šeštadienis, gegužės 21 d.
Lietuvoje mokėjimo kortelių sąskaitos jau atidaromos ir šešiamečiams
Alfa.lt
Pixabay
Banko kortelė

Per COVID-19 pandemiją pagreitį įgijo kortelių išdavimas vaikams: dėl kintančių mokėjimo įpročių ir mokyklų skaitmenizacijos vaikų kortelių kreivė šį rudenį stipriai šoktelėjo aukštyn. Kai kuriose šalies mokyklų valgyklose vaikai vis dažniau atsiskaitinėja kortelėmis.

Sostinės Balsių progimnazija yra viena tų mokyklų, kurios valgykloje mokiniai vis rečiau atsiskaito už pietus grynaisiais pinigais. Prieš keletą savaičių progimnazijos valgykloje įdiegus atsiskaitymą banko kortelėmis šia galimybe iškart pradėjo naudotis 20 proc. mokinių ir šis skaičius vis didėja.

„Atsiskaitymas banko kortele valgykloje įdiegtas mokinių tėvų pageidavimu, nes vis daugiau tėvelių išima mokėjimų korteles savo vaikams, – pastebi Balsių progimnazijos direktorė Virginija Giršvildienė. – Mes tai palaikome, nes tokiu būdu tėvams daug patogiau duoti kišenpinigių, matyti, ką vaikai perka, kaip disponuoja pinigais. Taip ir saugiau, nes ne paslaptis, kad būna visokių atvejų su grynaisiais pinigais pakeliui namo.“

1 iš 4 sąskaitų atidaroma vaikams

Kaip sako direktorė, sulaukusi iniciatyvos iš tėvų mokykla nutarė įdiegti valgykloje mokėjimų kortelėmis infrastruktūrą 4-8 klasių mokiniams ir iškart pastebėjo rezultatus.

„Įvedus elektroninius atsiskaitymus eilės valgykloje sutrumpėjo maždaug 5 minutėmis. Tai reiškia, kad žymiai pagreitėjo aptarnavimas valgykloje ir sutrumpėjo eilės, mokiniai greičiau pavalgo ir gali neskubėdami grįžti į klases. Na, ir tėveliams gerai, nes jie gali matyti, ar vaikai pinigus pravalgė, ar kažkur kitur išleido“, – teigė V. Giršvildienė.

Šį rudenį net 1 iš 4 naujai atidaromų mokėjimų sąskaitų yra atidaroma būtent vaikams nuo 7 metų amžiaus, rodo licencijuotos finansų įstaigos „myTU“ duomenys. Šis šuolis siejamas su pandemija ir spartėjančia mokyklų skaitmenizacija.

„Kol ugdymas vyko nuotoliniu būdu, sąskaitos vaikams buvo atidarinėjamos vangiai, nes vaikams mokantis namuose didelio poreikio mokėjimo kortelėms nebuvo. Visai kitoks vaizdas yra dabar. Augimą pastebėjome rugpjūčio mėnesio viduryje, o rugsėjį ir spalį jau matėme didelį kilimą. Kol kas susidomėjimas nemažėja, sąskaitos vaikams per mūsų mobiliosios bankininkystės programėlę aktyviai atidaromos ir lapkričio mėnesį. Vaikai aktyviai atsiskaito mokėjimo kortelėmis už maistą mokykloje, parduotuvėse ir kitose viešose vietose bei kartu su tėvais naudoja programėlės funkcijas, skirtas finansiniam raštingumui didinti“, – pasakojo Tomas Navickas, „myTU“ technologijų vadovas.

Kada jų vaikas jau pasirengęs naudotis mokėjimų kortele, turi nuspręsti tėvai.

Pasak T. Navicko, sąskaitą galima atidaryti tiesiog telefonu vos per keletą minučių vaikams nuo 7-erių metų, o išskirtiniais atvejais – net ir anksčiau.

„Kada jų vaikas jau pasirengęs naudotis mokėjimų kortele, turi nuspręsti tėvai. Šiais mokslo metais susidūrėme ir su tokiomis atskiromis užklausomis, kai mokėjimo kortelės prireikė net šešiamečiams. Pvz., dėl to, kad būrelį lankantis vaikas turėdavo susimokėti už kiekvieną treniruotę atskirai ir buvo priimama tik mokėjimo kortelė. Tokius atvejus sprendžiame individualiai ir jei tėvai įrodo, kad jų vaikas jau yra pasirengęs naudotis šiomis paslaugomis ir jam jos yra būtinos, sąskaita gali būti atidaroma net ir jaunesniems vaikams. Tačiau tai turi įvertinti pirmiausia patys tėvai, nes visi vaikai ir jų raida yra skirtinga, o ir tėvų edukacija apie pinigus šeimoje labai skiriasi“, – pastebi T. Navickas.

Finansinio raštingumo ekspertė: geriau duoti mažiau kišenpinigių, bet duoti – būtina

Vidutinė kišenpinigių suma, pervedama vaikams į sąskaitą, yra 10 eurų, tuo tarpu vaikų vidutinė transakcijų suma siekia apie 5,5 euro, rodo finansų įstaigos „myTU“ duomenys. Pietums mokykloje atsiskaitydami kortele vaikai vidutiniškai išleidžia apie 2,8 euro.

Pasak finansinio raštingumo edukatorės Eglės Laurišonienės, kaip dažnai ir kokio dydžio kišenpinigių duoti vaikui, yra šeimos reikalas: patarti čia sunku, nes tai priklauso ir nuo šeimos finansų, ir puoselėjamų vertybių.

„Gal netgi geriau duoti šiek tiek mažiau, nes mažesni kišenpinigiai skatina kūrybiškumą ir verslumą. Kas tikrai aišku, kad duoti kišenpinigių vaikui būtina, ir geriausia tą pradėti daryti kuo anksčiau, duodant kasdien, pavyzdžiui, kad ir po 10 centų darželinio amžiaus vaikui. Na, o tinkamai paruoštas septynmetis tikrai gali pradėti naudotis ir banko kortele“, – tvirtino ekspertė.

2021 11 23 10:47
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt