šeštadienis, liepos 4 d.
Lietuvio emigranto žmogžudystė, kurios Anglija niekaip nepamiršta: nužudęs sugyventinę pritrūko alkoholio
tiesa.com
facebook nuotrauka

Didžiosios Britanijos televizijoje „Channel 4“ šį pavasarį pasirodė laida „24 Hours in Police Custody“, kurioje britams buvo priminta kraupi lietuvės nužudymo istorija. 48-erių moteris buvo rasta negyva su daugybe smurtinių žymių, nors už jos nužudymą nuteistas sugyventinis tvirtino, kad ji pati neadekvačiai daužėsi į sienas kol galiausiai nukrito.

2017-aisiais į teismo suolą sėdęs emigrantas Kęstutis Baužys (48) tvirtino, kad neprisidėjo prie sugyventinės nužudymo, tačiau tyrimas atskleidė šaltakraujiškų detalių. Negyvą moterį namuose palikęs vyras dar nuėjo iki parduotuvės, kur nusipirko alkoholio ir pardavėjui pasiguodė, kad jo žmona nebekvėpuoja.

Kiek vėliau praeivės paprašė iškviesti medikus ir jiems, o vėliau ir pareigūnams vis kartojo, kad tai ne jis, o ji pati save mirtinai susižalojo. Emigrantai iš Lietuvos į Visbičą atvyko 2013-aisiais. Teismo salėje K. Baužys buvo apibūdintas kaip linkęs pakilnoti velnio lašų taurelę, tačiau pats tvirtino, kad Anglijoje su sugyventine turėjo pradėti naują gyvenimą.

Britų spaudoje teigiama, kad lietuviai buvo pažįstami nuo mokyklos laikų, todėl moteris pasitikėjo sugyventinio siūlymu ir išvyko Lietuvoje palikdama du savo sūnus. Tiesa, jai Anglijoje nebuvo lengva. Naują gyvenimą pradėjusi moteris netrukus išgirdo vėžio diagnozę. Ją kamavo nerimas, depresija, dažnai ir pati išeičių ieškodavo taurelėje.

Moteris niekaip negalėjo rasti nuolatinio darbo. Nors teisme apklaustas vienas iš jos buvusių darbdavių apibūdino ją kaip „gražią, smulkią moterį“. Portalas wisbechstandard.co.uk prieš dvejus metus skelbė, kad „ji buvo labai izoliuota ir vieniša, todėl galėjo būti lengvai paveikiama savo sugyventinio“. „Jos gyvenimas buvo kaip „užverta knyga“.

Sunku įsivaizduoti, koks buvo jos gyvenimas, ar ji nežinojo, o gal nenorėjo niekur kreiptis“, – teigiama portale wisbechstandard.co.uk. Žiauriai sugyventinę nužudęs vyras nusprendė nueiti iki parduotuvės nusipirkti alkoholio. Pardavėjui jis pasiguodė, kad „jo žmona nebekvėpuoja“ ir išėjo namo.

Pakeliui sustabdė praeivę ir paprašė jos iškviesti medikus. Tačiau praeivė nekalbėjo angliškai, todėl paskambino sūnui ir paprašė, kad šis iškviestų medikus. Tik atvykę medikai pradėjo įtarti, kad moteris ne pati susižalojo, o buvo žiauriai sumušta. Medikams sukėlė įtarimą tai, kad atvykę pagal iškvietimą jie rado moterį, kuri buvo jau kurį laiką mirusi, o ant jos lūpų, veido ir rankų pradėjo ryškėti mėlynės.

O sugyventinis ir toliau tvirtino savo: esą moteris buvo alkoholikė ir girta tiesiog pati nukrito nuo laiptų. „Ji gerdavo gatvėse, gerdavo visur“, – pareigūnams kalbėjo emigrantas. Vėliau atliktas skrodimas atskleidė, kad moteris mirė dėl traumos pilvo srityje, kuri lėmė kepenų pažeidimus.

Nors K. Baužys vis kartojo, kad nuo alkoholio apsvaigusi sugyventinė elgėsi neadekvačiai, trankėsi į sienas ir galiausiai nukrito nuo laiptų, medikų pateiktos išvados parodė ką kitą. „Ekspertų išvados parodė, kad tokio tipo sužalojimai gali būti padaromi tik smurtaujant, iškrentant iš antro aukšto arba padarant avariją lekiant dideliu greičiu ir nesegint saugos diržo“, – tegiama portale pcrfm.co.uk.

Buvo nustatyta, kad tuo metu, kai moteris buvo nužudyta, namuose daugiau asmenų be jos ir sugyventinio nebuvo. K. Baužys 2017-ųjų gruodį teismo salėje išgirdo nuosprendį – kalės iki gyvos galvos. Prašytis į laisvę lietuvis galės tik praėjus 17 metų, tad mažiausiai tiek jam teks praleisti kalėjime. „Tai buvo siaubinga smurto artimoje aplinkoje byla, o Baužys iki pabaigos neigė savo kaltę.

Vis dėlto medikams pavyko išsiaiškinti, kad smurto žymės ant aukos kūno atsirado ne per neatsargumą, o smurto metu“, – kalbėjo bylą tyręs pareigūnas. Jo teigimu, moteris tokius sužalojimus galėjo patirti tik krisdama iš antro aukšto. Ir nors bylos metu ne kartą skambėjo įtarimai, kad sugyventinis prieš sugyventinę ranką galėjo kelti ir anksčiau, jokių šių žodžių įrodymų nebuvo.

„Pareigūnai neturėjo jokių žinių apie galimą smurtą artimoje aplinkoje, bet aišku, kad jo buvo. Kiekvienas, kuris patiria smurtą artimoje aplinkoje turėtų kreiptis ir ieškoti pagalbos“, – ragino britų pareigūnas. Beje, kaip galimą ankstesnio smurto įrodymą pareigūnai pateikė aukos išrašą iš gydytojų, pas kuriuos ji lankėsi likus dviem mėnesiams iki kraupios žmogžudystės.

Sveikatą tikrinę medikai pastebėjo, kad jai lūžę du šonkauliai, nors moteris jiems tvirtino, kad tai tiesiog nelaimingas atsitikimas. 2014-ųjų metų duomenimis, Visbiče gyveno apie 5 tūkst. lietuvių ir tai sudarė beveik penktadalį visų miesto gyventojų.

Miestelyje ne tik veikia didelė lietuvių bendruomenė, valstybinėse institucijose pateikiami vertimai lietuvių kalba, bet ir yra suburtos dvi lietuvių krepšinio komandos. Į Visbičą lietuviai atvyko dėl pelningo ir patirties nereikalaujančio darbo fabrikuose ar gamyklose.

Labiausiai garsėja netoli miesto įsikūręs bulvių fabrikas. Vis dėlto, šiame mieste lietuviai dažnai ir nusikalsta. Per pastaruosius kelerius metus šiame mieste buvo nužudytas ne vienas lietuvis, o jų žudikai, taip pat lietuviai, pasiųsti už grotų keleriems metams ar net visam gyvenimui. 2006-aisiais du emigrantai buvo pasiųsti į kalėjimą iki gyvos galvos už tautiečio nužudymą iš keršto. Vienas iš nuteistųjų, Ruslanas Ignatenka, kalėjime buvo nužudytas.

2011 metais už grotų iki gyvos galvos buvo pasiųstas Tomas Ačas. Jaunas vyras buvo apkaltintas kaimynės sutrypimu. Auka po kelių dienų buvo rasta savo kambaryje, tarp čiužinių. Ekspertai nustatė, kad moters kūnas buvo tiesiog sutryptas. 2013-aisiais Donatas Doblys buvo nuteistas šešiolikai metų nelaisvės už moters žmogžudystę.

Atlikus ekspertizę buvo nustatyta, kad moteris mirė uždusinta ir stipriai apsinuodijusi alkoholiu. Prieš mirtį ji du kartus buvo išžaginta. Ant kūno rastos įkandimų žymės.

2019 05 04 18:30
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt