pirmadienis, sausio 17 d.
M. Maldeikis pasišaipė iš prezidento pareiškimo dėl Taivano atstovybės: tai kalbos klaida
Alfa.lt
BNS foto
Gitanas Nausėda (kairėje) ir Matas Maldeikis.

Prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas, kad Taivano (taivaniečių) atstovybės pavadinimas buvo klaida, sulaukė didelio atgarsio ir kritikos. Seimo narys, konservatorius ir dažnas G. Nausėdos kritikas Matas Maldeikis sarkastiškai pabrėžė, kad vis dėlto tai tebuvo „smulkus nesusipratimas“, nes iki šiol prezidentas šiuo klausimu viešai teigė ką kita.

„Nors vidaus politikoje mes turime skirtingą požiūrį į Lietuvos ateitį ir lyderystę, užsienio politikoje didelėje dalyje punktų mūsų su prezidentu pozicijos sutampa. Sutampa jos ir Kinijos grėsmių bei Taivano atstovybės klausimu“, – feisbuke savo paskyroje rašė M. Maldeikis.

Seimo narys priminė G. Nausėdos interviu „Financial Times“ rudens pradžioje, kai šis pareiškė, kad „kartais tie principai ir vertybės nelabai patinka mūsų kaimynams ir kai kurioms kitoms valstybėms. Tačiau mes negalime pasirinkti kito kelio. Tai yra mūsų kelias. Mes puikiai suprantame, kad šis kelias ne pats lengviausias“.

M. Maldeikis atkartojo spalio mėnesio G. Nausėdos pareiškimą, esą Lietuva palaiko „vienos Kinijos“ idėją, o su Taivanu siekia plėtoti ekonominius ir kultūrinius santykius kaip suvereni valstybė. Taip pat priminė prieš mėnesį pasakytus žodžius: „Lietuva, manau, gan aiškiai pristatė savo sprendimą dėl Taivano atstovybės. Pristatė, pakomentavo, pabrėžė, kad tai nesikerta su vienos Kinijos principu, kurio mes laikomės.“

Galiausiai M. Maldeikis, kuris aktyviai siekė, kad į Europos Vadovų Tarybą važiuotų premjerė, o ne prezidentas, pasiūlė prisiminti paskutinį ES lyderių susitikimą – prezidentas kalbėjo, kad „mes darome tai, ką daro kitos valstybės. Lietuva turi teisę užmegzti ir puoselėti ekonominius, kultūrinius santykius su tais regionais, su kuriais nori juos puoselėti. Dar kartą kartoju, kad įkurta Taivano atstovybė nėra diplomatinė atstovybė ir tai nereiškia Taivano diplomatinio pripažinimo“.

„Manau, kad šios dienos prezidento pareiškimas yra smulkus nesusipratimas. Lapsus linguae“, – pabaigė savo pasisakymą M. Maldeikis.

Antradienį prezidentas „Žinių radijuje“ sukritikavo Užsienio reikalų ministeriją: „Reikia pripažinti, kad kartais susidaro įspūdis, jog mūsų užsienio politikos kai kurie dalyviai įsivaizduoja užsienio politiką kaip sėdėjimą sėdmaišyje atsidarius langą ir per tą langą garsiai teigiant tam tikrus savo užsienio politikos principus. Vien to nepakanka. Vien tik sėdėti sėdmaišyje negalima, nes pirmiausia reikia pasižiūrėti per langą, kas yra apačioje, ir, svarbiausia, reikia išeiti iš kambario ir kalbėti su sąjungininkais, kad tie mūsų užsienio politikos principai, kuriuos mes įgyvendiname, rastų pritarimų ir kad mes rastume sutarimą, pirmiausia tarp ES valstybių ir, be jokios abejonės, kalbėdamiesi ir su transatlantiniais partneriais.“

Kartu G. Nausėda pabrėžė, kad klaida buvo ne Taivano (taivaniečių) atstovybės atidarymas, bet pasirinktas jos pavadinimas ir esą to Užsienio reikalų ministerija su juo nederino: „Ne Taivaniečių atstovybės atidarymas buvo klaida, o pavadinimas, kuris nebuvo derintas su manimi.“

2022 01 04 19:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt