trečiadienis, sausio 27 d.
„Modus grupė“ kelia tarptautinio arbitražo bylą Baltarusijai
Alfa.lt

Atsinaujinančių išteklių energetikos, mobilumo paslaugų, automobilių prekybos ir kitus verslus valdanti bendrovė UAB „Modus grupė“ Pasaulio banko Tarptautiniam investicinių ginčų sprendimo centrui (ICSID) pateikė pretenziją prieš Baltarusiją dėl projekto pastatyti prabangų viešbutį šalia pagrindinio šios šalies oro uosto.

ISCID tinklalapyje nurodoma, kad pretenzija teikiama pagal 1999 m. Minske sudarytą Lietuvos Respublikos vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos vyriausybės sutartį dėl investicijų skatinimo ir apsaugos.

Pareiškėjams – UAB „Pavilnių saulės slėnis 14“ ir UAB „Modus grupė“ – arbitražo ginče atstovauja Jungtinės Karalystė teisinių paslaugų kompanija „Vail Dispute Resolution“, atsakovui – Baltarusijos Respublikos prezidentas, Baltarusijos Respublikos ministras pirmininkas ir Minsko miesto vykdomasis komitetas.

Nurodoma, kad ISCID generalinis sekretorius sausio 8 d. registravo Lietuvos bendrovių prašymą pradėti arbitražo procesą.

ICSID yra pirmaujanti pasaulio institucija tarptautiniams investiciniams ginčams spręsti. Daugumoje tarptautinių investicinių sutarčių, daugelyje investicinių įstatymų ir sutarčių valstybės ICSID nurodo kaip investuotojo ir valstybės ginčų arbitrą.

ICSID numato ginčų sprendimą taikinimo, arbitražo ar faktų nustatymo būdu. Kiekvieną bylą nagrinėja nepriklausoma Taikinimo komisija arba Arbitražo teismas, išklausęs šalių įrodymus ir teisinius argumentus. Kiekvienam atvejui skiriama speciali ICSID atvejų grupė, kuri teikia ekspertų pagalbą viso proceso metu. Iki šiol ICSID administravo daugiau nei 700 tokių atvejų.

„Modus grupės“ atstovė, advokatė Inga Čiagienė Alfa.lt patvirtino, kad pretenziją Baltarusijos Respublikai Tarptautiniame investicinių ginčų sprendimo centre pateikė UAB „Pavilnių saulės slėnis 14“ ir UAB „Modus grupė“.

Pasak įmonės advokatės, ginčas vyksta pagal Lietuvos ir Baltarusijos investicijų skatinimo ir apsaugos sutartį ir ICSID konvenciją.

„Kol vyksta ginčas tarp šalių, negalime pateikti konkrečių detalių“, – teigė I. Čiagienė.

Investuoja į energetiką, transportą ir NT

Verslininko Kęstučio Martinkėno valdoma „Modus grupė“ („Modus Group“) yra tarptautinė įmonių grupė, šiuo metu vykdanti veiklą Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Ispanijoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje. Pagrindinės grupės veiklos sritys – atsinaujinanti energija, mobilumo paslaugos, automobilių verslas ir nekilnojamasis turtas.

„Modus grupė“ per vertybinių popierių biržą „Nasdaq Vilnius“ pranešė, kad praėjusių metų pabaigoje per tris savaites iš investuotojų pritraukė 8 mln. eurų už 5 proc. metinių palūkanų. Viešai platintoje emisijoje obligacijų įsigijo per 100 privačių ir institucinių investuotojų.

Didžiąją dalį – 99 proc. – grupės investicijų sudaro žaliosios energetikos ir mobilumo verslui projektai.

„Modus grupės“ valdoma atsinaujinančių išteklių energetikos įmonė „Green Genius“ yra didžiausias biodujų jėgainių operatorius Lietuvoje, o bendri visose šalyse bendrovės įrengtų biodujų jėgainių pajėgumai siekia 20,2 MW. Šalia gyvulininkystės ūkių ir sąvartynų įrengtos biodujų jėgainės iš atliekų išgauna elektros bei šilumos energiją.

„Green Genius“ taip pat veikia saulės energetikos srityje. Nuo 2011 m. Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje bendrovės įrengtų saulės elektrinių bendra įdiegta galia siekia 150 MW. 2019 m. bei 2020 m. įmonė sudarė du saulės jėgainių portfelio Lenkijoje pardavimų sandorius su viena didžiausių pasaulyje turto valdymo įmonių „Aberdeen Standard Investments“. Bendra abiejų saulės parkų portfelių galia – 85,8 MW.

„Modus grupei“ priklausanti transporto dalijimosi įmonė „CityBee“ yra pirmaujantis miesto mobilumo paslaugų tiekėjas Baltijos šalyse.

„Modus grupė“ taip pat valdo populiariems automobilių prekės ženklams atstovaujančią įmonę „Inter Krasta“, nekilnojamąjį turtą ir viešbutį valdančią bendrovę „Unimodus“ ir kitas įmones.

2021 01 14 09:13
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt