trečiadienis, liepos 15 d.
Mirė išeivijos dailininkas K.Varnelis
tiesa.com

Eidamas 94 metus, mirė žinomas išeivijos dailininkas, kolekcininkas Kazys Varnelis. Per karą emigravęs į Vokietiją, vėliau – JAV, Čikagoje K.Varnelis įsteigė bažnytinio meno dirbtuves, kūrė vitražus, altorius, interjerus bažnyčioms.

Atkūrus nepriklausomybę dailininkas grįžo į Lietuvą. Iš savo sukauptų kolecijų jis įkūrė ir valstybei padovanojo muziejų.

K.Varnelis buvo Lietuvos dailininkų sąjungos garbės narys, Dailės akademijos garbės profesorius, jis apdovanotas LDK Gedimino ordino Riterio kryžiumi ir ordino „už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi.

Velionis pašarvotas K.Varnelio namuose-muziejuje Vilniuje. Laidotuvės vyks trečiadienį, Antakalnio kapinėse.

Faktai:

Kazys Varnelis gimė 1917 m. Alsėdžiuose. Baigė Kauno taikomosios ir dekoratyvinės dailės institutą, žymaus lietuvių dailininko modernisto Stasio Ušinsko vadovaujamą dekoratyvinės tapybos studiją. Nuo pat jaunystės domėjosi istorija ir kolekcionavimu: Valstybinio muziejaus vedėjo Pauliaus Galaunės paskatintas liaudies meno dirbinius pradėjo rinkti dar būdamas studentu. Muziejininko patirties įgijo 1941–1943 m. vadovaudamas Bažnytinio meno muziejui Kaune.

Dvejus metus studijavo Vienoje, Vaizduojamojo meno akademijoje (Akademie der Bildenden Künste), ten 1945 m. įgijo Akademischer Maler diplomą. 1949 m. persikėlė į JAV ir apsigyveno Čikagoje. 1968 m. buvo pakviestas dėstyti į Čikagos miesto koledžą, kuriame 1973 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

Jo kūrinių yra įsigiję Gugenheimo muziejus Niujorke, Šiuolaikinio meno muziejus Čikagoje, Lietuvos dailės muziejus, Čikagos ir Akrono meno institutai bei privatūs kolekcininkai.

Gabrielės ir Kazio Varnelių namai Čikagoje buvo panašūs į muziejų. 1978 m. šeima persikėlė į sodybąVilla Virginia Stokbridže (Masačiusetso valstijoje), kur erdviose salėse įkūrė nuolat gausinamą kolekciją ir biblioteką.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1998 m. Varneliai grįžo į Lietuvą. Padedant Kultūros ministerijai ir Vilniaus dailės akademijai, Vilniuje buvo įsteigti Kazio Varnelio namai-muziejus, 2003 m. tapęs Lietuvos nacionalinio muziejaus filialu. 1993 m. Kaziui Varneliui suteiktas Vilniaus dailės akademijos garbės daktaro laipsnis.

2010 10 31 12:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt