trečiadienis, liepos 8 d.
Maisto brangimas – iliuzija?
tiesa.com

Finansų analitikė Julita Varanauskienė, išanalizavusi dvejų metų maisto kainų pokyčius Lietuvoje, daro išvadą, kad gūdžiausiu sunkmečiu (2009-aisiais) atpigęs maisto prekių krepšelis paprasčiausiai grįžo į anksčiau buvusį kainų lygmenį.

Taigi nors per 2010 metus maisto prekių krepšelis pabrango 6 proc., palyginti su 2009 metų pradžios kainomis, išlaidos maistui turėtų būti labai panašios, rašoma interneto portale 15min.lt paskelbtame analitikės straipsnyje.

Tarkime, kvietiniai miltai dabar kainuoja tiek pat, kiek ir prieš porą metų (tuometė kaina – 2,40 Lt už kg). Maždaug tiek pat, kaip ir prieš dvejus metus, kainuoja pienas (2,26 Lt už litrą), kiaulienos ir jautienos kumpis su kaulu vis dar kainuoja penktadaliu pigiau (atitinkamai 12,51 ir 16,48 Lt už kg), vištiena – 12 proc. pigiau, kiaušiniai – 13 proc. pigiau. Tiesa, brangiau kainuoja grietinė (20 proc.), fermentinis sūris (10 proc.), duona (4 proc.).

J. Varanauskienė pastebi, jog kai brangsta duona, mažai kas pastebi, kad pinga, pavyzdžiui, fotokameros ar dviračiai. O duona brangsta ne tik dėl brangstančių grūdų ar miltų, bet ir dėl brangstančių degalų, didesnių mokesčių, didėjančio darbo užmokesčio, kapitalo sąnaudų. Taigi, nors šiemet žaliavų rinkų analitikai neprognozuoja grūdų brangimo, atvirkščiai, netgi šiokį tokį atpigimą, mat pernai kainų šuoliui įtakos turėjo ir ekonomiškai nepagrįsti veiksniai, tikėtis, kad atpigs duona, būtų per anksti.

2011 04 13 12:10
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt