ketvirtadienis, liepos 7 d.
„Myli ar nemyli“: kas balsuotų už S. Skvernelio partiją „Vardan Lietuvos“?
Goda Košinskytė
Rugilė Andrejevskytė
BNS foto
„Vardan Lietuvos“

Naujai besikurianti buvusio ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio partija „Vardan Lietuvos“ gali sulaukti plataus rinkėjų palaikymo. Alfa.lt kalbinti politologai teigia, kad jie gali vogti balsus tiek iš kairiųjų, tiek iš dešiniųjų politinių jėgų, o tai naująją partiją gali padaryti svarbiu žaidėju ateinančiuose savivaldos rinkimuose.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė pastebi, kad partijos „Vardan Lietuvos“ rinkėjas gali būti panašus kaip ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) elektoratas 2016 m. – labai platus, įvairus ir centristinis.

Visgi A. Ramonaitė atkreipia dėmesį, kad lengviau būtų įvardyti, kas nebalsuotų už S. Skvernelio partiją: „Įsivaizduoju, kad didmiesčių, ypač Vilniaus, gyventojai – specialistai arba jaunesnio amžiaus žmonės – mažiau būtų linkę balsuoti. O kiti, kaimų, miestelių, net didesnių miestų, įvairaus amžiaus, specialybių, galėtų balsuoti. Galbūt vyresnio amžiaus atstovai, galbūt gyvenantys labiau provincijoje nei dideliuose miestuose, bet bendrai, manau, jų potencialas yra gana platus.“

VU TSPMI politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė pridūrė, kad žmonės, kurie balsavo už S. Skvernelį 2019 m. prezidento rinkimuose, savo balsą, tikėtina, skirs ir „Vardan Lietuvos“.

Nors partijoje yra žmonių, kurie jau kurį laiką dalyvauja politikoje, partija yra nauja, tad Lietuvos „viltingajam rinkėjui“, ieškančiam kažko naujo, S. Skvernelio komanda galėtų būti tinkamas pasirinkimas rinkimuose.

„Priklausys nuo to, kaip jiems pavyks save pateikti. Tai priklausys nuo komandos: ar bus naujų veidų be S. Skvernelio, naujų idėjų, ar duos „šviežumo įspūdį“, – komentavo profesorė ir priminė LVŽS 2016 m. rinkimų pažadą suburti „profesionalų Vyriausybę“. – Kita vertus, S. Skvernelio Vyriausybė nebuvo tokiame minuse kaip kitos nueinančios Vyriausybės. Čia jie gali suderinti patirties ir naujumo aspektą.“

Vogti balsus gali beveik iš kiekvienos partijos

Anot I. Petronytės-Urbonavičienės, „Vardan Lietuvos“ turi galimybę pasiimti balsus iš kairiųjų partijų: „Iš esmės mes kalbame apie kairiųjų pažiūrų elektoratą, kuris įprastai rinkdavo LVŽS arba socialdemokratus.“

Tos pačios nuomonės laikosi ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis. Jo požiūriu, naujosios S. Skvernelio partijos rinkėjas nebus visiškai naujas: „Tai bus rinkėjas, kuris paskutiniuose rinkimuose balsavo už valstiečius arba už socialdemokratus.“

A. Ramonaitė tikina, kad šios partijos galimybės yra didesnės. Jie gali vogti balsus ne tik iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), LVŽS, Darbo partijos, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos (šis darinys šiuo metu likviduojamas, bet jos nariai perėjo į Laisvės ir teisingumo partiją), bet ir iš dešiniųjų – Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus bei Laisvės partijos.

Paklausti, kur būtų galima pastatyti partiją politiniame spektre, visi politologai sutaria, kad tai yra centro kairės partija. A. Ramonaitė sakė: „Mano manymu, jie centristinė partija, bet jie save įsivardija kaip centro kairės, bet, žiūrint, su kuo jie kalbasi dėl partinių struktūrų, galbūt ir išeina, kad jie centro kairė.“

Tačiau L. Bielinis atkreipia dėmesį, kad nors partija „Vardan Lietuvos“ greičiausiai būtų centro kairėje, savo programos dar nėra paskelbusi.

„Pozicijos dar neaiškios ir tie pasisakymai, kuriuos mes girdėjome iš paties S. Skvernelio, yra susiję su einamaisiais reikalais, su sprendimų variantais, galimybėmis, bet nemayti kažkokių ideologiškai ryškių akcentų“, – aiškino politologas.

Artėjantys rinkimai

VDU profesoriaus požiūriu, naujoji partija turi šansų laimėti artėjančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, „nes S. Skvernelis yra populiarus, jo partija greičiausiai irgi turės tam tikrą populiarumą“.

„Kai kuriose savivaldybėse mes jau dabar matome, kaip valstiečiai grupėmis pereina į S. Skvernelio partiją. Čia rodiklis, kad jie mato populiarumo augimą ir tikimybę bei galimybę laimėti“, – teigė L. Bielinis.

Artėjantys 2023 m. savivaldos rinkimai „Vardan Lietuvos“ komandai, pasak A. Ramonaitės, gali būti sunkūs, nes nacionaliniu lygmeniu žinomi asmenys nebūtinai atneša balsus savivaldybėse, kur svarbus vietos politikų vaidmuo, tačiau „S. Skvernelis tai supranta ir bando pervilioti vietos politikus iš kitų partijų“.

VU TSPMI profesorė mano, kad „Vardan Lietuvos“ turi daugiau veidų, kurie galėtų pritraukti rinkėjus nei vienas S. Skvernelis.

Tam pritaria ir I. Petronytė-Urbonavičienė: „Partijoje yra ryškių asmenybių. Taip, iš vienos pusės yra S. Skvernelio dėl to, kad jis yra ryški asmenybė, kuri pasirodė gana gerai prezidento rinkimuose, buvo ministru pirmininku, iš kitos pusės, tai nėra vieno asmens partija.“

Politologų manymu, „Vardan Lietuvos“ sukelia didžiausią grėsmę LVŽS ir LSDP savivaldos rinkimuose, tačiau ir patys turės konkuruoti ne tik su partijomis, bet ir su visuomeniniais komitetais, tad S. Skvernelio komanda turės įdėti daug pastangų, kad atrastų garsių vietos politikų.

Sausio 29 d. įvyks naujos partijos „Vardan Lietuvos“ steigiamasis suvažiavimas.

2022 01 05 09:16
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt