penktadienis, liepos 3 d.
Lietuviams geriausi Anglijos miestai (I dalis, nuotraukos)
tiesa.com

Daugumai žmonių, renkantis darbui bei gyvenimui tinkamą Anglijos miestą, kuriame būtų gera gyventi, iškyla gausybė klausimų: kur prieinamiausias būstas, geriausia viešojo transporto sistema, daugiausia galimybių susirasti darbą? Norėdama padėti rasti atsakymus į rūpimus klausimus „Tiesa“ palygino pragyvenimo išlaidas Londone bei kituose didžiosios Britanijos didmiesčiuose ir kalbino labiausiai lietuvių mėgstamose Anglijos vietose gyvenančius lietuvius.

Birminghamas

Anglijos širdyje įsikūręs Birminghamas – vienas iš gausiausiai lietuvių apgyventų Didžiosios Britanijos miestų. Apie gyvenimą šiame mieste „Tiesai“ pasakojo Birminghamo lietuvių bendruomenės vadovė Irena Hughes.

Darbas. „Job Centre“ duomenimis, Birminghame bedarbių skaičius yra vienas iš didžiausių Didžiojoje Britanijoje, o jaunimo nedarbas čia nuo pernai metų padidėjo 53 proc. Sausio pradžioje visuose rajonuose užregistruota beveik 50 tūkstančių bedarbių.

Ką Birminghame dirba lietuviai? Atvykusiems greit užsidirbti šiame mieste gali būti sudėtingiau rasti darbą, mat fabrikuose, gamyklose ar kitose beveik visada darbą siūlančiose įstaigose moka ne itin daug, o pragyvenimas Birminghame nėra pigus. Tačiau tiems, sako I. Hughes, kurie sieja savo ateitį su šia šalimi, Birminghamas – puiki vieta. „Čia lengviau tiems, kurie turi gyvenimo tikslą, supranta, kad kiekviena svajonė reikalauja darbo, bei nenori visko iš karto“, – sakė moteris.

Kainos. Būsto nuomos bei įsigijimo kainos svyruoja priklausomai nuo rajono. Pagal 2011 metų statistiką, būsto nuomos bei įsigijimo kainos Birminghame beveik 51 proc. žemesnės nei Londone. I. Hughes teigimu, kambarį dabar galima išsinuomoti nuo 50 svarų sterlingų per savaitę, o įsigyti geros būklės nuosavą būstą – nuo 100 tūkstančių svarų sterlingų.

Viešasis miesto transportas nėra pigus. Metro traukinių bei autobusų bilietas keturioms savaitėms kainuoja 76,50 svarų sterlingų. Automobilio draudimas metams apytikriai kainuoja 900 svarų sterlingų, tačiau kaina svyruoja priklausomai nuo vairuotojo patirties, automobilio galingumo ir kitų aplinkybių.

Teismo rūmai Birmighame.

Kavos puodelio kaina panaši kaip ir Londone, tačiau vakarienė dviem vidutiniame restorane Birmingeme kainuoja apie 35, o Londone – 45 svarus sterlingų. Didžioji dalis kasdienių maisto prekių Birminghame šiek tiek brangesnės negu Londone, pavyzdžiui, butelis pieno Londono prekybos centruose kainuoja apie 0,9 svaro sterlingų, o Birminghame – svaras sterlingų.

Sveikatos apsauga. Statistiniais duomenimis, Birminghame sveikatos paslaugos viešose įstaigose pigesnės, mokamos gydymo paslaugos bei gydymui reikalingos priemonės taip pat kainuoja mažiau nei Londone. Abiejų miestų gyventojai vienodai gerai vertina medicinos darbuotojų paslaugumą bei profesionalumą. Lyginant poliklinikų pasiekiamumą gyvenamosios vietos atžvilgiu bei greitosios pagalbos atvykimo laiką, Birminghamas įvertintas net du kartus geriau.

Lietuviai. I. Hughes pasakoja: „Turime šeštadieninę lietuvių mokyklą „Saulutė“, yra bendruomenė, kuri

organizuoja renginius tautiečiams.“ Mieste taip pat yra lietuvių prekybos centras, gausu lietuviškas maisto prekes pardavinėjančių smulkesnių parduotuvėlių. Šiame mieste, kaip ir Londone, galima rasti nemažai lietuvių, siūlančių savo paslaugas, pavyzdžiui, kirpėjos, grožio specialistės dažniausiai dirba namuose, tad lankytis pas jas pigiau nei britų grožio salonuose.

I.Hughes.

Pačiai I. Hughes šis miestas mielas dėl įvairovės bei grožio. Čia yra keletą gražių kanalų, netoli jo yra pilių, kurias galima aplankyti su šeima. „Man ypač patinka, kad Birminghamas įsikūręs nelygioje vietovėje, nuo kalno matyti visas miestas. Ir bevaikščiodamas apsižvalgai ir pastebi, kad nė nejausdamas nusileidai nuokalnėn, o už nugaros plytinti miesto dalis daug aukščiau, nei manei“, – pasakojo moteris.

Birminghame yra beveik 600 parkų bei vietų, kur galima pailsėti ir pabūti gamtoje. Kiekvienas miesto rajonas skęsta žalumoje, iš visų pusių apsodintas medžiais.

Peterborough‘as

Peterborough‘as – gražus ir lietuvių mėgstamas miestas, įsikūręs Anglijos rytuose. Šis miestas pastatytas ant Nenės upės kranto ir dažnai lankomas dėl išlikusios gotikinio stiliaus katedros bei kitų istorinių pastatų. Pasivaikščiojimas po Peterborough‘ą primena kelionę į praeitį. Šio miesto sienos byloja apie šalį siaubusius karus, romėnų bei normanų invazijas.

Šis miestas – vienas iš didžiausių Anglijos pramoninių centrų, tačiau jame sudėtinga rasti darbo, gyvenamąją vietą bei smagių laisvalaikio praleidimo būdų. Apie lietuvių gyvenimą Peterborough‘e „Tiesai“ pasakojo jo gyventoja Gabrielė Nasevičiūtė.

Kainos. Peterborough‘as labai lietuvių mėgstamas Anglijos miestas – išėjęs į gatvę nors vieną tikrai sutiksi. Nors bendruomenės ir esama plačios, tačiau vietiniai lietuviai nedažnai susirenka drauge pasibūti. Bendruomenėje kasmet švenčiamos didžiosios metų šventės: Joninės, Šv. Kalėdos, o savaitgaliais vietiniai lietuviai linkę laisvalaikį leisti su artimais draugais namuose ar mieste. Miesto centre yra keletas klubų, kuriuose lankosi dauguma lietuvių, mėgstamiausia jų susibūrimų vieta – naktinis klubas „Pulse 8“.

Pagal 2011 metų statistinius duomenis, nuomos kainos Peterborough‘e yra 64,86 proc. žemesnės nei Londone. Gyventi su šeima atvykusiems lietuviams Gabrielė patarė nuomotis visą namą. „Būsto kainos nėra labai didelės, už trijų–keturių kambarių namą gyventojai temoka po 180 svarų sterlingų per savaitę“, – „Tiesai“ sakė G. Nasevičiūtė. Viešojo transporto kainos Peterborough‘e taip pat nėra didelės. Pavyzdžiui, autobuso bilietas dienai kainuoja 3,5 svaro sterlingų, savaitei – 12 svarų sterlingų.

Už įprastą kapučino kavos puodelį čia sumokėsi beveik du svarus sterlingų, kai tuo tarpu Londone toks pat puodelis atsieis 2,50.

Merginos teigimu, Peterborough‘o gyventojai retai keliauja vakarieniauti ar pietauti į restoranus, mat šiame mieste vakarienė ne namie kainuoja net daugiau negu Londone. Kaip minėta, sostinėje vidutiniame restorane pavakarieniausite už maždaug 45 svarus sterlingų, o Peterborough‘e teks pakloti gerokai daugiau negu 50 svarų sterlingų. Maisto prekių kainos šiame mieste ne itin skiriasi nuo sostinės.

Sveikatos apsauga. Lygindami Londono bei Peterborough‘o sveikatos apsaugos kokybę pastarojo gyventojai buvo gana kritiški. Pasak 2011 metais atliktos apklausos duomenų, Londone dauguma sveikatos procedūrų atliekama kokybiškiau, kainuoja mažiau, o medicinos personalas – draugiškesnis bei paslaugesnis. Peterborough‘o gyventojai, kaip ir birminghamiečiai, itin gerai įvertino greitosios pagalbos atvykimo laiką bei poliklinikų artumą pagal gyvenamąją vietą.

Ši Peterborough Katedra traukia turistus.

Darbas–nedarbas. 2011 metų pabaigos statistikos duomenimis, Peterborough‘e darbo neturėjo daugiau negu 5400 gyventojų, iš kurių 1355 – jauni žmonės (18–24 metų). Nuo 2011 metų lapkričio iki šių metų vasario nedarbas Peterborough‘o mieste sumažėjo 4,6 proc. Bedarbių skaičių miesto valdžia mažina įmonėse skirdama daugiau vietų mokiniams, kurie, atlikę praktiką, dažnai lieka dirbti toje pačioje įmonėje.

Tokiam darbui gauti reikia laiko, o lietuviai retai renkasi dirbti be atlygio su galimybe gauti jį vėliau. Gabrielė pasakojo, jog tik ką į Peterborough‘ą atvykę lietuviai ieškodami darbo dažniausiai kreipiasi į įdarbinimo agentūras. „Agentūrų šiame mieste gyva galybė, bėda ta, kad jose dažniausiai siūlomas trumpalaikis darbas, vos vienai ar dviem savaitėms. Taip lietuvaičiai ir blaškosi iš agentūros į agentūrą“, – teigė mergina.

Paklausta, kodėl rekomenduotų šį miestą lietuviams, mergina nusišypsojo: „Todėl, kad čia labai keista, kai atvyksti iš Lietuvos. Miesto architektūra primena senovę, atvykusiems su šeimomis svarbu mokyklos, kurių čia gausu, o bijantiesiems, jog atžalos pamirš gimtąją kalbą, įkurta sekmadieniais veikianti lituanistinė mokykla.“

Peterborough‘o kaimynas – Wisbechas

Greta Peterborough‘o įsikūręs Wisbecho miestelis – gryna didžiojo kaimyno priešprieša. Miestelyje nėra net viešojo transporto – visur galima nueiti pėsčiomis ar nuvažiuoti dviračiu. Wisbeche gyvenanti Simona Ivanauskytė „Tiesai“ pasakojo, jog šis miestelis yra toks, kokius rodo per filmus: jame visi vieni kitus pažįsta. Miestelis gausiai apgyventas lietuvių ir lenkų.

Mergina mano, jog natūralu, kad šalia didelio miesto įsikūrusiame „gamybiniame“ miestelyje gausu tautiečių. „Wisbeche daugiausia fabrikų, kurie kiekvienam gali pasiūlyti darbo. Žinoma, moka minimalią algą, tačiau jei išlaidų mažai, galima nemenkai sutaupyti“, – samprotavo mergina. S. Ivanauskytė pasakojo, jog miestelyje kambario nuoma kainuoja maždaug 60 svarų sterlingų per savaitę, automobilio draudimas – apie 300 svarų sterlingų per metus, gyventojai nesinaudoja viešuoju transportu, o darbo nuolat yra.

Manchesteris

Šį miestą garsina ne tik futbolo klubai. Jis garsėja savo kultūra, moksline bei inžinerine produkcija bei pasaulinį pripažinimą pelniusiais universitetais. Kada ir kaip ten būtų, vietiniai gyventojai šį miestą vadina futbolo miestu.

Mančesterio miesto vaizdas.

Statistiškai didžiausią Manchesterio gyventojų dalį sudaro baltaodžiai britai. Afroamerikiečių bei kitų tautybių atstovų itin mažai, tačiau lietuvių populiacija šiame mieste taip pat nemaža. Apie lietuvių gyvenimą Manchesteryje „Tiesai“ pasakojo parduotuvės bei kavinės „Pas lietuvius“ savininkė Rima Čiegienė.

Kainos. Statistiškai, Manchesteryje nuomos bei nuosavo būsto įsigijimo kaina apie 57 proc. mažesnė nei Londone. Rima pasakojo, jog būsto kainos mieste tikrai ne itin didelės. Pavyzdžiui, dviejų miegamųjų namo nuomos kaina svyruoja apie 400–500 svarų sterlingų per mėnesį. Norint įsigyti nuosavo nekilnojamojo turto, kišenę teks palengvinti mažiausiai 100–150 tūkstančių svarų sterlingų. Tai – daugiau nei perpus pigiau negu sostinėje.

Autobuso bilietas dienai kainuoja 4,5 svaro sterlingų. Mieste važinėja ir traukinukas, tačiau juo mažai kas naudojasi. Parduotuvės savininkė teigė, jog automobilio draudimas metams jai atsieina 600 svarų sterlingų.

Kasdienės išlaidos lyginant Londoną su futbolo sostine įvairuoja. Vidutinės pragyvenimo išlaidos Manchesteryje nedaug mažesnės. Skirtingai negu Birminghame ar Peterborough‘e, šiame mieste tikrai nebrangu vakarieniauti ne namie. Kava ar arbata išsinešti taip pat pigesnė negu kituose aptartuose miestuose. Lyginant kasdienių maisto prekių kainas su Londonu, akivaizdu, jog čia pigiau.

Darbas. Per pastaruosius metus nežmoniškai padidėjęs nedarbas – didžiausia miesto rykštė. 2011 metų pabaigoje Manchesteryje buvo 75 273 bedarbiai. Šiemet jų gerokai padaugėjo, ir vasarį jau suskaičiuota daugiau nei 82 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Miesto valdžia nedarbą mėgina mažinti taip pat kaip ir Peterborough‘o mieste – skirdama daugiau vietų praktikantams.

Skirtingai negu Peterborough‘e, Manchesteryje žadama besimokantiems asmenims net mokėti nedidelę algą. R. Čiegienė pasakojo, jog „statybų objektai stovi nebejudinami, lietuviai renkasi pačius sunkiausius ir menkai apmokamus darbus, nes nėra kur trauktis. Pavyzdžiui, daugelis moterų tvarko namus, o už darbą gauna vos 4 svarus sterlingų per valandą.“

Parduotuvės savininkės teigimu, nemažai lietuvių išsikėlė gyventi į Manchesterio pakraščius ar netoliese esančius kaimelius, kuriuose yra fabrikų, nuolat siūlančių darbą.

Mokslas. Manchesteryje – nemažas mokyklų pasirinkimas, tačiau norint vaiką leisti į geresnę mokyklą tenka laukti eilėje, o norint patekti į specializuotą, pavyzdžiui, katalikišką mokyklą, tenka pateikti krūvas dokumentų, o vaikai atrenkami tik konkurso būdu.

Sveikatos apsauga. Statistiniais duomenimis, Manchesteryje teikiamų medicininių paslaugų kainą, kokybę bei atlikimo laiką lyginant su Londonu išryškėjo didžiulis skirtumas. Medicinos personalo, dirbančio poliklinikose, kompetencija, tyrimų atlikimo laikas, greitosios pagalbos atvykimo laikas, pasak respondentų, Manchesteryje geresnės kokybės, o pagalba suteikiama greičiau negu Londone. Įrangos modernumas bei kokybė ir medicinos personalo draugiškumas vertinami lygiai taip pat. Apibendrinant šio miesto sveikatos apsaugos paslaugas, akivaizdu, jog Manchesterio gyventojai mano jas esant geresnes nei sostinėje.

Lietuvių bendruomenė. Lietuvių bendruomenė yra viena seniausių Didžiojoje Britanijoje, ji įsikūrusi prieš 85 metus. R. Čiegienės teigimu, bendruomenės renginiai bei jų lankytojai pakito. Anksčiau į bendruomenės organizuojamus renginius susirinkdavę lietuviai norėdavo ramiai pasibūti, paplepėti bei gerai praleisti laiką. „Šiuo metu į minėtus renginius susirenka daug jaunimo, kuris ateina į baisiai apleistas lietuvių klubo patalpas pasilinksminti, pažaisti biliardo – sakė pašnekovė.

Moters teigimu, kai kurie lietuviai lankosi teatruose, dalis pamėgę rusų kavinę-klubą „Aastoria“, kuriame kartais koncertuoja lietuviškos popscenos žvaigždės, vyksta diskotekos.

Lietuviškos įmonės. Ieškant informacijos apie lietuviškas įmones bei paslaugas visose aptartuose miestuose pastebėta, jog kiekviename iš jų gausu lietuviškų maisto prekių parduotuvių, esama nors po vieną lietuvių susibūrimo vietą bei restoraną. Londone lietuviškų įmonių gausa stebina kiekvieną naujai atvykusį emigrantą, mat čia galima rasti ne tik maisto prekių parduotuvių, tačiau ir įvairiausias paslaugas siūlančių tautiečių. Birminghame, Peterborough‘e bei Manchesteryje pasigendama lietuvių gydytojų bei stomatologų.

 
Birminghamas
Peterboroughas
Wisbechas
Manchesteris
 
Gyventojųskaičius
 
    1036900
 
168800
 
20200
 
498800
 
Mokyklų skaičius
 
379
(304 pradinės, 75 pagrindinės)
 
67
(56 pradinės, 11 pagrindinių)
 
23
(13pradinių,10kitospaskirties)
 
157
(130 pradinių, 27 pagrindinės)
 
Koledžų, universitetų skaičius
 
9 koledžai, 4 universitetai
 
6 koledžai
---------
 
6 koledžai, 3 universitetai

2012 02 16 09:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt