sekmadienis, sausio 24 d.
Lietuvos vyskupai kviečia tikinčiuosius skiepytis
Alfa.lt

Lietuvos vyskupų konferencija (LVK) išplatino notą dėl kai kurių vakcinų nuo COVID-19 naudojimo moralumo. „Mūsų tikslas – apsvarstyti moralinius aspektus dėl tų vakcinų nuo COVID-19 naudojimo, kurios buvo kuriamos naudojant ląstelių linijas, išvestas iš audinių, gautų iš dviejų žmogiškųjų vaisių ne po savaiminio aborto“, – rašoma LVK pranešime.

Vyskupų konferencijos pateikiamoje notoje daromos išvados, kad „moraliai leistina priimti COVID-19 vakcinas, kurių tyrimuose ir gamybos procese panaudotos ląstelių linijos iš abortuotų vaisių“.

JAV, Jungtinės Karalystės, Airijos ir Kanados vyskupai taip pat ragina tikinčiuosius skiepytis ir šitaip apsaugoti save bei kitus nuo viruso, sukėlusio pasaulinę pandemiją.

Mitas apie tai, kad vienoje iš kuriamų vakcinų nuo koronavirusinės infekcijos yra abortuotų ląstelių, prieš kurį laiką gana plačiai pasklido socialiniuose tinkluose. Pirminiu šios tikrovės neatitinkančios informacijos šaltiniu laikoma socialiniame tinkle „Facebook“ susikūrusi grupė „We Are Vaxxed“ (Liet. „Mes esame Vaxxed“).

Grupės pavadinime minimas žodis „Vaxxed“ siejamas su 2016 m. pasirodžiusiu amerikiečių pseudomokslinės propagandos filmu „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe“ (Liet. „Vaxxed: nuo slėpimo iki katastrofos“), kuriame teigiama, kad Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) dangstė tariamą ryšį tarp MMR vakcinos ir autizmo.

Šių metų lapkritį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė sklisti vaizdo įrašas iškalbingu pavadinimu „Patvirtinta – abortuoto vyriško embriono ląstelės COVID-19 vakcinoje“.

Įraše rodoma „Oxford-AstraZenecos“ pakuotė, o balsas už kadro pasakoja melagingus pseudomokslinius teiginius apie tai, dėl ko būtent šio gamintojo vakcinoje yra abortuotų embrionų ląstelių.

Dėl milžiniškos šios melagienos sklaidos kilo skandalas ir „Astra Zeneca“ buvo priversta teisintis.

Naujienų agentūros „Reuters“ faktų tikrintojams atsiųstame kompanijos paaiškinime nurodoma, kad vakcina, dar žinoma pavadinimu AZD1222, buvo kuriama nenaudojant MRC-5 ląstelių linijų (angl. cell strain).

Iš kur kilo mitas?

Mokslininkai akcentuoja, kad MRC-5 ląstelių liniją, kuri gali daugintis savarankiškai neribotą laiką, dar 1966 m. sukūrė Jungtinės Karalystės Medicininių tyrimų taryba.

Pirminės ląstelės išties buvo išgautos iš 14 savaičių amžiaus vaisiaus, kuris dėl medicininių priežasčių buvo pašalintas iš 27 metų amžiaus moters kūno. Antroji žmogaus ląstelių linija, vadinama WI-38, buvo sukurta 1961 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose, pirmines ląsteles išgavus iš dėl medicininių indikacijų pašalinto vaisiaus inkstų audinio.

Šios daugiau nei 50 metų savarankiškai besidauginančios ląstelių linijos negali būti prilyginamos ar laikomos abortuoto kūdikio audiniu.

Kai kurių vakcinų gaminimo procese virusai gali būti auginami gyvūnų ląstelių kultūrose, tačiau galiausiai jos yra pašalinamos, todėl skiepuose, kurie leidžiami pacientui, jokių ląstelių nebelieka.

„Jokiame vakcinos gamybos procese nėra nė vienos vaisiaus ląstelės“, – „Reuters“ faktų tikrintojams akcentavo Sautamptono universiteto vyresnysis mokslinis bendradarbis Michaelas Headas.

Vyskupai ragina skiepytis

Vyskupų konferencijos išplatintame pranešime teigiama, kad nusprendusių skiepytis asmenų dalyvavimas etines diskusijas keliančiuose moksliniuose klausimuose – tolimas.

„Svarstymo, ar šių vakcinų naudojimas yra moraliai leistinas, pagrindą sudaro bendradarbiavimo blogyje (pasyvaus medžiaginio bendradarbiavimo) pobūdis; bendradarbiavimas tyčiniame aborte, iš kurio šios ląstelių linijos yra kilusios, šias vakcinas naudojančiųjų atžvilgiu yra tolimas.

Moralinė pareiga vengti tokio pasyvaus medžiaginio bendradarbiavimo nėra saistanti, jei yra didelis pavojus, toks kaip nesulaikomas veiksmingo patologinio agento plitimas (3) – šiuo atveju SARS-CoV-2 viruso, sukeliančio COVID-19“, – rašoma LVK platinamame pranešime.

„Nesant kitų priemonių sustabdyti ar bent preventyviai paveikti epidemiją, dėl bendrojo gėrio gali būti rekomenduojamas skiepijimas, ypač rūpinantis silpniausiais ir pažeidžiamiausiais žmonėmis“, – akcentuoja LVK. 

2020 12 23 18:24
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt