sekmadienis, vasario 28 d.
Lietuvių pagalbą nuo režimo bėgantiems baltarusiams įamžino Vokietijos žiniasklaidos kanalas „DW Documentary“
Alfa.lt

Lietuvos pastangos teikiant pagalbą už laisvė kovojantiems baltarusiams buvo pastebėtos ir įvertintos. Vokietijos žiniasklaidos kanalas „DW Documentary“ sukūrė reportažą apie režimo persekiojamus Baltarusijos piliečius ir paramą jiems teikiančius lietuvius. Reportaže sukrečiantis įvykiai Baltarusijoje papasakoti iš pirmų lūpų.

„Žmonės, kurie prašo pagalbos iš mūsų, bėgdami iš Baltarusijos, turi labai mažai laiko, lyg bėgtų nuo ugnies. Jie neturi ką valgyti, neturi net stogo virš galvos (versta iš angl. k.)“, – dokumentiniame reportaže teigė jau 20 metų Lietuvoje gyvenanti Baltarusijos pilietė Natalija Kolegova.

Atvykstantiems Baltarusiams pagalbą teikianti N. Kolegova įkūrė organizaciją „Dapamoga“. Organizacijos nariai padeda Baltarusiams kirsti Lietuvos sieną, tuomet padeda jiems susirasti prieglobstį bei susitvarkyti reikiamus dokumentus ir įsitvirtinti Lietuvoje.

„Tūkstančiai žmonių yra kankinami bei prievartaujami“

Organizacijos vadovė teigia, kad ji kartu su savo komanda šiuo metu yra padėjusi jau 210-čiai Baltarusijos piliečių. Vienas jų – jaunas Baltarusijos studentas, kuris buvo suimtas taikaus studentų protesto metu, o vėliau atvyko į Lietuvą.

„Tai, kas vyksta Baltarusijoje, yra tiesiog baisu. Tūkstančiai žmonių yra kankinami bei prievartaujami, devyni žmones buvo užmušti. (...) Niekada negalvojau, kad kažkas tokio galėtų vykti mano šalyje (versta iš angl. k.)“, – reportaže kalbėjo šiuo metu jau Lietuvoje apsistojęs jaunuolis.

Dar viena nuo režimo bėganti Baltarusijos pilietė Ilona, kuri vis dar laukia laikino prieglobsčio suteikimo Lietuvoje, tikina, kad šiuo metu tiesiog džiaugiasi, kad ji ir jos vaikai yra saugūs, o pasakodama apie padėtį Baltarusijoje ima graudintis.

„Aš neturėjau jokios kitos išeities, kaip tik nelegaliai kirsti Baltarusijos sieną savomis kojomis. Buvo labai baisu, galvojau, kad tie pradės šaudyti į mane (versta iš angl. k.)“, – „DW Documentary“ reportaže pasakojo moteris.

Lietuvą atvykti leista 787 Baltarusijos piliečiams

Vidaus reikalų ministerija (VRM) praneša, kad į Lietuvą šiuo metu leista atvykti 787 Baltarusijos piliečių. 365 iš šiuos leidimus gavusių žmonių jau yra Lietuvoje, iš jų 86 asmenys paprašė prieglobsčio.

„Dauguma pasirenka trumpalaikį atvykimą, tikėdamiesi grįžti į savo šalį nurimus politinei situacijai, tačiau auga skaičius ir tų žmonių, kurie Lietuvoje nori įsikurti ilgesniam laikui“, – pranešime teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Prieglobstį gauti nėra lengva

Tiesa, nepaisant politikų deklaruojamos paramos, baltarusiams politinį prieglobstį Lietuvoje gauti nelengva. Per keturis mėnesius, tai yra nuo neramumų Baltarusijoje pradžios iki 2020 m. pabaigos, buvo išnagrinėti vos du prašymai – vienas jų atmestas.

„Prieglobsčio procedūra reikalauja nustatyti ir nuodugniai įvertinti visas aktualias faktines aplinkybes. (...) Dalis Baltarusijos piliečių, pateikusių prašymą dėl prieglobsčio, jį atsiėmė ir įsiteisino Lietuvoje kitais pagrindais, pavyzdžiui, susirado darbą“, – kiek anksčiau Alfa.lt teigė VRM komunikacijos patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič.

Į Lietuvą nuo režimo represijų priversti trauktis baltarusiai dažnai susiduria su apribotomis galimybėmis įsidarbinti, dėl to jie dažnai renkasi net nesikreipti prieglobsčio, o prašo vadinamosios „Vizos D“, tai yra leidimo oficialiai gyventi ir dirbti Lietuvoje.

2021 01 20 09:22
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt