šeštadienis, spalio 16 d.
Mitinge dalyvavusių Seimo narių laukia apkalta?
Domantas Katelė
Alfa.lt
Seimo narys Petras Gražulis riaušių metu.

Seimo frakcijų seniūnai prieš pradėdami inicijuoti apkaltos procedūrą aktyviai antradienio mitinge besireiškusiems, į parlamentą protestuotojus įleidusiems ir riaušėse dalyvavusiems Seimo nariams, laukia policijos verdikto. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių teigimu, interpeliacijos galimybė – neatmetama.

Duomenų pakanka?

Seimo vicepirmininkas ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnės pavaduotojas Jurgis Razma teigia kol kas nesusipažinęs su įrašais iš mitingo ir planuoja laukti prokuratūros verdikto. Pasak politiko, NSGK nariai į patikino, kad apkaltai turimų duomenų gali pakakti.

„Dar negaliu atsakyti, nes su mitingo įrašais, kur būtų matomas Seimo narių dalyvavimas ar pasisakymai, aš nesu susipažinęs. Tik vakar Seimo valdybos sprendimu paprašėme pateikti tą medžiagą, tikiuosi, kad gausime ir Policijos departamento vertinimą dėl kurstymo elementų ar kitų neteisėtų veiksmų.

Ponas Petras yra mėgėjas atsistoti pirmose gretose kur nors, kad jį išneštų policija priekin galva. Tai jau tapo jo hobiu, kad kažkas jį panešiotų.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai jau galėjo susipažinti su dalimi įrašų ir girdėjau kritiškas to komiteto narių išvadas dėl to, ką jie ten sužinojo. Komiteto pirmininkas pasakė, kad didėja galimybė dėl apkaltos dėl riaušėse aktyviai besireiškusiems Seimo nariams. Tai duoda tam tikrą žinią, kad yra ten abejotino Seimo narių veikimo“, – teigė J. Razma.

Vis dėlto, dar nėra aišku, ar užfiksuoti pažeidimai buvo labai šiurkštūs. Konservatorius priminė, kad apkaltai reikalingas ryškus Konstitucijos pažeidimas arba ne tokių stiprių pažeidimų sistema. Kitais atvejais parlamentaras gali apsiriboti svarstymu Seimo etikos ir procedūrų komisijoje ar administracine atsakomybe.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tikino, kad iš pastarųjų keturių parlamentarų, Petras Gražulis išsiskyrė kaip tas, kurio elgesys kelia daugiausiai klausimų. Seimo narys aktyviai dalyvavo riaušėse, stovėjo priešakinėse linijose, tačiau liberalas nėra linkęs užbėgti įvykiams už akių ir teigė lauksiąs Policijos departamento išvadų.

„Dainiaus Kepenio, Mindaugo Puidoko ir Aido Gedvilo veiksmuose matau nesupratimą, pataikavimą miniai, neatsargumą, neapdairumą įleidžiant į Seimą lankytojus, neprisiimant už juos atsakomybės. Jie veikė teisėto mitingo laikotarpiu – iki 17 valandos. Po to man neteko matyti ar girdėti, kad tie asmenys būtų ką nors darę po teisėto mitingo laikotarpio, kada prasidėjo neteisėti dalykai. Tuo tarpu Petras Gražulis, akivaizdžiai matosi, kad jis dalyvavo neteisėto mitingo dalyje, kuri pavirto riaušėmis, tai yra nuo 17 valandos buvo pažeista būriavimosi teisė, nesilaikoma 75 metrų atstumo, visa tai peraugo į smurtą.

Aš atskirčiau pirmų trijų asmenų veiksmus, kadangi man nėra žinoma, kad jie būtų kažką veikę jau perėjus teisėtam mitingui į neteisėtą, o dėl P. Gražulio veiksmų, turi būti išanalizuota, policijos pagalba įvertinta, ar P. Gražulis nebuvo neteisėtų riaušių dalyviu. Mano manymu, jis buvo toje minioje, kuri nesilaikė įstatymų, sakyčiau, kad jis buvo neteisėtų riaušių dalyvių. Kiek jis kurstė tas riaušes, tai neperžiūrėjus filmuotos medžiagos aš negaliu sakyti, tačiau matant nuotraukas ir filmuota medžiagą, galima teigti, kad jis dalyvavimo neteisėtoje mitingo dalyje, kuri buvo nusikalstama. Konkretūs jo veiksmai, nusižengimai turi būti teisėsaugos, o ne politikų, vertinimas“, – įsitikinęs E. Gentvilas.

Jis pridūrė, kad kalbėti apie interpeliaciją dar per anksti. Anot E. Gentvilo, prieš priimant sprendimus, vertėtų sulaukti teisėsaugos vertinimo.

P. Gražulio hobis – būti išneštam

Panašios nuostatos laikosi ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas, kuris taip pat kaip ir E. Gentvilas, laukia policijos tyrimo duomenų.

„Kiekvienas pilietis, kaip ir kiekvienas Seimo narys, gali dalyvauti renginiuose ir kalbėti. Aš nemačiau ir negirdėjau ką jie ten šnekėjo, ar tikrai kažką agitavo. Į šiuos klausimus geriausiai atsakys tyrimas. Jie rodė aktyvumą – tiek P. Gražulis, tiek Naglis Puteikis, vaikščiojo po Seimą su visa govoda žmonių. Ėjo į mitingus, bet tai yra pripažinta laisvė ir duok Dieve, kad kiekvienas būtų toks aktyvus, bet kad tai nevirstų riaušių kurstymu“, – grėsmingas tendencijas įžvelgė socialdemokratas.

A. Sysas nevengė pasijuokti iš P. Gražulis- esą  toks jo elgesys tapo bene hobiu.

„Ponas Petras yra mėgėjas atsistoti pirmose gretose kur nors, kad jį išneštų policija priekin galva. Tai jau tapo jo hobiu, kad kažkas jį panešiotų. Negaliu pasakyti kaip jis elgėsi, nes mačiau fragmentiškai. Lauksime tyrimo, kuris ir atsakys į šiuos klausimus“, – apie apkaltą dar nenorėjo kalbėti A. Sysas.

Aušrinė Norkienė, einanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Seime seniūnės pareigas, teigė nematanti problemos, jog keli parlamentarai mitingo metu į Seimą pasikvietė protestuotojų. Ji įsitikinusi, kad jeigu problema dėl leidimų išdavimo, tą turėtų spręsti kanceliarija.

„Yra tvarka, kada Seimo narys gali išrašyti leidimus. Jeigu kanceliarija mato spragų, tai ji gali tvarkyti tą tvarką. Kaip Seimo nariai, mes vykdome numatytą tvarką. Jeigu Seimo narys matė, kad jam reikia susitikimo arba lankytojo, tai jis ir išrašo leidimą“, – įsitikinusi valstiečių atstovė.

Ji pridurė, kad parlamentarai gyvendami demokratinėje valstybėje gali laisvai dalyvauti mitinguose ar juose kalbėti. Tad jeigu buvo nusižengta teisės aktams, dėl to sprendimą priimti turėtų teisėsauga.

„Valstybės institucijos dirba savo darbą, renka medžiagą ir jeigu įžvelgs neteisėtus veiksmus, tai jie tą ir praneš. Gyvename demokratinėje valstybėje galima vaikščioti ir išsakyti mintis. Vieni stebėjo pro langus, kiti išėjo į lauką. Vertinimą turi pateikti atitinkamos institucijos. Turėdami visą informaciją galėsime sakyti apie tai ar mes įžvelgiame prielaidas interpeliacijai, arba ne“, – teigė A. Norkienė.

2021 08 13 17:10
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt