antradienis, birželio 2 d.
Lietuvos senolių sveikata nepavydėtina
tiesa.com

Sakoma, kad Lietuvoje žmonės linkę skųstis ir dejuoti. Kalbant apie sveikatą, galima sakyti, kad nusiskundimai nebe pagrindo. Mat ir sausa statistika byloja apie tai, kad sulaukus vyresnio amžiaus, pavyzdžiui daugiau nei 65-erių metų, lietuvio psichinė bei fizinė sveikata smarkiai suprastėja. Skaičiuojama, kad 75 metų ar vyresnis asmuo turi apie 4,5 ligos. Lyginant su kitomis šalimis, tai nėra pagirtinas rodiklis.

Šia tema reportažą rengusių Lietuvos radijo laidos „Ryto garsai“ žurnalistų teigimu, ypač daug vyresnio amžiaus sulaukusių žmonių serga cukriniu diabetu.

Pasak Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus Vidmanto Aleknos, minėtajai ir kitoms panašioms ligoms labai didelę įtaką daro gyvenimo būdas ir patiriamas stresas. „Nesėkmingas senėjimas – „ligų puokštė“. Yra skaičiuojama, kad 75 metų ar vyresnis asmuo turi apie 4,5 ligos. Tai – gana įspūdinga. Daugiausia kalbame apie lėtines, neinfekcines ligas, kurios praktiškai neišgydomos. Jos gali būti kontroliuojamos, bet tokiam žmogui reikia vartoti labai daug vaistų“, – LRT radijui sakė profesorius.

Profesoriaus teigimu, kitos lėtinės ir žmogaus gražų gyvenimą apkartinančios ligos taip pat dažniausiai sukeltos netinkamo gyvenimo būdo. LRT radijo laidos pašnekovas įsitikinęs, kad tiek poliklinikos gydytojams, tiek patiems pacientams reikėtų galvoti ne kaip panaikinti simptomus, o kaip gydyti pačią ligą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Tačiau Lietuvoje toks požiūris nėra populiarus.

Specialistai sako, kad blogėjant vyresnio amžiaus žmonių sveikatai iškyla ir kitų problemų, mat daugelis juos slaugančių žmonių susiduria su rimtais iššūkiais. Kai reikia nuolatinės globos ar priežiūros, vis dažniau ir Lietuvoje siūloma pagalvoti apie persikraustymą į senelių namus.

Sociologų tyrimuose teigiama, jog bendraujant su bendraamžiais ir turint pomėgių pagerėja tiek psichinė, tiek fizinė sveikata.

2015 05 20 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt