antradienis, sausio 26 d.
Lietuvos bankas keičia prognozes: pagal pesimistinį scenarijų ekonomika smuks ir kitąmet
BNS

Lietuvos bankas (LB) prognozuoja, kad šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 2 proc., o kitąmet ūkis turėtų augti 1,9 proc. Anksčiau jis prognozavo atitinkamai 2 proc. smukimą ir 3,1 proc. augimą.

Pasak centrinio banko, jei pandemijos padėtis artimiausiu metu būtų sėkmingai suvaldyta ir stabilizuotųsi, tokiu atveju ekonomikos raida kryptų pagal palankųjį scenarijų: šių metų BVP nuosmukis būtų 1,4 proc., o kitąmet augimas siektų 4,5 proc.

Jei pandemijos suvaldymas užtruktų, tikėtina, kad įmonių finansinė padėtis pablogėtų, kiltų nemokumo problemų. Tokiu atveju BVP šiemet susitrauktų 2,7, o kitąmet – dar 3,3 proc.

Centrinis bankas teigia, kad įsibėgėjusi antroji pandemijos banga ir galimos jos pasekmės yra didžiausias iššūkis Lietuvos ekonomikai. Vis dėlto gyventojai ir įmonės dabar yra labiau prisitaikę dirbti karantino sąlygomis nei pavasarį, todėl prognozuojama, kad šios bangos poveikis šalies ūkiui bus mažesnis.

Infliacija artimiausiais metais neturėtų didėti – tiek šiemet, tiek kitąmet ji sudarys 1,1 proc. Prognozuojama, kad darbo užmokestis 2021 metais kils dukart sparčiau nei kainos – 2,2 proc.

Pasak LB, iki šiol šalies ekonomika buvo sąlygiškai atspari pandemijos poveikiui. Nors kai kurie verslai buvo paveikti ypač stipriai, ekonomiką nuo didesnio nuosmukio gelbėjo palyginti stipri pramonė, išaugęs grynasis eksportas ir valstybės parama, padėjusi išsaugoti darbo vietas.

„Vis dėlto valstybės taikomos priemonės turi ir savo kainą – visų pirma per išaugusį biudžeto deficitą ir valstybės skolą. Šiemet Lietuvos biudžeto deficitas sudarys beveik 9 proc. BVP ir bus vienas didesnių tarp ES šalių. Numatoma, kad didesnis nei 5 proc. deficitas bus ir kitąmet, o skirtumą teks dengti skolintomis lėšomis“, – teigia LB.

Anot jo, dėl to šiemet rekordinį lygį pasiekusi valstybės skola augs ir kitąmet – sieks daugiau nei 50 proc. BVP. Be to, kyla rizika, kad valstybės išlaidos bus dar didesnės.

Taip pat yra rizika dėl skolintų lėšų efektyvaus panaudojimo, ypač susijusi su „Ateities ekonomikos DNR“ plano įgyvendinimu. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 15 11:52
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt