ketvirtadienis, rugpjūčio 18 d.
Matematikos korepetitorių era: jei nebeliks mokytojų, papildomus pedagogus samdys net mokyklos?
Agnė Baltrūnaitė
Scanpix
Matematika (asociatyvi nuotr.)

Nors Lietuvoje yra išaugusi matematikos korepetitorių paklausa, ruošiamų dalyko mokytojų nedaugėja. Prasti mokinių valstybinių egzaminų rezultatai verčia sukti galvas ne tik tėvus, mokytojus, bet ir kai kurias savivaldybes.

Matematika nevilioja

Remiantis Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, dar praėjusiais metais matematikos pedagogikos studijas pasirinko devyni abiturientai, iš kurių du įstojo į valstybės nefinansuojamas vietas (vnf). 2020-ųjų statistikos duomenys taip pat nedžiugina. Tai metais tik penki jaunuoliai nusprendė gilinti žinias ne tik tiksliųjų mokslų srityje, bet ir pedagogikoje.

Be to, remiantis vyriausybės Strateginės analizės centro (STRATA) žiniomis, per pastaruosius trejus metus Lietuvos mokyklose išaugo pensinio amžiaus pedagogų dalis. Per 2020–2021 metus ji siekė apie 8,8 proc., nors dar 2017-aisiais siekė 7,8 proc. Todėl yra prognozuojama, jog per 2021–2022 metus į pensiją išeis 4 proc. matematikos, chemijos ir gimtosios kalbos (ne lietuvių), istorijos ir muzikos mokytojų.

Naujų pedagogų trūkumas, kitų išėjimas į pensiją ar kitos darbo keitimo priežastys liudija, jog ateityje visose Lietuvos mokyklose trūks pedagogų. Remiantis STRATA pedagogų poreikių prognozavimo pateiktais duomenimis, dar per 2022–2023 metus Lietuvoje trūks daugiau nei 250 matematikos mokytojų, o nuo 2023 iki 2025 m. reikės daugiau nei 300 naujų dalyko pedagogų.

Pirmoji pagalba – korepetitoriai

Vis dėlto ne visos savivaldybės noriai pripažįsta, jog teks susidurti su matematikos mokytojų trūkumu. Anot Akmenės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Dariaus Rekio, pedagogų netrūksta. „Akmenės rajono mokyklose dirba patyrę mokytojai, todėl naujų reikės ieškoti tik po trejų ar ketverių metų“, – pabrėžė D. Rekis.

Nors, vedėjo duomenimis, mokytojų netrūksta, savivaldybė puikiais abiturientų rezultatais pasigirti negali. Būtent Akmenės rajono abiturientų matematikos egzamino rezultatai prasčiausi Šiaulių apskrityje. Iš viso Akmenės rajone matematikos egzaminą laikė 74 mokiniai, iš kurių 60 proc. žinių patikrinimas nepasisekė.

Rajono savivaldybė praėjusias metais už savo lėšas išpirko korepetitorių paslaugas visiems moksleiviams. Nepaisant to, Akmenės abiturientų valstybinio brandos egzamino rezultatai nenudžiugino. 60 proc. jaunuolių egzamino neišlaikė.

Iš tiesų Šiaulių apskrities savivaldybė išsiskiria ne tik matematikos neišlaikiusiais. Visi vietos abiturientai galėjo papildomai mokytis pas matematikos korepetitorius, kurie buvo finansuojami iš savivaldybės lėšų.

„Nujausdami, kad situacija gali būti bloga, iš savivaldybės biudžeto lėšų pusmetį pirkome matematikos korepetitorių paslaugas. Jomis nemokamai galėjo naudotis visi mokiniai, besirengiantys egzaminui“, – pasakojo skyriaus vedėjas.

Anot Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistė Aušros Astrauskienės, Akmenės rajono savivaldybės mokyklų mokiniai papildomai mokytis galėjo net ir būdami namie. „Korepetitorių paslaugos abiturientams buvo išpirktos iš vienos įmonės, todėl mokiniams buvo sudarytos sąlygos mokytis nuotoliniu būdu“, – aiškino A. Astrauskienė.

Vis dėlto savivaldybė nepateikė tokių duomenų, ar jų, mokyklų bei pačių mokinių lūkesčius pateisino nemokamos korepetitorių paslaugos. Tačiau A. Astrauskienė patikino, jog savivaldybė ir toliau mokiniams finansuos korepetitorių paslaugas ir jomis galės naudotis ne tik abiturientai, bet ir 10 klasės mokiniai.

Korepetitorių era

Be abejonės, ilgainiui finansuojamų korepetitorių paslaugos gali būti aktualios ir kitoms Lietuvos savivaldybėms. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko Egidijaus Milešino nuomone, jau dabar turėtų būti priimami sprendimai, kad išvengtume tiesioginio korepetitorių finansavimo.

„Trumpuoju laikotarpiu gali įvykti taip, jog valstybė, užuot skatinusi mokytojų rengimą, rems privatų švietimą. Žinoma, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija remia papildomą mokymąsi ir skiria tam tikrą savo biudžeto dalį. Tik kyla klausimas, kaip tie pinigai yra išnaudojami“, – aiškino E. Milešinas.

Anot profsąjungos pirmininko, šiuo metu yra iškilęs ryškus korepetitorių kultas, nes mokytojo profesija jaunų žmonių netraukia. „Paprasčiausiai dirbti mokytoju yra nepatrauklu, daugelio netenkina darbo užmokestis, krūvis ir sąlygos. Todėl daugelis specialistų renkasi tai, ką jiems naudingiausio pasiūlo. Kai kurie netgi išsamiai aiškina dalykus tiktai už papildomą užmokestį po pamokų.

2022 08 05 13:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt