO dar kartą pakartojo, kad viskas priklausys nuo to, kaip toliau vystysis situacija.

„Situacijai dramatiškai keičiantis atitinkamai bus naudojami visi instrumentai, – sakė Lietuvos ambasadorius prie NATO ir vėliau pridūrė: – Ko Lietuva gali tikėtis ar prašyti iš sąjungininkų, kol kas ankstyvas klausimas. Bet tokia galimybė nėra atmetama. Išnaudosime visas įmanomas priemones.“

Pasak D. Matulionio, jis planuoja susitikti su kolegomis NATO iš JAV ir kitų Aljanso narių. „Tarsimės, kalbėsimės su visais, prašysime tarpininkavimo, mediacijos įvairiais lygiais“, – sakė jis, turėdamas omenyje Irako ir kitų šalių, iš kurių į Baltarusiją skraidinami migrantai, klausimą.  

2021 08 06 10:11
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt