trečiadienis, rugpjūčio 4 d.
Moterys pavargo laukti SAM ir LAGD sprendimų dėl teisės pasirinkti gimdymo būdą – bus kreipiamasi į teismą
Greta Burlėgaitė
Fotobankas
Asociatyvi nuotrauka

Moterys Lietuvoje vis dar neturi galimybės pasirinkti gimdymo būdo, už gimdyves nusprendžia medikas. Pilietinė moterų iniciatyvos grupė, siekianti pakeisti tokią metodiką, teigia, kad atsakingos institucijos jau kelis mėnesius vilkina šio klausimo sprendimą, todėl buvo nuspręsta kovoti teisinėmis priemonėmis. 

„Dėl nepagarbaus institucijų požiūrio pradėjome ieškoti moters, kuri planuoja nėštumą ir norėtų gimdyti tik cezario pjūvio būdu, kuri išdrįstų už galimybę rinktis gimdymo būdą pakovoti teisinėmis priemonės“, – Alfa.lt teigė Moterų judėjimo dėl galimybės rinktis gimdymo būdą atstovė.

Bandysime laimėti per konkretų atvejį, per konkretų precedentą.

Pilietinės moterų iniciatyvos grupė kartu su advokato Modesto Sriubos pagalba jau nuo kovo mėn. bando pasiekti, kad ne gydytojas, o moteris nuspręstų, ar gimdymas vyks natūraliu, ar cezario pjūvio būdu. Pasak advokato, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra patvirtinusi, kad ji sutiktų pakeisti metodikos aprašą, jei tik Lietuvos akušerių ginekologijos draugija (LAGD) pakeistų  metodikos „Cezario pjūvio operacija“ indikacijas.

„Yra numatyta teisinė taktika, tai būtų konkrečios moters, kuri turėtų lauktis ir norėtų gimdyti cezario pjūvio būdu, individuali byla. Vėlgi bandysime laimėti per konkretų atvejį, per konkretų precedentą, taip norime siekti, kad atsirastų tokia galimybė nėščiosioms.

Šiuo metu yra kelios moterys, tačiau jos dar galvojimo stadijoje, bet veiksmai jau yra suplanuoti. Bandysime eiti šiuo keliu, nes kol kas iš LAGD jaučiasi toks, sakykim, pasyvumas. SAM tiesiog pirštu savo raštuose rodo, kad jeigu draugija pakeistų metodikos nuostatas, tuomet ministerija tikrai atnaujintų metodikos aprašą savo puslapyje“, – Alfa.lt sakė M. Sriubas.

Pasak advokato, pilietinė iniciatyvos grupė iki šiol nenorėjo šio klausimo spręsti teisinėmis priemonėmis, esą buvo bandyta iškovoti teisę rinktis gimdymo būdą kreipiantis į institucijas, kurios yra už tai atsakingos.   

„Draugija iki šiol kaip ir nesidalija duomenimis, ar darbo grupė yra, ar nėra sudaryta. Net nežinau, ar bus tas svarstymas, kada jis būtų, kažkaip pradėjome galvoti, kad nėra čia ko laukti – reikia pradėti tuos individualaus ginčo žingsnius.

Iki šiol pilietinės iniciatyvinės grupės siekis buvo, kad moterys, jau patyrusios jautrius natūralius gimdymus, turėtų teisę pasirinkti. Mes neišradinėjame dviračio, tiesiog kitose šalyse tai yra gan priimtina, žinoma, yra šalių, kurios laikosi Pasaulio sveikatos organizacijos rodiklių“, – tikino advokatas M. Sriubas.

Akivaizdu, kad klausimas yra dirbtinai ,vilkinamas.

Pilietinė moterų iniciatyva dar kovo 19 d. kreipėsi į SAM bei LAGD dėl metodikos „Cezario pjūvio operacija. Indikacijos“ keitimo. Kiek vėliau – balandžio 13 d. – LAGD kreipėsi į ministeriją su prašymu  sukviesti pasitarimą ar sudaryti darbo grupę iš akušerių ginekologų, SAM Asmens sveikatos departamento ir Teisės skyriaus specialistų, Valstybinės ligonių kasos ir Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos specialistų dėl cezario pjūvio operacijos nėštumo užbaigimui pasirinkimo moters noru įteisinimo. 

„Po dviejų advokato kreipimųsi ir daugiau nei dviejų mėnesių gavome SAM atsakymą. Ministerijos atsakyme nė žodžiu neužsimenama apie darbo grupės organizavimą, tik sakoma, kad, LAGD atnaujinus metodiką, ministerija ją paskelbs savo interneto svetainėje.

LAGD to negali padaryti, kol ministerija nesušauks posėdžio, juk LAGD negali organizuoti ministerijai pavaldžių institucijų darbo. Atrodo, kad per du mėnesius SAM darbuotojai net neperskaitė balandžio 13 d. LAGD kreipimosi. Akivaizdu, kad klausimas yra dirbtinai vilkinamas“, – piktinosi pilietinės moterų iniciatyvos grupės atstovė.

Daugiau informacijos šia tema galite rasti čia

2021 07 13 08:40
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt